Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Kabak Çekirdeğinden Vazgeçemeyeceksiniz!

81606-bu-yaziyi-okuduktan-sonra-kabak-cekirdeginden-vazgecemeyeceksiniz_d620

 
Siz de ay çekirdeğini kabak çekirdeğine tercih edenlerden misiniz? Ya da kabak tatlısı yapmak için aldığınız balkabağının çekirdeklerini uğraşması zor diye ayıklayıp çöpe atanlardan mısınız? Muhtemelen çoğumuz öyleyiz ama bu yazıyı okuduktan sonra işler tersine dönebilir

1.Kabak çekirdeği magnezyum deposudur. En önemli yaşamsal minerallerden biri olan magnezyum, vücudun düzgün çalışması için gereken 300’den fazla farklı biyokimyasal reaksiyonun oluşumundan sorumludur. Yarım su bardağı kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacınızın %92’ini karşılar.

2.Kabak çekirdeği bir nevi doğal viagradır

3.Kabak çekirdeği modunuzu değiştirir ve ani sıcak basmalarını azaltır. İçerdiği triptofan (beynin serotonin üretmesine yarayan bir aminoasit) sayesinde ruh halinizi iyileştirir. Vücut ısısını dengeleyerek magnezyum eksikliğinden kaynaklanan sıcak basmalarını da azaltır.

4.Kabak çekirdeği kanserle mücadelede yardımcı olur. Kabak çekirdeği “cucurbitacins” olarak bilinen bileşikler içerir. Yapılan yeni bir çalışma, bu bileşiklerin kanser tedavisine iyi geldiğini hatta bazı tür kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya çıkarmış.

5.Kabak çekirdeği uykusuzluğa iyi gelir. Yukarıda bahsettiğimiz triptofan aminoasidi hem serotonin hem de melatonin üretimini arttırır. Melatonin uyuma/uyanma döngüsünden sorumlu hormondur. Kabak çekirdeği tüketmek daha kolay uyumanızı sağlar.

Kaynak: Hamarat abla

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: