“Psikolojik Aikido”

AAEAAQAAAAAAAAgTAAAAJDY3MTIzMjBjLTU0M2MtNDA1OS05YWM2LTY2OTk2ZGYwYTAxMA[1]

 

Geçen gün Consious Reminder sitesinde bu makaleye rastladım. Diyordu ki, “Mikahil Litvak, dünyanın en ünlü psikiyatrlarından biri, aşağıdaki kısa 20 öneriyi paylaşıyor. Bunlar kısa olsa da doğru şekilde uygulandığında hayattaki engellerle yüzleşmenizi ve başa çıkmanızı sağlayabilir.”

Dr. Litvak bu sorun çözüm sistemine “Psikolojik Aikido” adını vermiş Haydi, madde madde bakalım isterseniz.
1)Eğer bir kişinin kendi hakkında söyleyecek iyi bir şeyi yoksa ama yine de bir şeyler söylemek istiyorsa, başkaları hakkında olumsuz konuşmaya başlayacaktır.
2)Herhangi bir şeye dalmak istiyorsanız, bilime (bilgiye) dalın, birbirinizi sırtından bıçaklamaya değil.
3)Depresyon kişilere onları içlerine döndürmek ve davranışlarını yeniden değerlendirmeleri için gelir.
4)İnsanlar insanları reddetmez. Bazılarımız en basit haliyle ifade edersek, ilerlemişlerdir ve bazıları arkada kalır. Arkada kalanlar reddedilmiş hissederler.
Eğer siz kendiniz hakkında iyi hissediyorsanız, başkalarının da sizin hakkında böyle hissetmesi ihtiyacınız nerede?
5)Bir şey istiyorsanız, izin istemeyin. Öyle yaparsanız, alamazsınız.
6)Yalnızlığı sevme ve yalnızlıkla başa çıkma becerisi ruhani olgunluğun işaretidir. Gerçekte en iyi yalnızken fonksiyonlarımızı yerine getiririz.
7)Olgunlaşmamış bir kişilik sıklıkla bilgiye sahiptir ancak onu nasıl kullanacağını bilemez, olgun bir kişilik ise bilgiye sahiptir ve kullanır. İşte bu yüzden olgunlaşmamış kişiliğe sahip olanlar diğerlerini eleştirir, olgunlaşmış kişiliktekiler ise harekete geçer.

8)Yargı, ne olursa olsun ne biz ne de karşımızdaki insanlara fayda etmiyor. Yargılamadan konuşalım, yargılamadan düşünelim. Yargılamadan yaşayalım.)
9)Başarıya giden yolu bilmiyorum fakat başarısızlığa giden en kestirme yolu kesinlikle biliyorum: herkesi memnun etmeye çalışmak!
10)Kadın mantığı ya da erkek mantığı diye bir şey yoktur, bilgece düşünebilme ya da düşünememe becerisi vardır.
11)En büyük düşmanınızla tanışmak isterseniz eğer, aynaya bakın. Onunla yüzleşmeye hazır olduğunuzda, başkalarıyla yüzleşirken asla sorun yaşamayacaksınız.
12)Başarılı olun ve aşağılamalar sihirli bir şekilde kaybolur.
13)Bir dostla konuşmak rahatlatıcıdır ama bir düşmanla konuşmak gerçekten
14)Bir romantik ilişkiyi ya da iş ilişkisini bitirmenin tek geçerli sebebi vardır: Sürekli kişisel gelişim ve ilerlemeyi devam ettirme ortamının kaybolması.
15)Mutluluğunuzu dostlarınızla ve hatta düşmanlarınızla da paylaşın.
16)Mutluluğun peşinden koşmazsanız, yaşadığı yeri göreceksiniz. Mutluluk sizi bulacak. Mutluluğun her zaman bulunduğu bir yeri size söyleyeyim: İçiniz. Mutluluğa en kısa yol kişisel gelişiminizden geçer.
17)Mutluluk iyi organize edilmiş hareketin yan ürünüdür.
18)Birisine bir şey kanıtlamak istiyorsanız, o kişi için yaşıyorsunuz demektir. Fakat kendiniz için yaşıyorsanız, kimseye kanıtlayacak bir şeyiniz yoktur.
19)Hayal kurmak ve fanteziler yeteneklerinizin sesidir, bunu böyle kullanın. Diyelim ki bir opera sanatçı olması hayali kuruyorum ama ne gerekli sese ne de kulağa sahibim. Sahneye çıkamam. Ancak, eğer yeteneklerimle uyumlu hayaller kurarsam, çok çabuk onları gerçekleştirebilirim.
20)Boş konuşmalar yerine bir kitap okumak daha iyidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: