Şekeri Bıraktığınızda Vücudunuza Ne Olur?

1-şeker-vücut[1]

Şeker dünyada en çok tüketilen ürünlerden bir tanesidir ve ne yazık ki aynı zamanda sağlığımız için de çok büyük bir risk teşkil eder. İnsanlık tarihi boyunca tatlı ihtiyacı var olmuş olsa da, şeker tüketimi uzun vadede hayat kalitenizi düşürür ve birçok sağlık sorununun kökeni haline gelir.

Ancak her şekerin aynı olmadığını da unutmayalım. Beyaz rafine şekerin sağlığınıza ciddi şekilde zarar verebilen çeşit olduğunun altını çiziyoruz. Evet, marketlerde satılan ve ekmekler, işlenmiş gıdalar, kurabiyeler, pastalar ve diğer birçok atıştırmalık gıdada bulunan şeker çeşidi.

Ticari gıda endüstrisi insanların şekerin tadını tercih etmesi hatta tatlı krizlerine girmeleri yönünde eğitilmelerine yardımcı olmuştur. Aslında, günlük hayatınızın bir parçası olan gıdalarda her daim bulunduklarından şeker tüketiminize tamamen sınır koymak oldukça zordur. Sıklıkla  şeker tüketmenin tehlikelerini bilmek ve vücudunuz üzerindeki olumsuz etkisini anlamak beslenmenizde şekeri azaltmanız açısından oldukça önem taşır. Peki şekeri bıraktığınızda ne olacağını biliyor musunuz?

Enerji düzeyiniz artar

2-egzersizBirçok insan enerji ihtiyacı hissettiklerinde şekerli içecek, enerji içecekleri ve diğer şekerle doldurulmuş içeceklere yönelme alışkanlığındadır. Ancak çalışmalar vücuda çok fazla şeker alımının günlük aktivitelerinizin seyrini aksatacak bir “düşüş” veya “çakılma”ya sebep olabileceğini göstermiştir.

Aşırı şeker tüketimi vücudun enerji rezervlerini mümkün olduğunca yüksek tutma becerisini bloke eder. Şeker alımınızı minimuma düşürerek bu “düşüş”lerin geçmişinizde kaldığını fark edeceksiniz.

Kalbiniz daha sağlıklı olur

Şekerin kalp sağlığı için teşkil ettiği çeşitli tehlikeleri ortaya çıkaran Amerikan Kalp Sağlığı Derneği Dergisinde yayımlanan araştırmaya göre şeker alımınızı azaltmak aynı zamanda kalp krizi yaşama riskinizi de azaltır.

Kendinizi kanserden korursunuz

3-kanserDünya çapında yapılan birçok çalışma şekerin kanser hücrelerine besin maddesi sağladığını göstermiştir. Siz de şeker tüketiminizi azaltarak birtakım kanser çeşitlerini önleyebilir; aynı zamanda vücudunuzda kötü huylu hücrelerin yayılmasını ve çoğalmasını durdurabilirsiniz.

Karaciğerinizi korur

Tıpkı çok fazla alkol aldığınızda olduğu gibi aşırı fruktoz ve glukoz da karaciğerinizde toksik birikimine yol açabilir. Uzmanlar şeker tüketimi sebebiyle karaciğer sorunları yaşama riskinizi azaltmanız için düzenli olarak karaciğer detoksu yapılmasını önermektedir.

Daha iyi uyursunuz

4-uykuŞeker tüketimi enerji seviyenizde düşüşe sebep olurken aynı zamanda uykunuzu da bozabilir. Şeker tüketimini büyük oranda azaltanlar uykularının nasıl düzeldiğini hemen fark ederler ve hatta bazıları insomnia gibi rahatsızlıkların da geçtiğine tanık olurlar.

Cildiniz gençleşir

Çok fazla şeker yemek cildin iki ana protein kaynağı elastik ve kolajenin üretimine engel olur. Uzun vadede çok fazla şeker erken yaşlanma ve diğer cilt sorunlarına yol açar.

Vücut ağırlığınız dengeye kavuşur

5-kilo-vermekŞekerli gıdaların içinde aynı zamanda bol miktarda yağ, karbonhidrat ve kalori bulunur ve bütün bunlar kilo almanıza yol açar. Günlük beslenmenizden şekeri çıkartarak bu maddelerin alımını da sınırlamış olursunuz ve böylelikle daha dengeli ve sağlıklı bir kiloya ulaşmanız kendiliğinden kolaylaşır.

Sindirim sisteminiz daha sağlıklı olur

Şeker alımınızı azaltarak aynı zamanda sindirim sisteminize yediklerinizi daha kolay parçalaması için yardımcı olmuş olursunuz. Bu da kabızlık ve kolonla ilişkili diğer sorunlara karşı sizi korur.

Daha tok hissedersiniz

Yapılan çeşitli çalışmalar aşırı şeker tüketiminin beyninize tok olduğunuzun sinyalini gönderen hormon olan leptine karşı dirence sebep olduğunu göstermiştir.

Dişleriniz daha sağlıklı gözükür

Ağzınızdaki bakteri şekerle beslendiğinde artar. Çok fazla şekerli yiyecek tüketmek de dişlerinizin çürümesi ile başka diş sorunları yaşama ihtimalinizi arttırır. Şeker alımınızı azalttığınızda daha sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olursunuz.

kaynak: sağlığa bir adım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: