Büyükannelerden Size Daha İyi Bir İnsan Olmanız İçin 8 İpucu

1-buyukanne[1]
Daha iyi bir insan olmak için kendinize ve önem verdiğiniz kişilere dikkat etmeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızdan toksik ilişkileri uzaklaştırın ve meydana gelen her şeyin olumlu tarafını görmeye başlayın.

Büyükannelerimizden gelen tavsiyeler, çocukluğumuzdan beri hayatımızın büyük bir parçası olmuştur ve genellikle hak ettiği önemi vermesek de, zaman geçtikçe bize söylediği her şeyin doğru olduğunu fark ederiz.
Yılları ve tecrübesi, onları hayallerimizin ötesinde bir bilgeliğe ulaştırmıştır ve bize söyledikleri her şeyin çok değerli olduğunun farkındayız.

Bununla birlikte, bu bilgeliği kabul etmeyi öğrendiğimiz ve bunları hayatımıza uyguladığımız zaman dünyayı görme biçimimiz iyileşir ve daha iyi insanlar olmayı öğreniriz.
Ancak, her insan farklı bir kişiliğe sahip olsa da, hayatımızın olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak ve mutluluğu elde etmek için değişiklikler yapmamız gerekir.
Bu nedenle, bu makalede sağlığınız için yukarıda bahsi geçen tavsiyelere özel bir alan ayırmak istiyoruz; şüphesiz ki kendinizi daha iyi hissetmeniz için size yardımcı olacaklardır.
1. Hayatta maddiyata fazla önem vermeyin

 

Bazen, bilinçsizce, aslında herhangi bir önem taşımayan maddi şeylerde mutluluğu arayarak çok zaman harcıyoruz.

Her ne kadar bu maddi şeylerin bizi genelde bize mutluluk ve huzur verebileceği doğru olsa da, asla ve asla deneyimlerden, insanlardan ve hayattaki basit şeylerden daha önemli olmayacaklardır.
2. Geleceği düşünün ve geçmişi arkanızda bırakın
Şu an için nerede olduğunuza ya da ne yaptığınıza bakmaksızın, geleceğin daha iyi olacağına ve hedeflerinize ulaşmak için daima çok fazla fırsat yakalayacağınıza inanmalısınız.
Geçmişteki kötü anları düşünmeyi bırakın ve dolaylı olarak olayları aşmaktan sizi alıkoyan şeylerden uzaklaşın.
Yaşamınızdaki her deneyimin büyümeye faydası vardır ve bazı anlar şu anda kötü görünse de zaman aksini gösterecektir.

3. Olaylara iyi tarafından bakmayı öğrenin

 

Dünyanın size karşı olduğunu düşünerek kaybettiğiniz onca zaman hakkında hiç düşündünüz mü?

Başınıza gelen her şey, ister iyi ister kötü olsun, sizi daha iyi bir insana dönüştürür.
Hayat sizi farklı yerlere götürecek, size farklı yollar gösterecektir ve aynı fikri paylaşmasanız dahi, tüm kötü günleri de tedavi edecektir.
4. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin
İş, kişinin hayatının önemli bir parçasıdır, ancak önemli olan tek parça o olmamalıdır.
Psikolojik olarak büyümek ve mutlu olabilmek için yaşamınıza değer katan tüm insanlarla yeterli miktarda zaman geçirmeniz gerekir.
Aile ve arkadaşlar, yaşamaya ve hayatın karşımıza çıkardığı güçlükler sırasında güçlü kalmamıza yardımcı olan yakıtlardır.
5. Belirli insanlarla bağlantınızı koparmayı öğrenin

 

Ne yazık ki, farkına varmak her ne kadar acı verici olsa da, herkes arkadaşımız değildir ve birlikte olmak istediğimiz kişiler her zaman olmasını umduğumuz kişiler de değildir.

 

Duygularımızı kontrol etmek zordur, ancak yapılacak en sağlıklı şey mutluluğu bulup toksik insanlardan ayrı olarak yetiştirmektir.
Bu insanlar, öyle ya da böyle, gelecekteki hedeflerimize müdahale eden engeller yaratırlar.
6. Yaşam basit olabilir
Çok fazla yükümlülüğümüz ve yapmamız gereken işler olduğunda stres altına gireriz ve hayat çok karmaşıkmış gibi hissederiz.
Fakat … neden bu şekilde bakasınız?
Her şey bir davranış meselesidir ve çoğu zaman, yoktan yere yıpranırız.
Her şeyi teker teker yapmayı, yeteneklerimizi en iyi şekilde kullanmayı öğrenmek zorundayız, böylece bir daha yapmak zorunda kalmayız.
Yaptığımız her şeyde disiplinli olmaya, aktif olmaya ve zamanımızdan istifade etmeye çalışmalıyız, böylelikle zaman kaybını ortadan kaldırabiliriz.
7. Olumlu bir zihin sürdürün

Büyükannelerimiz bize hep, birçok şeyin hayata karşı takındığımız tutum yüzünden gerçekleştiğini söylemiştir.

Bu doğrudur! Olayları karmaşık hale getirmeyi, onların kötü tarafını görmeyi ve kendimize karşı aşırı derecede eleştirel omayı o kadar çok seviyoruz ki başarılı olmanın tek yolu işleri daha da zor hale getirmek oluyor.
Gülümseyin, her duruma iyi yönünden bakmaya çalışın ve şikayet etmeden önce çözümler bulun. Bütün bunlar, hem bireysel düzeyde hem de sosyal açıdan daha iyi bir insan olabilmemize yardımcı olur.
8. Sevdiğiniz şeyi yapın
Bize binlerce kez söylendi, “Sevdiğiniz şeyi yapın.”
Ama … bunu yapmak neden bu kadar zor?
Maddi şeyler elde etmek ve para kazanmak hakkında o kadar çok endişe duyarız ki, tutkularımızı ve hayallerimizi bir rafa kaldırırız.
Gerçekte sevdiğiniz bir şeyi yapmak cesaret gerektirir; sadece sizi mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda kim olduğunuzla gurur duymanızı sağlar ve size memnuniyet hissi verir.
Yukarıda bahsedilenlerden kaç tanesi sizin hayatınız için de geçerlidir?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: