Söylemeyi nasihat vermeyi kendi kendimize saklayıp yapmayı / yaşamayı denesek!

yilmazmetinirmak_1359582297128[1]

 

Sürekli ağlayıp şikayet eden bir kadın varmış. Onun mutsuz halini gören bilge “Yaşama niye küskünsün?” diye sormuş. Kadın hemen yakınmaya başlamış; “Neye elimi atsam mutsuzluk beni buluyor. Çok şanssızım. Örneğin büyük kızım bir şemsiyeci ile, küçük kızım da bir çömlekçi ile evli. Güneşli ve açık günlerde; kimse şemsiye almayacak, bu gidişle büyük kızımın ailesi nasıl geçinecek? diye üzülüyorum, yağmurlu günlerde de; hava yağmurlu, çömlekler nasıl kurutulacak, çömlek imal edemeyen küçük kızımın ailesi nasıl geçinecek? diye endişe ediyorum.” demiş.
Bilge; “Bunda sıkılacak ne var ki? Sana endişe etmeden mutlu olmanın yolunu gösterebilirim; bakış açını değiştirmen gerekiyor. Güneşli ve açık günlerde şemsiyeci ile evli olan kızını değil çömlekçi ile evli kızını aklına getir ve onun ailesi ile birlikte bolca çömlek kurutabildiğini düşünüp sevin. Yağmur yağdığında da küçük kızını unutup büyük kızının ailesinin şemsiye satıp para kazandığını düşünüp sevinirsin.” demiş.
—–
Sadece ekmek için / ile yaşamaz insan. Yaşamın zaten içinde olan tılsımı / ruhu da bulup ortaya çıkarmak için yaşar.

Önümüze çıkan gelişmeler ve içinde kendimizi bulduğumuz koşullar bize sayısız seçeneklerini de sunarlar. Faydalı, adil, doğru, dürüst, yaratıcı ve mutlu edenini bulmak ve yapmak bize düşer.

Aslında yaşam yolunda severek yürürsek eğer, mutlu ve müsterih edecek olanı da buluruz.

Bu bakış açısını da çocuklarımıza söylemekten ziyade kendi uygulamalarımızla öğretebiliriz. Söylemeyi nasihat vermeyi kendi kendimize saklayıp gelecek kuşaklar için olsun yapmayı / yaşamayı denesek!
(Ekev)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s