Kültür mantarının faydaları?

Yemesi çok lezzetli olan mantarın faydaları saymakla bitmiyor. İşte mantarın  sağladığı yararlar

Mantarın, insan sağlığını koruyucu B kompleks  vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesi olduğu  bilinmektedir.

Yüksek oranda folik asit ihtiva eden mantarın,  anemi olgularının iyileştirilmesinde de kullanıldığını belirtmekte fayda  vardır.

Mantar proteininin hazm olabilme değerinin,  yüzde 72- 83 arasında olduğunu ve bu proteinin, insanın beslenmesi için gerekli  olan hemen hemen bütün aminoasitleri içerdiğini belirten uzmanlar, Mantar,  özellikle bu yönüyle diğer sebze türleri arasında en yüksek besin değerine  sahiptir. Mantar, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden  azımsanmayacak ölçülerde mineral içerir. Düşük karbonhidrat ve yağ oranı  nedeniyle kalp ve damar hastalıklarında, kandaki şeker düzeyini düşürme özelliği  nedeniyle de şeker hastalıklarında diyet öğesi olarak önermektedirler.

Mantar zehirlenmelerine karşı tanınmayan  mantarların yenmemesi, özellikle kültür mantarlarının tüketilmesine dikkat  etmekte fayda vardır.

Et yerine mantar En iyi bitkisel protein  kaynaklarından biri olan ve bünyesinde yağ bulunmayan mantar, kanser ilaçlarının  üretiminde de kullanılıyor

Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı  olduğunu belirten uzmanlar, “Vücut, hayvansal gıdalarla, protein kadar da yağ  alıyor, ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut, saf protein  alır” demektedirler.

Hayvansal gıdalarla alınan yağların damar  tıkanıklıklarına yol açtığını söyleyen Buzmanlar: “Kırmızı veya beyaz et  yediğimiz zaman vücudumuz yüksek oranda yağ alıyor. Bu yağlar, doymuş yağlarla  birlikte geliyor ve kalp damar tıkanıklıklarına yol açıyor. 100 gram etten  alınan protein oranı yüzde 17-20 civarında değişirken, alınan yağ da aynı  miktarda oluyor. Oysa tamamen bitkisel olan mantar ile hemen hemen yüzde sıfır  oranında yağ ile yüzde 5 protein geliyor. Mantar tüketerek yüzyılın hastalığı  kalp ve damar tıkanıklıklarından korunabilirsiniz.”

Mantarın ayrıca vücudun ihtiyacı olan C, B1, B2,  B6 ve D vitaminleri açısından da oldukça zengin olduğunu belirten uzmanlar,  mantarın bünyesinde bol miktarda amino asit bulundurduğunu ve kansızlığa da iyi  geldiğini ifade etmektedirler..

Özellikle kültür mantarı yetiştiriciliğinin çok  kolay olmasına rağmen yeterince üretimin yapılmadığını vurgulayan uzmanlar  “Nüfus sayımız çok yakın olan İngiltere’de üretim 300 bin ton, yani bizden 10  kat fazla. Böylesine önemli bir bitkisel ürünün mutlaka teşvik edilerek, daha  fazla üretimi ve tüketimi sağlanmalı” demekteler.Özellikle sağlığına dikkat  edenler formda kalmak isteyenler için mantar vazgeçilmez bir besindir.

Formda kalmak için mantar yemeklerini sofranızdan eksik etmeyiniz

 

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: