DEĞİŞİME BAŞLAMAK VE SÜRDÜRMEK…

19149385_786493288222477_4961021154001531373_n[2]
Defterin üzerine kocaman harflerle isminizi yazın, değişim günlüğünüz hazır.
Sizi heyecanlandıran bir resim veya fotoğrafı defterin kapağına yapıştırın.
İlk sayfaya bir tarih atın, sonra sayfaları 70’e kadar numaralandırın. Lütfen üşenmeyin, 70 günlük bir çalışma bu…
Sayfanın en üstüne “Hayatımda Güzel Olan Neler Var?” yazın ve altına bu sabah uyanmanızdan başlayarak yazıyı yazdığınız ana kadar geçen sürede başınızdan geçen ve iyi ki hayatımda var dediğiniz 5 şeyi yazın, ne kadar küçük, basit ve her gün yaptığınız şeylerse o kadar iyi.
Örnek: Sabah keyifli uyandım, harika bir kahvaltı ile güne başladım, bana keyif veren bir şarkı dinledim, yürüyüş yaptım ve keyif aldım, çayın tadı çok güzeldi, güzel bir kitaptan bir bölüm okudum, arkadaşımla buluşup kahve içip sohbet ettik, vb. (her gün farklı şeyler yazacaksınız, benzer olabilir ama farklı)
“Beni heyecanlandıran neler var?” Sonra önümüzdeki hafta içinde yapacağınız ve sizi heyecanlandıran, düşündüğünüzde keyif aldığınız 5 madde yazın (bu kısım bir hafta boyunca aynı kalabilir, yeni bir şeyler bulamazsanız).
Örnek: Çarşamba akşamı arkadaşımla yemeğe gideceğiz, perşembe günü sinemada film izleyeceğim, Cuma akşamı spora gideceğim, hafta sonu kendime zaman ayıracağım, aldığım kitabı bitireceğim, İngilizce kursuna başlayacağım, tatile gideceğim, vb.

Bunlar bittikten sonra “Bugün yaptığım farklı şey” kısmına geliyoruz. Bugün yaptığınız farklı ve değişik bir şey yazın, bu alan çok önemli, eğer yazacak bir şey bulamıyorsanız mutlaka yapın ve yazın. Çok basit şeyler olabilir, yeter ki farklı yapın, alışkanlıklarınız değişsin.
Örnek: Bugün TV’yi hiç açmadım, müzik dinledim. Uzun bir süre sonra ilk defa bisiklete bindim, apartman görevlisine halini hatırını sordum, bamya yedim, arabamı kendim yıkadım, aldığım kitabı sondan okumaya başladım, dinlemediğim tarzda bir müzik dinledim.
Sırada “Bugün karşılıksız yaptığım bir iyilik” bölümü var. Ne kadar küçük olduğunun bir önemi yok. Apartmanın önüne sokak hayvanları için su kabı yerleştirdim, kullanmadığım kıyafetleri bağışladım, komşumun ziline basıp bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sordum, otostop çeken birisini arabama aldım, yaşlı birisine karşıya geçmesi için yardım ettim. Hiçbir şey bulamıyorsanız uzun zamandır görmediğiniz ve/veya aramadığınız birisini telefonla arayın ve halini hatırını sorun.
“Bugün öğrendiğim şey” bölümüne öğrendiğiniz küçük bir şeyi not alın, hoşunuza giden bir cümle olabilir, yararlı bir bilgi olabilir, kendinize dair bir şeyler olabilir.
Son olarak da “Bugün hayalim için yaptığım şey” bölümüne en çok istediğiniz hayaliniz için attığınız minik bir adımı yazın. Örnek: yapmak istediğim iş ile ilgili olarak; internet araştırması yaptım, isteğimi yapan bir kişi ile konuştum, hayalimi gerçekleştirmiş bir kişinin biyografisine başladım, hayalime dair resimlere baktım, planlama yaptım, ne olmasını istediğimi yazdım, dua ettim, meditasyon yaptım, artık her ne ise.
Şimdi de eğer bütçeniz müsait ise bir sonraki sayfaya geçmeden önce 10 TL’yi sayfa arasına yerleştirin, 70 gün sonra 700 TL’niz olacak.
İddia ediyorum, 70 gün boyunca her gün bunları uyguladığınızda 2 ay 10 gün sonra kendinizi çok daha huzurlu, mutlu, dengeli ve keyifli hissedeceksiniz.
Sevgi ile kalın

Mert Çuhadaroğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: