GIDA İNTOLERANSI (DUYARLILIĞI ) NEDİR ?

Yediğimiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir çok besin ,vücudumuzda olumsuz etkiler yaratabiliyor olabilir.Besindeki bir maddenin kişinin sindirim sistemini tahriş etmesi veya kişinin besini doğru şekilde sindirememesi ya da parçalayamaması sonucunda ortaya çıkar.Bu olumsuz etki “Gıda İntoleransı” olarak adlandırılır.
Gıda alerjisi gibi hayatı tehdit edici olmamasına kaşın, gıda intoleransının, bireylerin normal sağlıklı bir hayat yaşamalarına belirgin ve ağır şekilde etki edebileceği göz ardı edilmemelidir.
Semptomlar çoğu zaman belirsizdir ve problemin asıl sebebi olan besin her zaman doğru tanımlanamaz. Bireyler genellikle, hasta gibi hissetmekten, şişkinlikten ve her zaman yorgun olmaktan şikayet ederler.
Besin duyarlılığı yani intoleransı ile besin alerjisi kesinlikle karıştırılmamalıdır.Alerjide reaksiyonlar gıdanın tüketilmesinden kısa bir süre sonra başlar.Alerjiler az görülmesine karşılık gıda duyarlılığı’ na sık rastlanılır .Gıda duyarlılığına bağlı gelişen rahatsızlıklar bazen alerjik tepkilere benzeyebilmelerine rağmen bazen saatler hatta günler sonra ortaya çıkmaktadır.(örneğin buğday süt yumurta v.s.)
Gıda İntoleransı birçok hastalığa neden olabilir. Başlıcaları:
*Kilo Problemleri
*Migren
*Kronik Yorgunluk
*Şişkinlik
*Ürtiker
*Gastrit
*Ödem
*Astım
*Depresyon
*Fibromiyalaji
*Yatak Islatma
*Bağırsak Sendromu
*Solunum yolu hastalıkları
*İshal
*Kaşıntılı cilt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: