9 Doğal Kas Gevşetici

 

Günümüzde hayat yükümlülükler, stres ve hareketsiz işlerle doludur. Bu da sonsuz sağlık sorununa neden olur. İş kaslara gelince, en çok gerilenler, uzun saatler bilgisayar başında oturmanın sonucu boyun, omuz ve omur kaslarıdır. Tıbbi tedaviye ihtiyaç duymak zorunda kalmamanız için doğal kas gevşetici görevi gören bitkilerin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Aşırı Ağrı

Günümüzün şehir hayatında pek çok kişi aşırı ağrıyla karşılaşır. Bir ofiste 9 saat veya daha fazla bir süre geçirmenin doğuracağı sorunlar uzun bir liste oluşturur. Bir de bunun üstüne güneşten uzak olmanız, üstünüzde bir sürü yükümlülüğün olması, doğru bir diyet sürdürememeniz ve kötü bir pozisyonda oturmanız gibi durumları eklediğimizde durum daha da ciddileşir. Stres ayrıca kas spazmlarına ve ağrılarına neden olur, sizin iyi bir uyku çekmenize de engel olur.

Başınızı neredeyse hareket ettirememenize neden olan boyun veya sırt ağrısı günümüzde sıkça rastlanan bir durum haline gelmiştir. Sırtınızda, kalçanızda, genel olarak vücudunuzun tamamında derin bir ağrı hissediyor olabilirsiniz. Bu ağrıları gidermek için masaj yaptırabilirsiniz, sıcak kompres uygulayabilirsiniz veya daha rahat bir koltukta oturabilirsiniz. Ancak bunlar kalıcı çözümler değildir ve ağrılar aslında tedavi edilmediği için bir süre sonra tekrar eski hallerine dönerler. Bu nedenle, kas ağrılarını geride bırakmak için doğal bitkiler ve kas gevşeticilerden faydalanabilirsiniz.

boyun

Bunlar genel olarak, hem kaslarınızın durumunda bir iyileşme sağlamak için, hem de beyninize, midenize ve tüm organlarınıza bir rahatlık sağlamak için bir infüzyon olarak tüketilir. Bunun sayesinde daha iyi dinlenirsiniz, ağrıları geride bırakırsınız ve günlük hayatınızda daha verimli olursunuz.

Neyse ki sizi rahatsız eden kas ağrılarını iyileştirmek için kullanılabilen uzun bir doğal tedavi listesi var. Daha da iyisi, bunların neredeyse hiç yan etkisi yok. Bu da onları ilaçlara göre çok daha sağlıklı kılar, ancak elbette, etkilerini göstermeleri ilaçlara göre biraz daha fazla vakit alabilir. Eğer kalite peşindeyseniz ve ağrılarınızı geride bırakmak istiyorsanız, o zaman bu şifalı bitkileri günlük hayatınızın bir parçası yapın.

Unutmayın ki aynı zamanda sağlıklı ve dengeli bir diyete sahip olmak da büyük önem taşır. Bu, kaslarınızı daha az kasılı olmasını sağlar. Günde 1.500 mg kalsiyum, 1.500 mg magnezyum, 99 mg potasyum ve 3.000 mg C vitamini almanız önerilir.

banyo

En İyi Doğal Kas Gevşeticileri

  • Biberiye: Bu, yemeklere tat ve aroma kazandırmak için mutfaklarda sıkça kullanılan bir baharattır. Bunun aynı zamanda başta bir gevşetici olarak sağlık açısından pek çok faydası vardır. Adet kramplarını veya kas spazmlarını rahatlatmak için bir miktar biberiyeyi suda seyrelterek banyo yapabilirsiniz. Ayrıca eklemlerinize biberiye yağı masajı da uygulayabilirsiniz. Ağrılı veya iltihaplı bölgelere yapılan sıcak kompresler de artritin belirtilerini hafifletir.
  • Kediotu: Bu, boyundaki gerilmeleri rahatlatmak için yüzyıllardır kullanılan bir ottur. Bunun aynı zamanda anksiyete ve uyku sorunlarını kontrol altına almak için sakinleştirici bir etkisi vardır. İsterseniz bir kediotu infüzyonu veya çayı içebilirsiniz. Ancak, bu bitkinin herkes açısından hoş olmayan güçlü bir kokusu olması nedeniyle bunun yerine sağlık ürünleri dükkanlarından edinebileceğiniz doğal hapları da kullanabilirsiniz.

kediotu

  • Papatya: Bu “inanılmaz rahatlatıcı” olarak bilinir. En iyi bilinenlerden ve en sık tavsiye edilen bitkilerden biridir. Kas ağrılarını tedavi etmek için kullanılır, ama aynı zamanda adet krampları, tansiyon, baş ağrısı, anksiyete, stres, gerginlik gibi pek çok durum için de iyi gelir. Gergin kaslarınızı gevşetir ve aynı zamanda krampları da gidermek için iltihap giderici özelliğe de sahiptir.
  • Kedi nanesi: Bu bitki Avrupa’ya has bit bitkidir ve nane ailesindendir. Bu doğal bir rahatlatıcı olarak kullanılır ve aynı zamanda gevşetici özelliği de vardır. Bu, diğer özelliklerinin yanında eklemlerde şişmeleri dindirmeye, gerginlik nedeniyle oluşan baş ağrılarını iyileştirmeye ve yumuşak doku yaralanmalarını iyileştirmeye yarar.
  • Arnavut biberi: Evde genellikle yemek tariflerinde kullanılır, ancak aynı zamanda kas kramplarının neden olduğu ağrıları etkili ve hızlı bir şekilde rahatlatmak ve tedavi etmek için de kullanılabileceği görülmüştür.

arnavut-biberi

  • Turp: Bunun özellikle baharatlı biçimi eski zamanlardan beri kas gerilmesini ve elbette bunun yanında krampları ve ağrıları tedavi etmek için kullanılmıştır. Uçucu turp yağı hazırlamanız veya bunu satın almanız ve ardından bunu sıcak suya katıp banyo yapmanız veya onunla masaj yapmanız gerekir.
  • Yabani kekik: Bu, kekiğe benzer bir bitkidir ve uçucu yağları sayesinde kasları doğal bir şekilde gevşetme yeteneği vardır. Günde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.
  • Passiflora: Ayrıca çarkıfelek olarak bilinen bu güzel bitki, özelliklerini öğrendiğinizde gözünüze daha da güzel görünecektir. Bitkinin yaprakları fitosteroller ve flavonoidler içerir. Bunların her ikisi de antioksidan etkiye sahiptir. Bu bitki ayrıca alkaloitler, uçucu yağlar ve gevşetici ve ağrı kesici etki için diğer maddeler içerir. Bu uykusuzluk, kas kasılmaları, stres, anksiyete, sinirlilik ve benzeri durumları için kullanılır. Bunu bir infüzyon olarak içebilirsiniz.
  • Lavanta: Mavimsi mor renge sahip bu gerçekten güzel çiçek, farklı hastalıklara iyi gelen pek çok özelliğe sahiptir. Örneğin, lavanta yağı en etkili doğal kas gevşeticilerden biri olarak bilinir. Ağrının olduğu bölgeye bu yağla dairesel hareketlerle masaj yaparak kan akışını arttırmalısınız. Ardından sıcak bir duş alın ve hem zihninizi, hem de vücudunuzu dinlendirin. Bu, kaslarınıza dinlenme ve iyileşme fırsatını sunacaktır.
  • – Sağlığa bir adım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: