Kalbimizde de Nöronlar Var

cicek-acan-kalp[1]

Kalbimizde de Nöronlar Var
Çoğu insan bilmez ama kalp düşünme, karar verme ve hissetme kabiliyetine sahiptir. Yaklaşık 40.000 nörona ve beynin muhteşem bir uzantısı olmasını sağlayacak özel fonksiyonlara sahip nörotransmitter ağlarına sahiptir.
İlginç bir şekilde kendimizi tanıtırken ellerimizi kalbimizin üzerine koyarız. Bu, sanki gizemli bir güç bize vicdanımızın tam orada olduğunu söylüyormuşçasına otomatik ve neredeyse içgüdüsel olarak yaptığımız bir harekettir.

“Kalpleriyle sevenler kalpleriyle konuşurlar.”
– Francisco de Quevedo

İçimizden gelen bu sesin tam anlamıyla yanlış olduğunu söyleyemeyiz çünkü nörobilimsel çalışmalar bazı şeyleri hissettiğimizi ama anlamadığımızı söylüyor. Kalp beyne yakından bağlıdır ve böylece devamlı olarak beyne bilgi gönderir ve hatta bazı bedensel ihtiyaçlara bağlı olarak beynin çeşitli alanlarını harekete geçirir ve inhibe eder.
Örneğin kendini duygusal yakınlık ve hassasiyetle gösteren aşk gibi bizi biz yapan bazı duygular; hücreler, enerji, sinirler ve elektrikten oluşan karmaşık bir yapıdan kaynaklanır. Çevreyle ve diğer insanlarla uyumlu olmamızı sağlayacak bir donanıma sahibiz.

Göğsünüzün içindeki bu muhteşem yapıyı anlayabilmeniz için size “kalbimizle de düşünürüz” sözünün derinlerine inmeyi tavsiye ediyoruz.
Kalp zeki bir organdır
Kalp duygusal zekâya sahip bir organdır. Söylemesi kulağa ağdalı ve gerçekten uzak bir şiir gibi gelebilir. Ancak şunu bir düşünün: sakin, dengeli, gerçek ve tamamen tatmin olmakla bağdaştırılan olumlu duygular beslediğinizde kalp atışlarınız ritmik ve düzenlidir.
Ancak stres, anksiyete ve korku bu mükemmel dengeyi bozar. Kalp ritminiz bozulur ve tehlikeli bir hl alır. Kalbiniz, diğerleriyle temas sırasında hangi duyguların daha iyi olduğunu bilir. Örneğin umursama, yakınlık ve sevgi gibi duyguları barındıran oksitosinin salgılanmasını sağlayan ANP hormonunun üretilmesini tetikler.
İyi bir matematikçi ve bilinç araştırmacısı olan Annie Marquier’e göre, kalbimiz yaklaşık 40.000 nörona sahip olup olumlu ve sakin ruh halinden faydalandığı için, çevreyle uyumlu temaslarda bulunabilmek açısından her gün kendimize sessiz kalmak, düşünmek ve rahatlamak için zaman ayırmak oldukça önemli.

Kalbin pozitif duygularla sağlığı güçlendiren inanılmaz bir yapısı olduğunu unutmayın. Hatta bazen kalp çeşitli hormonlar kullanarak duygularımızı düzenler.
Kalbin bütün bunları nasıl yaptığını aşağıda anlatıyoruz.
Kalbin Üç Bağlantısı
Başta da belirttiğimiz gibi kalp nörotransmitterler, proteinler ve destek hücrelerden meydana gelen oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Peki, bunlar hayati olan bu organımızın duyguları olduğu anlamına mı geliyor?
Neredeyse. Çünkü kalp, herhangi bir organdan daha çok, bazı uyarıcılara dayanarak kendi kararlarını verebilen duygusal bir organdır. En ilginç yanı ise, bazı nörologların ve kardiyologların da belirttiği gibi kalp beyinden bağımsız olarak hareket edebilir. Dahası bu deneyle test edilebilir.
Kalp ve beyin arasında kurulan bir dizi bağlantı sayesinde bunun nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım.
Gerçekten sevmek için kalpte huzur olmalıdır.

Birinci Bağlantı
Öncelikle bu, üzerinde düşünmesi zor bir bilgidir. Kalpteki bütün hücrelerin %67sini sinir hücreleri oluşturur.  Kalp, alınan organik uyaranlara dayalı olarak beyne bağımsız şekilde bilgi gönderebilen tek organdır.
İkinci Bağlantı
Kalbimiz homeostazdan sorumludur. Yani kalbimiz pek çok hayati fonksiyonunun yanı sıra duygusal dengeden de sorumludur. Bunu, stresi azaltıp oksitosin gibi hormonların salgılanmasını artırarak yapar. Bu şekilde ek bir endokrin bezi görevi görür. Başka bir deyişle amigdala ile ortak çalıştığı söylenebilir.
Üçüncü Bağlantı
Kalbimiz, çok güçlü bir elektromanyetik iletişim sistemine sahiptir. Beyinden yaklaşık 5000 kat güçlüdür.
Ancak elektromanyetik alanı duygulara bağlı olarak değişir. HeartMath Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar gösterdi ki, kişinin duygularının niteliği kalbin yarattığı elektromanyetik alanı değiştirebilir veya düzenleyebilir.
Oldukça merak uyandırıcı bu sonuca göre deneyimlediğimiz gibi, pozitif duygular gerçek psikolojik denge sağlıyor.
Muhteşem birer organ olan kalp ve beyin tarafından yönlendirilen insanoğlu;  enerji, duygu ve algının mükemmel bir birleşimidir. Kısacası kalp, yalnızca dolaşım sistemine kan pompalayan bir organ olmanın ötesinde bizi insan yapan duyguların kaynağıdır.

Kaynak: Aklınızı Keşfedin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: