Genç bir kız evlerine ilk kez gelecek nişanlısı için yemek hazırlamaya karar vermiş.

bilgiyi_sorgulamak[1]
Genç bir kız evlerine ilk kez gelecek nişanlısı için yemek hazırlamaya karar vermiş. Annesinin çok sevdiği ananevi balık yemeğini öğrenip yapmak istemiş. Birlikte mutfakta çalışmaya başlamışlar. Anne “Önce unutmadan balığın kafasını ve kuyruğunu keserek başlayacaksın ” demiş; balığı söylediği şekilde kesmiş , haşlanması için su ile tencereye koymuş, sonra da tencereyi ateşe koymuş ve limon suyu, un, yumurta ve en sonunda da yağı hangi safhalarda karıştırıp sosu hazırlayacağını anlatmaya başlamış. Sosun hazırlanırken kesilmemesi büyük ustalık gerektiriyormuş ve annesi bu yemeği pişirmenin püf noktalarını anlatmaya çalışıyormuş. Ama genç kızın aklı balığın pişirilmeden önce kafa ve kuyruğunun neden kesildiğine takılmış.
Genç kız “Anne” demiş “Peki neden başta balığın başını ve kuyruğunu kestin? Üstelik “Unutmadan kesmelisin” dedin?” diye sormuş. Anne bir an durmuş ve “Bilmiyorum.” demiş.” Annem bana böyle tembih etmişti ve otuz senedir hep böyle pişirdim.” ve yemeği pişirmeyi sürdürmüşler. Ama genç kız gibi annenin de kafası karışmış ve kendi annesine sormaya karar vermiş.
Annesini ziyaret ettiğinde de büyükanneye sormuş : “Anne, kızıma ekşili balık pişirmeyi öğretiyordum, bana başta balığın kafa ve kuyruğunu unutmadan kesmem gerektiğini öğretmiştin ve ben de senelerce böyle pişirdim ama bunun nedenini sana hiç sormadım. Neden balığın başını ve kuyruğunu kesmemiz gerekiyor?” Büyükanne bu soru karşısında şaşırmış. “İnan bilmiyorum” demiş “Annem bana böyle söylemişti ben de yaklaşık elli beş senedir böyle yapıyorum”.
Anne kız ve torun bu konuyu o kadar merak etmişler ki hep birlikte huzur evinde son günlerini geçirmekte olan 100 yaşlarındaki büyük büyükannelerini ziyaret ettiklerinde balığın kafa ve kuyruğunun kesilme nedenini öğrenmeye karar vermişler. Yaşlı kadının kafası gidip geliyormuş ve bu işlemin nedenini anımsayabileceğine emin değilmişler. Heyecanla yavaşça kulağına eğilip sormuşlar; “Büyük nine, neden ekşili balık pişirirken balığın önce başını ve kuyruğunu keserdin ?” Kadıncağız gözlerini açmış, gülümsemiş ve demiş ki “Ne yapsaydım? Büyük tencerem yoktu ki. Balık en büyük tencereme bile kuyruk ve başı ile sığmazdı ki!” !!!!!

Moris Levi ‘den (Ç)aldım, azıcık düzenledim, kısalttım. Emel Mizrahi

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. 1 Comment »

Bir Yanıt to “Genç bir kız evlerine ilk kez gelecek nişanlısı için yemek hazırlamaya karar vermiş.”

  1. emmi Says:

    DAHA HİKAYENİN BAŞINDAKİ HİNLĞİ ANLADIM AMA SONUNA KADAR OKUDUM AMA BENİM CEVABIMA UYMADI KAFAYI KESECEKSİN ASLINDA MANEN KESECEKSİ KOCAN BURNUNU HER İŞİNE SOKMAYACAK BEYNİ ÇALIŞIP SANA AKIL VERMEYECEK GÖZLERİ HERŞEYİ GÖRMEYECEK KUSURLAR GİZLİ KALACAK KUYRUĞUĞU KESECEKSİNKİ ÖYLE HER YÖNE GİDEMEYECEK EVDEN İŞE İŞTEN EVE ASLI BUDUR . DİYORUM DEDİM BEN KAYSERİLİYİM


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: