MEKAN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLEYEN 10 FAKTÖR

mekan-psikolojisi[1]
Büyük patlamadan insanın gelişimine bugüne kadar çok şey değişti. Bilim insanları bir ağacın dna’sı ile insanın dna’sı arasında çok az fark olduğunu söylüyorlar. Buda aslında hepimizin ortak hammededen yaratıldığının bilimsel kanıtı. Bu ortak hammadde doğanın her parçasında görülsede biz insanlar son üçyüz yıldır göçebe halde yaşarken son yüz yıldır kapalı mekanlardayız. Bizim bağımız, zamanımızın büyük bölümü ve motivasyonumuz özellikle son yüzyılda doğadan değil mekanlarımızdan geliyor.
Bilinçaltının canlı enerjisi gördüğü, algıladığı ve onun hakkında beynin yaptığı yorumlar ve geri bildirimlerle mekanla etkileşim halindedir. Beyin bazı algıladıklarını pozitif bazılarını negatif olarak ikiye ayırır. Mekan eğer ancak doğru tasarlanırsa beyne pozitif geri bildirim gönderir. Mekan hakkında memnuniyet, mekanın beğenilip beğenilmemesi önemli bir faktördür. Diğer önemli faktörleri şu şekilde sıralayabilirim:

1. ENERJİSİ: Herşeyin ama herşeyin bir enerjisi vardır. Mekanlarında enerjileri vardır. Doğum tarihleriyle gelen kişisel enerjileriyle mekandaki insanları farklı farklı etkilerler. Mekan sizin enerjinize uyumlu dekore edilmelidir.
2. RENK: Renk mekanın psikolojisini ve insanı etkileyen çok önemli bir faktördür. Mekanda yaratılmak istenen hareket biçimine ve motivasyona çok dikkat edilmeli ve bilimsel araştırmalara göre amaca uygun renkler kullanılmalıdır.
3. AYDINLATMA: Güneşin maksimum alınması stresi azaltır, mutluluk hormonlarının arttırır. Günışığı almayan mekanlarda günışığına en yakın doğal ışık tercih edilmeli, gece ve gündüz ayarları yapılmalı, aydınlatma aparatları estetik birer aksesuar olmalıdır.
4. TAVANLAR: Yüksek tavanlar özgürlük ve ferahlık hissini arttıtır, yaratıcılığı destekler. Kişilerin psikolojisini destekleyecek yükseklikte tavan yüksekliği bırakılmalıdır.
5. GENİŞLİK: Mekan yeterli genişlikte olmalıdır, fazla dar mekanlar stres yaratır, rahat dolaşım kısıtlanmamalıdır. Mekanda iş yapmak fiziksel olarak kolay olmalıdır.
6. BİTKİLER: Doğal elemanlar, bitkilerin varlığı stresi azaltır, havayı temizler, rahatlama sağlar.
7. DÜZEN: İnsan düzenden hoşlanır, düzen içinde sadelikle yaşayabilmek için detaylar en aza inmiş, karmaşadan uzak, gözü ve bedenini çok yormayacak mekanlar insana iyi gelir.
8. ISI: Mekan ısısı optimum düzeyde iyi ayarlanmalıdır, iyi ısıtılmamış veya soğutulmamış bir mekan insana huzur vermez, olumsuz etkiler.
9. MALZEMELER: Kullanılan malzemelerin soğuk ve sıcak malzemeler olması, ahşap, metal, yumuşak dokular ve kumaşlar konforu etkiler. En doğru malzeme seçimleri yapılmalıdır.
9. SES: Yüksek ses stres kaynağıdır ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olur. Özellikle kalabalık mekanlarda tamamen ses yansıtan düz malzemeler kullanmak yerine ses emici yani keçe içeren malzemeler (hali ve kumaş, keçe içeren duvar kağıdı) gibi malzemeler kullanılmalıdır.
10. ESTETİK: Göze beğeniye hitap eden ,güncelleşmiş eskimemiş biçimler formlar ve desenler insana heyecan verir. Modern ve estetik yeni desenler insanları pozitif motive edecektir.

İşte tüm bu faktörlerin dengelenmesi ve iç mekan dekorasyonun amacı budur; yaratıcılık, huzur ve mutluluğu arttırmak… Eğer modunuzu değiştirmek istiyorsaniz işe mekanınızı değiştirerek başlayın…

Sevgilerimle,SİNEM OKTAY
http://www.sinemoktay.com/mekan-psikolojisini-etkileyen-10-faktor/Sinem Oktay

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: