GEÇMİŞİ ÇOK ESKİ YILLARA DAYANAN ISIRGAN OTUNUN ÇOK ŞİFALI FAYDALARI

20151103033026bbq74nX7Zn

GÜNÜMÜZDE PEK ÇOK İLACIN İÇİNDE KENDİNE YER BULAN ISIRGAN OTUNUN FAYDALARI ve KULLANIM YÖNTEMLERİ

Çok çeşitli hastalıkların tedavisinde tercih edilen ısırgan otu, hastalıkların iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Asırlardır faydaları araştırmakla bitmeyen ısırgan otu sadece ülkemizde değil dünya çapında aranan bir ot türüdür.

İçeriğinde histamin, potasyum tuzları, formik asit ve organik asitler ile C vitamini bulunmaktadır, bunun yanında A ve D vitaminlerini de içerir.

Sayısız faydası olmak ile beraber özellikle aşağıdaki rahatsızlıklara tam bir şifadır.

Prostat tedavisi : Yapılan araştırmalar ısırgan otunun, sebebi bilinmese de, iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde yaygın kullanılan ilaçlar kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Alerjinin çaresi : Isırgan otu binlerce yıldır alerji tedavisinde kullanılmıştır. Bilim insanları eskilerin tedavi yöntemini kanıtladı. Phytotherapy Research’de yayınlanan araştırmaya göre ısırgan otu alerjiye bağlı iltihabı büyük oranda azaltıyor.

Kemikleri geliştirir : Isırgan otu besinsel bir dinamo gibidir. İyi bir kalsiyum kaynağıdır. Isırgan otunun çayını yapabilirsiniz. Veya çorbalara tat vermesi için taze ısırgan otu yaprakları atabilrisiniz. Isırgan otunu 30 saniye pişirmeniz dikenli etkisini yok etmeye yetecektir.

Diyabet terapisi : Neuroscience Letters’ta yayınlanan araştırmaya göre ısırgan otu diyabete bağlı semptomları azaltmaya yardımcı oluyor. Yüksek kan şekerini düşürüyor, aşırı susamayı azaltıyor, kiloyu dengeliyor, insülin seviyesini düzenliyor, nöropati ağrısını azaltıyor ve hatta hafızaya iyi geliyor.

Ağrı kesici etkiye sahip: Bazı araştırmalar ısırgan otunun romatizmaya bağlı ağrıyı ve anti-inflamatuar ilaçların dozunu azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Çok çeşitli kullanım yöntemleri bulunmak ile beraber en yaygın olarak aşağıdaki şekillerde kullanılır.

Çay olarak kullanımı: 1 çay kaşığı ısırgan otu bitkisi veya bitkinin kökü, 150 ml suyun içine ilave edilerek 5 dakika kaynatılır. Ardından süzülür ve ılık olarak içilir. Gün içinde 2-3 fincana kadar içebilirsiniz ama her seferinde taze olarak demlemelisiniz.

Banyoda kullanımı: 1 kilo ısırgan otunun kökleri temizlenir ve 2 litre kadar suyun içinde haşlanır. Ardından da 15 dakika demleye bırakılır. Taneleri süzülür ve elde edilen su ile saçlar ya da vücut yıkanabilir.

Diğer kullanım alanları: Gargara yaparak kullanmak nefesin tazelenmesini sağlar ve lapa olarak hazırlan ısırgan otu, özellikle kuyruk sokumunda görülen kıl dönmelerinin tedavisinde etkilidir.

Kaynak: Hayat MUTFAKTA

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: