VİTAMİNLERİ DOĞRU KULLANMANIN FORMÜLÜ…

17499288_2256404357918309_5609881549305831940_n[1]
Vitamin kullanımı çok tartışılan konulardan bir tanesi. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir kural var, o da vitamin eksikliği tedavisinin mutlaka hekim kontrolünde yapılması gerektiği ve bilinçsiz vitamin tüketiminden kaçınılması gerektiğidir.
Bağışıklığın desteklenmesinde A, B, C, D ve E vitaminleriyle demir, çinko ve selenyum gibi mineraller rol oynuyor. Bu maddelerin besinlerden alınması, her zaman öncelikli tercihimiz. Ancak bunun yetersiz kaldığı durumlarda hekim kontrolünde kişiye özel destekleyici vitamin takviyeleri önerilebilir.
İşte vitaminler ve bize yararları…
A vitamini: Bu vitamini içeren gıdalarla beslenmenin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kanseri önlediği bilimsel araştırmalarla desteklendi. Ispanak, kayısı, havuç, yeşil sebzeler, domates, portakal ve greyfurt A vitamini kaynakları arasında.
B12 vitamini: Sağlıklı bir sinir sistemi için B12’ye ihtiyaç var. Besinlerin vücutta emilimi, güçlü hafıza ve konsantrasyon açısından da büyük önem taşır. Eksikliği durumunda; zihinsel sorunlar ortaya çıkar, kansızlık görülür, el ve ayaklarda uyuşmalar meydana gelir. Kırmızı et, balık, süt ve süt ürünleri gibi gıdalardan alınabilir.
C vitamini: Kanserin önlenmesinden enfeksiyonlarla savaşmaya, damar pıhtılaşmasının engellenmesinden kötü kolesterolü dengelemesine kadar pek çok faydası bulunan C vitamini, stresle baş etmede de en büyük yardımcı. Eksikliğinde bağışıklık direnci azalır, diş eti kanamaları meydana gelir, yaralar güçlükle iyileşir, inme, kalp hastalıkları ve kanser ortaya çıkar.
Portakal, mandalina, greyfurt, limon, çilek, yeşil biber, taze kekik, brokoli, kivi, kavun, karnabahar, kara lahana ve ahududu, bezelye kaynakları arasında.
D vitamini: Kemik ve dişleri güçlendiren D vitamini, sindirim sistemi ve bağırsakların düzenli çalışmasında önemli rol oynar. Kaslar üzerinde de etkili olan bu vitamin, sinir sisteminin düzenli çalışmasına destek olur. Güneş ışınları, balık, tereyağı, kırmızı et ve sebzelerde bulunur.
E vitamini: Kanser başta olmak üzere kalp-damar hastalıklarını engeller. Güzel bir cilt ve sağlıklı gözler açısından da önemli. Tahıl, kabak, lahana, fındık ve cevizden alınabilir.
Koenzim Q10, son yıllarda üzerinde en çok çalışma yapılan vitaminlerin başında gelir. Çok güçlü bir anti-oksidan olup, bağışıklık sistemini destekler. Dozu, kişiye özel belirlenir.
Çinko takviyesi, kişide böbrek yetmezliği yoksa kür olarak verilmeli. Yara iyileşmesi, kan şekerinin düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynar.
Magnezyum desteği, saman nezlesi ve diğer alerjik durumlarda verilir.
Türkiye’de D vitamini düşüklüğü kadınlarda çok yüksek oranda bulunur. Kalsiyum ve magnezyumla beraber alınması tavsiye edilir.
GIDALARIN VİTAMİN KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN
* Yenilebilen kabuklu sebze ve meyveleri kabuklarıyla tüketin.
* Sebze yemeklerini az suda ve kısık ateşte, mümkünse buharda pişirin.
* Çiğ olarak yenebilen sebzeleri pişirmeden tüketin.
* Meyve ve sebzeleri mevsiminde tercih edin.
Mutlu günler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: