Beyninizi daha iyi çalıştırmanın yolları [Yoğun istek üzerine Tekrar]

1384006_731578670203029_2054733989_n[1]

1-İnsan beyninin ayaktayken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir.Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız,”volta atmayı”deneyebilirsiniz.

2-Yürüyerek kolları sallamak beynin performansını olumlu etkiliyor.Önemli kararlarınızı açık havada,kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz ?

3-Yabancı bir dil öğrenme beyni güçlendiriyor.Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelime öğrenip,kullanabilirsiniz.Sözlük okuyabilirsiniz.Alışveriş listesi veya telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.

4-Zihinsel jimnastik/antrenman yapın.Bunun için çeşitli bulmacaları çözebilirsiniz.Satranç gibi akıl oyunları oynayın.

5-Rutinden kurtulun.Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin.Bazen telefonu sol elinizde tutun,çantanızı diğer elinizle taşıyın,evinize başka bir yoldan gidin.En azından bir günlüğüne televizyon kumandasını sık kullanmadığınız elinizde tutun.

6-Entelektüel zevklerinizi geliştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden birkaç cümle okuyun.Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin.

7.Her gün güzel bir resme veya fotoğrafa bakmaya çalışın.Estetik algınız,gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir.

8-Sevdiğiniz bir müziği bir süre gözleriniz kapalı dinleyin.Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekaya 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.

9-Günde aklınızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer.Bu düşünceler ne hakkındaysa,hayatınız da ona göre şekillenir.Unutmayın,kafanızda en çok neyi düşünürseniz,hayatınızda da onu çoğaltırsınız.

10-Bir konu hakkında düşünürken,nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin.Düşünmek üzerine düşünmek,beyin ve düşünce kapasitesini arttırır.

11-İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır.Çok uyuyorum diye üzülmeyin.Einstein’in günlük 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor.24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapar.

12-Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir.Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun yüzde 2’sini oluşturduğu halde,vücuda gelen oksijenin yüzde 25’ini tüketir.Oksijensiz kaldığımızda ölümü gerçekleşen ilk organımız beyindir.Odanızın penceresini açarak kendinize bol bol oksijen ısmarlayın.

13-Farklı düşünme tarzları beyninizi geliştirir.Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin.Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

14-Kullanılmayan organ körelir.Sürekli televizyon seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın.

15-Beynin en tehlikeli yanı ”ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır.Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denir.Beyin odaklanılan hedef olumsuz olsa bile,bunu gerçekleştirmek için çalışır.Topluluk önünde konuşma yaparken ”acaba heyecanlanır mıyım ?” diye düşünürseniz,heyecanlanırsınız.

16-Beyni yoran monotonluktur.Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz,beyninizi o kadar neşelendirebilirsiniz.

17-Beyin kısa süreli hafızada beş ile yedi arasındaki bilgiyi işleyebilir.Yeni bir bilgi gelince,bu bilgilerden birini atar.Buna ”sihirli sayı” kuralı dneir.Bu kural aşılıp aşırı bilgi yüklenmesi durumunda beynimiz ”servis dışı” olur.Hayatınızın en büyük kararlarını alırken ”kafadan” değil,tıpkı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi,bir kağıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

9 Responses to “Beyninizi daha iyi çalıştırmanın yolları [Yoğun istek üzerine Tekrar]”

 1. yildiz sinadar Says:

  Basarili
  Tavsiyeler mükemmel
  Ama her zaman mükemmel degil
  Bunu gerceklestirmek elimizde
  Daima hatirda tutulmali ve uygulanmali

 2. Cigdem Says:

  Yeni bir dil ogrenmek veya dans ogrenmek beyni canli tutar ben omega 3 almanin da bunu destekledigini dusunuyorum. Evet sag ve sol beyini kullanmaya calismak çok onemli. Dogru besinleri tuketmeyi de unutmamak gerek.

 3. Gökhan kılıç Says:

  Teşekkür ederiz

 4. Selma akdag Says:

  Cok guzel ve etkiliyici bir yazi tesekkurler.ben 67 yasindayim bu yasima kadar hep pozitif dusunceyle geldim ama simdi kavram karmasasi yasiyorum daha fazla neler yapabilirim.haftada 3 gun de 8 saat isyerinde faal calisiyorum.

 5. Mehmet Gündoğdu Says:

  Beyinin altmış milyar nöron hücresinden meydana gelmiş ve insanın varlığı olan bilinç ve şuur yapısını meydana getirdiğini okumuştum. Yani beyin bilgi yumağı imiş. Bilgi işlem merkezi misali.. Yakıtı oksijen ve bioenerji olan beyin negatif düşünceden uzak tutulmalı , giden sağlık geri gelmiyor diye düşünüyorum. Allah sağlık versin..

 6. Nursen Says:

  Bu yazı bana doğru şeyler yaptığımı hissettirdi.

 7. es Says:

  Kitap okuma yazi yazma yokmu?

 8. dilara Says:

  19 yaşındayim ygseye hazırlniyorum çok heyecana giriyorum sınavda çalıştğım her şey unutuyorm algılanamiyorm ne yapmamyapmam lazm

 9. Mmmmmmmm Says:

  Hepsi doğru mu bunların .ne kadar bilimsel gerçeği yansıttıgını biliyor muyuz yani ne kadar doğrular. Hoş doğru nedir kime neye göre doğru 🙂 sadece Einstein ı baz almak ne kadar ..


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: