Kan Grubunuza Göre Nasıl Beslenmelisiniz?

Blood-Types-1-850x468

Günümüzde bir çok kişi kilo vermeye çalışıyor ve farklı farklı diyetler deniyor. Ama her diyet planı her kişide aynı etkiyi göstermiyor, bu da sağlıklı ve çabuk bir şekilde kilo vermenin yollarını bulmayı zorlaştırıyor.
Kan grubu insanların kişiliğini ve sağlığını etkileyen önemli bir faktördür. Bu noktadan yola çıkan Dr. Peter J. D’Adamo da kan grubu ve kişiliğe dayanarak “Kan Grubunuza Göre Beslenme” kitabını yazıyor.
“Diyet derken sadece bir kilo verme planından bahsetmiyoruz, planı takip ederseniz o da yan faydası olmuş oluyor. Diyeti daha geleneksel olarak ele alıyoruz ve aslında yeme şeklini, beslenmeyi kastediyoruz.” diye açıklıyor.
Dr. Peter J. D’Adamo’nun konseptine dayanarak kan grubuna göre yapılan öneriler aşağıdaki şekildedir:

A Grubu
Bu kan grubuna sahip kişiler vejetaryen bir beslenmeyi tercih ederler ve et yerine sebze yerlerse fazlasıyla kilo verebilirler diye açıklıyor Dr. D’Adamo.
Ayrıca saf, organic ve taze besinler tüketmeleri gerektiğini söylüyor. “A grubunun hassas bağışıklık sistemi için bu beslenme düzenine geçmenin ne kadar önemli olduğunu anlatamam. Bu beslenme düzeni ile bağışıklık sisteminin gücünü arttırabilir ve hayati tehlike taşıyan hastalıkları ortadan kaldırabilirsiniz.” diyor.

B Grubu
Kitapta B grubu insanlarının mısır, susam, mercimek, tavuk, yer fıstığı, buğday, domates ve karabuğday gibi metabolizmayı etkileyen gıdaları tüketmelerinden dolayı kilo aldıkları belirtiliyor.
Dr. D’Adamo da bu grubun üyelerine keçi, kuzu ve koyun ürünlerini, yağsız veya az yağlı süt ürünlerini ve yeşil sebzeleri tercih etmelerini öneriyor.
AB Grubu
Dr. D’Adamo AB grubu üyelerinin mide asitlerinin düşük olduğunu ama buna rağmen et yemekten vazgeçmediklerini düşünüyor. Bu durumda da mideleri eti tam olarak sindiremiyor ve vücutta yağ olarak depoluyor. Eğer bu kişiler az az ama sık sık yerlerse sindirim problemlerini çözebilirler.
Ayrıca kafein ve alkolden uzak durup, deniz mahsülleri, süt ürünleri, tofu ve yeşil sebzelere odaklanmaları tavsiye ediliyor. “Fümelenmiş, tütsülenmiş, isli etlerden uzak durun. Bu yiyecekler mide asidi az olan kişilerde mide kanserine yol açabilir.” diyor Dr. D’Adamo.
O Grubu
Bir önceki grubun tam tersine O grubu kişilerde mide asidi oldukça yükse oluyor ve bu nedenle de protein ve yağ açısından yüksek gıdaları kolaylıkla sindirebiliyorlar.
İstedikleri gibi et yiyebilirler ama basit karbonhidratlardan özellikle de buğdaygillerden uzak durmaları gerekiyor çünkü bunlar yağa ve trigliseride dönüşüyor.  Dr. D’Adamo’ya göre bu grubun insanları buğday, süt ürünleri, kafein ve alkolden uzak durup, meyve,sebze ve yağsız organik et tüketmelidir.

Kaynak: Hayat bilgileri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: