Renk Gruplarına Göre Meyve ve Sebzelerin Faydaları

renklisebzemeyve1[1]

1.Yeşil Renkliler : Bu gruptaki meyve ve sebzeler özellikle yapılarında bulunan karotenoidler sayesinde kansere davetiye çıkaran serbest radikaller denilen grubu uzaklaştırır ve bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir. Folik asit açısından zengin olan yeşil renkli sebzeler doğum sırasında meydana gelebilecek olan kusurları engellerken, kırmızı kan hücreleriyle kemik ve dişlerin güçlü olmasına da yardımcı olduğu belirtilmektedir.

2.Kırmızı Renkliler: Antosayanin pigmentini bulunduran bu gruptaki besinler çok güçlü antioksidan etkisi gösterirler. Yürütülen birçok bilimsel araştırmada antosiyoninlerin bazı kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir ve kanseri iyileştirmesinden ziyade engelleme özelliğine sahip olduğunu belirtilmiştir.

3. Beyaz Renkliler: Flavonoid pigmentini en çok bulunduran gruptur. Flavonoid basitçe vücuda zarar veren ögeleri etkisiz hale getiren bitkisel maddelerdir. Kansere, kalp hastalıklarına, virüslere ve bakterilere karşı vücudu korur ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

4. Sarı/Turuncu Renkliler: Karotenoid ve flavanoid açısından zengindir. Bu grubun içerdiği besinler C vitamini açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini desteklemede, kansere ve kalp hastalıklarına karşı riski azalttığı bilinmektedir.

Yapılan bir çalışmada yüksek kolestrole sahip erkek bireylerin karotenoid içeriği yüksek besinler ile beslendiğinde kalp krizlerine yakalanma riskinin %36 azaldığını göstermektedir.

Dyt. Çağla Çevik

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: