Bu 6 Durumla Sık Karşılaşıyorsanız Zeka Seviyeniz Sandığınızdan Daha Yüksek Olabilir

dusunen-kadin[1]

 

Çoğumuz zeki insanları, doğuştan mükemmel yeteneklere sahip süper insanlar olarak görürüz. Oysa gerçek tamamen farklıdır. Sanılanın aksine zeki insanlar diğer insanlara oranla daha fazla sosyal problemle uğraşırlar ve hepsinde de öte kişi ne kadar akıllı olursa olsun, günün sonunda yatağa girdiğinde sadece sıradan bir “insandır.”
Aşağıda sıralanan problemlerden bir kaçı gün içerisinde sizin de başınıza geliyorsa, sandığınızdan daha zeki olma ihtimaliniz bir hayli yüksektir.

1. Gündelik Sıradan Konuşmalar Sizi Daraltıyorsa
Gündelik şeyler hakkında sıradan konuşmalara dahil olmak size oldukça zor geliyor olabilir. Çünkü beyniniz büyük fikirlerle boğulmuş durumda. İlginizi çeken şeyler çoğunlukla bilim, sanat, felsefe, teknoloji gibi konularla ilgiliyken, sizin için dün televizyonda yayınlanan yarışma veya diziyi konuşmak pekte ilgi çekici olmayabilir. İnsanların birbirleriyle uyum sağlamak için kabul ettiği bu tarz şeyler üzerinde konuşmak size vaktinizi harcıyormuş gibi hissetirebilir. Bir amaca hitap etmediğini düşündüğünüz bu konuşmalara dahil olmamayı seçmenizden dolayı az arkadaş sahip olmanız oldukça olasıdır.

2. Konuştuğunuzdan Daha Çok Düşünüyorsanız
Beyniniz sürekli olarak karşılaştığınız problemlerin ve durumların en iyi çözümlerini aramak üzerine çalışıyorsa, muhtemelen konu üzerindeki fikrinizi beyan etmeniz ya da bir sonuca varmanız ortalama zeka seviyesine sahip kişilerden daha uzun sürüyor olabilir. Hatta kimi zaman, verdiğiniz cevabın sorunun tam çözümü olmadığını düşündüğüzde veya söyleyeceğiniz şeyin konuşulan konuya dişe dokunur bir katkı yapmayacağını düşündüğünüzde, hiç konuşmazsınız. Diğer insanlar akıllarına gelen her düşünceyi ortaya saçıp, laf ve fikir kirliliği yaratmaktan hiç çekinmemeleri sizi çok şaşırtıyor olabilir. Ancak şunu unutmayın ki , siz laf kalabalığı yapmamak için sessiz kalsanız dahi diğer insanlar sizi içine kapanız olmakla yaftalamaktan çekinmeyeceklerdir.

 

3. İşiniz Veya Okulunuz Size Sıradan Geliyorsa
Beyninizin yeni ve daha büyük fikirlere yelken açma düşüncesi ile farklı ve yaratıcı projeler kurgulayıp duruyorsa sahip olduğunuz işiniz veya okulunuz gözünüze sıradan ve sıkıcı gelebilir. Çünkü sahip olduğunuz yaratıcılığınız dosya yetiştirmek, belge düzenlemek ya da ödev yapmak gibi gündelik ve sıradan işleri olduğundan daha sıkıcı hale getirmektedir. Sahip olduğunuz yaratıcı düşünme biçiminden ortaya çıkan bu enerjiyi böylesi sıradan işlerle harcamak, size kendinizi kötü hissettirerek, özünde basit olan bu işleri gözünüzde büyütmenize yol açabilir.

 

4. Bazı Zamanlar “Eylem Felci” Yaşıyorsanız
Daha önce bir işin veya gerçekleştirilecek eylemin her türlü detayını düşünüp, yol şemalarını çıkarıp, ince eleyip sık dokuduktan sonra harekete geçme konusunda bir türlü adım atamadığınız oldu mu? Eğer yüksek bir zeka seviyesine sahipseniz eylem felci olarak anılan bu olayla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Genellikle çok detaycı ve fazla düşünen kişilerde görülen bu bozukluğun en rahatsız edici yönü ise dışarıdan duruma şahit olan diğer bireylerin olayı basitçe tembellik olarak adlandırması.  Oysa eylem felci tembelliğin tam tersi olarak, gereğinden fazla düşünme yüzünden ortaya çıkmaktadır.

5. Diğer İnsanlar Sizi Farklı Görüyor İse
Toplumsal davranışınız konusunda kendinizi diğer insanlardan daha sorumlu görme eğiliminiz sizin diğer insanlar tarafından sosyal olarak yeteneksiz ya da kısaca “farklı” biri olarak nitelendirilmenize yok açabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlar etraflarında kendilerini daha az zeki hissettiren birilerinin olmasında hoşlanmadıklarından, bu tarz insanlarla vakit geçirmeyi pek tercih etmezler. Bu sebeple genellikle geniş arkadaş gruplarına dahil olmanız pek olası değildir.

6. Aşık Olmak Size Oldukça Zor Geliyor İse
Bunun nedeni aşk arayışınızın diğer insanlara oranla daha talepkar olmasıdır. Diğer insanlar anlık heyecanlarla ilişkilere oldukça rahat bir biçimde kendilerini atarken, siz çok daha temkinli ve analitik olduğunuz için, umduğunuz aşkı bulma olasılığınızın daha düşüktür.

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. 1 Comment »

Bir Yanıt to “Bu 6 Durumla Sık Karşılaşıyorsanız Zeka Seviyeniz Sandığınızdan Daha Yüksek Olabilir”

  1. Yunus Says:

    Hepsi derim


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: