SAĞLIKLI BİR RUH İÇİN!

Doç. Dr. Şafak Nakajima

Migren, yüksek tansiyon, astım, fibromiyalji, kolit, mide / barsak ülserlerinden, kalp, kanser, sık sık enfeksiyonlara yakalanmaya kadar varan sayısız hastalığın ortaya çıkmasında, ruhsal sorunların büyük rolü olduğunu biliyor musunuz?

Araştırmalar, bedensel hastalıklarla polikliniklere başvuranların %85’inde yakınmaların, psikolojik nedenlerden kaynaklandığını gösteriyor.

Ruh sağlığını korumak, sadece yaşam memnuniyetini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda bedensel sağlığın da iyi olmasını sağlıyor.

Peki ruh sağlığınızı korumak için neler yapabilirsiniz?

• Öncelikle kendinizi tanıyın ve duygularınızı yönetmeyi öğrenin!

Kendilerini tanımayan insanlar, eş, meslek, yaşam çevresi seçiminde hatalar yapar! Bu yanlış seçimler, onlara mutsuzluk getirir.

Ruhsal gelişim programlarına katılmak ve insan psikolojisi ile ilgili akılcı ve bilimsel kitaplar okumak sizi geliştirir ve ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

• Çoğu insan ya geçmişte yaşar, depresif hisseder veya geleceğe odaklanır, endişelenir.

Oysa yaşanan tek gerçeklik, içinde bulunduğumuz andır. Geçmiş, gelip gitmiştir, gelecekse belirsizdir.

Yaşanan ana odaklanmayı öğrenmek için, bilinçli farkındalık ve meditasyon yöntemlerinden yararlanabilirsiniz!

• Olumsuz düşünce ve davranış kalıplarını, olumlu olanlarla değiştirin!

II. Dünya Savaşı’nda toplama kamplarında kalan ve tüm ailesini kaybeden, ‘’İnsanın Anlam Arayışı’’ kitabının yazarı Dr. Viktor E. Frankle şöyle der:

‘’Bir uyaranla, ona verdiğimiz yanıt arasında bir boşluk vardır. O boşlukta, vereceğimiz yanıtı belirleriz. O boşlukta bizim özgürlüğümüz yatar.’’

O boşluğu iyi kullanın! Düşüncesizce davranmamayı öğrenin!
Düzenli günlükler tutarak, düşünce ve davranış akışınızı düzenleyin.

• Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin!

Beyniniz ve bedeniniz, yediklerinizin ve içtiklerinizin ürünüdür!
Sağlıksız beslenme, toksik maddelerin tüketimi (asitli içecekler, alkol, sigara, madde, vb), sağlıklı bir ruh halini engeller.Beden sağlığınıza önem verin!

• İyi uyuyun!

Beyin ve beden, uyku sırasında kendisini yeniler! Stres, endişe ve depresyonda, uykusuzluk çok önemli bir etmendir.

• Zamanınızı iyi değerlendirin!

Çoğu insan günümüzde serbest zamanlarını, açık havada bedensel aktiviteler yapmak yerine, bilgisayar başında zaman öldürerek geçiriyor.

Ailenizle ve dostlarınızla kaliteli zaman geçirin!

Günlük yarım saatlik bir yürüyüş size, hem metabolizmanızı hızlandırma, hem de gereksiz bilgi bombardımanı ile yorulan beyninizi biraz olsun dinlendirme şansı verecektir.

• Yaşamınızı anlamlı kılın!

Günümüz insanı, can sıkıntısı ile keder arasında sıkışmış durumda. Yaşamlar ve ilişkiler giderek derinliğini kaybediyor.

Güç, para, iktidar hırsı, madde kullanımı, çılgınca alışveriş, aşksız cinsellik, estetik operasyonlar, vs. ruhun kara deliklerini doldurmaya yetmiyor.

İnsanlığa ve dünyaya doğrudan katkı sunan bazı meslekler, sahiplerine bu duyguyu yaşatabiliyor.

Sorumluluk duygusu gelişmiş, bakabileceği sayıda çocuk yapan, onu topluma bir değer olarak katan ebeveynler de anlamlı yaşıyor.

İçinde yaşadığı toplumu, politikacıların insaflarına terk etmeyen, elini taşın altına koyup, haksızlık ve sorumsuzluklara başkaldıran, dünyayı daha yaşanılası bir yer kılmaya çalışan insanlar anlamlı yaşıyor.

Sürekli yakınmak yerine, toplumsal ve siyasi sorumluluklar üstlenin!

Görme özürlülere kitap okumaktan, kimsesiz hastaların ziyaretlerine, ailesiz çocuklara bakım desteği sunmaktan, yetişkinlere okuma-yazma öğretmeye kadar sayısız gönüllü hizmet, kendi dar ve bencil sınırlarımızı aşıp dünyaya katkı sunmamızın güzel yolları.

• Stres kontrolünde etkin yöntemlerden yararlanın!

Doğa yürüyüşleri, yararlı kitaplar okumak, meditasyon yapmak, günlük tutmak, komedi filmleri izlemek, hayvan beslemek gibi aktivitelerin hepsi, antidepresan ilaçlardan daha etkili ve üstelik zarar vermeyen seçenekler arasında.

Doğal tedaviler konusunda, www.safaknakajima.com adresli web sitemden yararlanabilirsiniz!

• ‘’İnsanın cehennemi, başka insanlardır’’ der, ünlü Fransız yazar ve varoluşçu felsefeci Jean-Paul Sartre.

Sürekli hayattan ve her şeyden yakınan, bencil, kaba, düşüncesiz, her şeye küsen, alınan, surat asan, olay çıkaran, aşırı kıskanç ve saldırgan insanlarla yaşamak, dünyayı cehenneme çevirir.

Bu tür bir insan olmaktan kaçınmak ve böyle insanlardan mümkün olduğunca uzak durmak, uzak duramadığınız takdirde onlarla daha iyi iletişim yollarını öğrenmek, kendinizi iyi hissetmeniz için çok büyük önem taşıyor.

Ve minik ama çok etkili davranışları yaşamınıza yerleştirin:

• Gülümseyin!

Sadece ailenizdeki bireylere ve arkadaşlarınıza değil, göz göze geldiğiniz insanlara da gülümseyin! Telefonda konuşurken gülümsemek bile, karşı tarafın kendisini çok daha iyi hissetmesini ve size daha güzel yanıt vermesini sağlayacaktır.

• ‘’Lütfen’’ demeyi ve teşekkür etmeyi unutmayın! En küçük hizmet için bile!

• Özür dileyin! En küçük kusurunuz için bile!

• Soğuk ve mesafeli olmak yerine, içten ve coşkulu olun! Sevginizi sarılarak, dokunarak göstermekten kaçınmayın. Dostluk ve sevgiyle dokunmak, güven vericidir.

Bu listeye daha pek çok şey eklememiz elbette mümkün!

Şimdi lütfen bu maddeleri tek tek gözden geçirin ve bugünden itibaren ruh sağlığınız için yaşamınızda bir şeyleri değiştirmeye başlayın!

Sağlıklı bir yeni yıl dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: