İçinizdeki Şamanın Uyandığını Gösteren 11 İşaret

anette inselberg shaman

İçinizdeki şamanın uyandığını nasıl fark edebilirsiniz?
Şamanizm ve ruhlar dünyasıyla ilgili birtakım öğretiler, antik çağlardan beri varlıklarını sürdürmektedir.
Ruhlar gelecekte şaman olacak birinin bedeninde, ancak Öteki Gerçeklik’te görülebilen ve bizim dünyamızda bir anlam ifade etmeyen birtakım işaretler bırakır.
Bende kendi gençliklerini gören, neden hiç buraya ait değilmişim gibi hissettiğimi anlamama yardımcı olan şamanlara gerçekten borçlu hissediyorum. Bu yazının amacı, yalnızca şamanik gelenekleri tanıtmaktır.
Modern kültürlerde şamanizmin pek bir yeri olmadığı için aslında etrafımızda şaman olup bunun farkında olmayan pek çok insan var. Bu kişilerin çoğu tıp, psikoloji ve yaşam koçluğu gibi “iyileştirme” mantığı olan meslekleri yapmakta. Ancak bazıları kendilerini aslında hiç istemedikleri bir mesleği icra ederken bulabiliyor. İyileştirmeyle alakalı bir meslekte olan biri bile kendini soyutlanmış hissedebilir, çünkü Batı tıp dünyasında kendi geleneklerini koruma imkanını pek bulamayabilir. Bazıları insanlar yerine çevreyi korumak gibi daha büyük organizmaları iyileştirmeye de yönelebilir.
İçinizdeki Şamanın Uyandığını Gösteren 11 İşaret
1. Dünyadaki değişim sürecine katkıda bulunmanız gerektiğini hissediyorsanız.
Yeni Çağa inananlar onlarca senedir bir değişikilk sürecinden bahsetmekte. Ancak şaman enerjisi taşıyan kimseler bu değişikliği hissetmekle kalmaz, ona yön verme ve sürecin bir parçası olup lider konumlarda yer alma itkisini hisseder. Böylelikle insan zihniyle türlerin evriminde bir rolleri olacaktır.
2. Travmatik deneyimler yaşadıysanız.
Yerli halklarda örneğin yıldırım çarpmasına rağmen yaşayan insanlar şaman kabul edilirdi. Günümüzde birine yıldırım çarpma ihtimali düşük, ama onun yerine belki de hayatımızı tehdit eden başka durumlara maruz kalabiliyoruz. Bunların arasında çocuklukta görülen şiddet, cinsel istismar, ölüme yakın deneyimler gibi sizde travma yaratıp sizi iyileşme ve iyileştirme yoluna yönlendiren durumlar sayılabilir.
3. İçe kapanıksanız.
Şamanlar görülen ve görülmeyen dünyaların kıyısında, çeşitli boyutlarda dans eden kimselerdir. Eğer bir şamansanız bu boyutun gerçeklikleri sizi yoruyor olabilir ve kabuğunuza çekilip bilincinizi keşfetmeyi tercih edebilirsiniz.
4. Doğa ve hayvanlarla güçlü bir bağınız varsa.
Şamanların doğa ve hayvanlarla çok özel bir ilişkisi vardır. Onları yeri geldiğinde bir rehber ya da haberci olarak kullanabilirler.
Eğer çevrenizdeki bitki ve hayvanlardan mesajlar alıyorsanız ya da çevrenize karşı oldukça duyarlıysanız bu, içinizdeki şamanın uyandığına işaret ediyor olabilir.
5. Çok hassassanız.
Diğerlerinin hissetmediklerini hissedebilir, görmediklerini görebilir, koklamadıklarını koklayabilirsiniz. Bu da dışarıda, kalabalığın içinde olmayı bir eziyete dönüştürebilir. Çünkü algılarınız her yönden saldırıya uğruyormuş gibi hissedersiniz. Eğer şamanik özellikler taşıyorsanız “aşırı hassas” biri olabilirsiniz. Bu bir armağandır.
6. Derinlerde insanlar, hayvanlar ve doğanın acılarına son verme isteği duyuyorsanız.
Rahipler nasıl içlerinde tanrıya yakın olma isteğini duyar duymaz kiliseye koşuyorsa aynı şekilde sağlık uzmanları da insanlara faydalı olmak için bu alana yönelirler. Ancak bir şaman olmak için sağlık alanında uzman olmanıza gerek yok. İhtiyacı olan hayvanlarla ilgilenme, aktivist olma ve Doğa Ana’yı koruma gibi yollarla da kimliğinizi ortaya koyabilirsiniz.
7. “Şaman hastalığı” kategorisindeki rahatsızlıklardan muzdaripseniz.
Yerli halkların inanışlarına göre şamanlığa çağrılıp henüz bu çağrıya “evet” demeyen kimselerde birtakım fiziksel rahatsızlıklar görülmektedir. Bu rahatsızlıkların arasında kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji sendromu, kronik lyme hastalığı, kronik ağrı bozukluklukları ve otoimmün hastalıklar gibi tedavisi zor olanlar da yer alabilmektedir. Çağrıya kulak vermekle genellikle bunlar ortadan kalkacaktır. Eğer siz de benzer rahatsızlıklar yaşıyorsanız kendinize şu soruyu sorun: “Ben henüz çağrısına yanıt vermemiş bir şaman mıyım?”
8. Canlı ve detaylı rüyalar görüyorsanız.
Gözle görülmeyen diyarlar sizinle rüyalarınızda iletişim kurmaya çalışıyor olabilir. O yüzden rüyalarınızı analiz edin. Özellikle hayvan totemlerine dikkat edin. Eğer bir tane gördüyseniz hayvanın adıyla birlikte “ruh totemi” şeklinde aratırsanız size anlatmaya çalıştıklarını internette bulabilirsiniz. Ya da Jung stili rüya analizine bir göz atın.
9. Yogilerin “siddhi” adını verdiği paranormal yetileriniz varsa.
Bir psişik olabilirsiniz. Daha önceki bir yazımda anlattığım gibi hayaller görebilirsiniz. İnsanları ellerinizle iyileştirebilir; insan, hayvan ve hatta eşya ile telepatik iletişim kurabilirsiniz.
10. Hiçbir zaman kendinizi bir yere ait hissetmediyseniz (çünkü siz aslında bir köprüsünüz).
Şamanlar köyün dışında yaşıyorsa bunun bir nedeni var. Onlar diğerlerinden farklılar. Köyde yaşayanlar bu durumun farkında ve herkes buna saygı duyuyor. Ancak günümüz dünyasında bu durum, şamanik özellikler taşıyan kimselerin toplumdan dışlanmış hissetmelerine neden olabilir. Fakat durum hiç de öyle değil. Sizin ÇOK ÖNEMLİ bir rolünüz var. Benzer özellikleri taşıyanlarla çok iyi anlaştığınızı fark etmişsinizdir. Onların yanında kendinizi ailenizle birlikte gibi hissedersiniz.
11. Şaman kökenlerinizin sizi çağırdığını hissediyorsanız.
Gerçek bir şaman olduğunuzdan emin olmanın bir yolu da rüyalarınızda ya da ruhlar dünyasında başka bir şamanın sizinle iletişime geçmesidir.
Başka bir şaman ya da haberci size yeteneklerinizi ve sorumluluklarınızı hatırlatmak için bir noktada hayatınıza girecektir.
İçinizdeki şamanın uyandığını mı hissediyorsunuz? Unutmayın ki yalnız değilsiniz.
Yazan: Lissa Rankin & Tanaaz
Çeviren: Nejla Nur Güney

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: