Eklem Ağrısının Bağırsak Bakterisiyle İlişkisi

eklem-agrisi1

Romatoid artrit hastalığının nedeni kıkırdak bozulmasıdır ve bu da iltihaba ve eklem ağrılarına yol açar.

Araştırmacılar bu sağlık sorununu tetikleyebilen risk faktörlerini belirlemiş olsalar da uzmanlar hala bu hastalığın doğrudan nedenin ne olduğunu araştırmaktadır.

Tam nedenini saptamak için bir grup araştırmacı; şimdiye kadar hiç dikkate alınmamış, potansiyel neden olarak gördükleri, bağırsaklarımızda yaşayan bakterilere odaklanmıştır.

Son çalışmalar bağırsak bakterilerinin romatoid artrit de dahil eklem ağrılarına neden olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca bu bakteriler, bağışıklık sisteminin işleyişini değiştirip farklı kronik sağlık sorunlarına neden olan hastalıklara da yol açar.

Bağırsaktaki bakterilerin eklem ağrısına yol açmasının nedeni

New York Üniversitesinde romatolog olan Dr. Jose Scher, 2013 yılında yaptığı bir çalışmada; romatoid artritli hastaların bağırsaklarında, bu hastalığa sahip olmayanlara oranla çok daha fazla miktarda Prevotella copri adı verilen bakteri türüne rastlandığını bulmuştur.

Aynı yılın Ekim ayında yayımlanan başka bir çalışmada ise Dr. Scher, psoriatik artriti olan insanların bağırsaklarındaki önemli bakterilerin daha az miktarda olduğunu açıklamıştır.

Bu araştırmalar, bilim insanlarının; mikrobiyomların (gastrointestinal sisteminde yaşayan mikrop kütleleri) genel sağlık üzerindeki etkilerini ve rollerini anlamaya çalışmalarının bir parçasıdır.

Bağırsak florasının 1000 farklı çeşit bakteri türünü içerdiği ve floranın toplam ağırlığının yaklaşık 1-3 kilogram arasında olabileceği düşünülüyor. Son yıllarda araştırmacılar; bu organizmaların insan sağlığı üzerindeki etkilerini ispatlamaya çalışmaktadır, bazıları vücudu korurken diğerleri ise çeşitli hastalıkları tetiklerler.


Eklem Ağrılarının Limon Kabuğuyla Tedavisi yazımızı da okumaya ne dersiniz?

Bağırsaktaki bakteriler bağışıklık sistemini etkiliyor

Rochester, Minnesota eyaletindeki Mayo Klinik’te immünolog olan Veena Taneja; “Yapılan her çalışma, bu mikropların bağışıklık sistemine ciddi zararlar verdiğini, ve bağırsaklarla sınırlı kalmayıp vücudun diğer bölgelerinde de hastalıklara neden olduğunu biraz daha açık hale getiriyor. Eklem ağrıları da bu bağırsaktaki bakteriler ile ilgilidir.” diyor.

patojen
Araştırmacılar, bağırsak bakterilerinin bağışıklık sistemini düşünüldüğünden daha fazla etkilediğini ispatlayan bulgular ile karşılaştıklarında çok şaşırdılar.

Son yıllarda, otoimmün hastalık vakaları arttı ve mikrobiyom araştırmacıları; modern yaşam tarzı ve bu yaşamın mikrobiyom ekosisteminde oluşturduğu değişikliklerin bu sorunun kaynaklarından biri olduğuna inanıyorlar.


Okumak isteyebileceğiniz bir başka yazı: Evde Yapabileceğiniz Bir Kolon Temizliği


Eklem ağrılarına yol açan prevotella copri bakterisi

Bu mikroplar, vücudun bağışıklık hücrelerinin 2/3ünün bulunduğu bağırsakların sağlığını etkilerler. Sindirim sırasında, gastrointestinal sistem sürekli yiyecek ve içeceklerle vücuda alınan yabancı mikropların akınına karşı koymak zorundadır.

eklem sızısı

Bağırsaklar, işlerini yapabilmek için diğer organlara da uzanan geniş bir bağışıklık sistemi geliştirmiştir. Bağırsaklarda yaşayan bağışıklık hücreleri, eklemler de dahil olmak üzere; tüm vücutta, iltihaplı hücreler meydana getirme yeteneğine sahiptir.

Uzman José Scher’e göre; Prevotella copri bakterileri, bağışıklık reaksiyonuna neden olur ve ilerleyen safhalarda ise diğer dokulara yayılarak eklem ağrılarına yol açar. Başka bir teoriye göre; yararlı bakteriler yerlerinden edilerek bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Çok destekçisi olan yeni bir teoriye göre ise; Prevotella copri düzeyi yüksek olan hastaların vücudunda, bağışıklık sistemini destekleyen Bacteroides fragilis isimli yararlı bakterilerin oranında azalma görülmektedir.

Bu araştırmaların sonucunda; bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde, bu bakterilerin kullanılması için yeni stratejiler ve ön çalışmalar başlamıştır.

Aslında sağlık uzmanları, bağırsak florasını düzenlemek için zaten probiyotiklerin (zararsız bakteri) kullanımını önermektedirler; akne, uykusuzluk ve bağırsakların sağlığı ile bağlantılı olan diğer sağlık sorunlarının tedavisi için de bu öneri geçerlidir.

kaynak: sağlığa bir adım

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: