Bu 5 Basit Alıştırma Sizi Daha Zeki Yapacak!

beyin[1]

 

Bazı kişilerin nasılda çabucak yaratıcı fikirler bulabildiğini veya nasıl çevrelerinde gelişen olaylara hızlıca tepki vererek karşılaştıkları problemlere farklı ve yaratıcı çözümler üretebildiklerini merak ettiniz mi? Kimileri yaratıcı olmanın doğuştan gelen bir yetenek olduğunu söylesede, zihinsel kapasitesini geliştimeyi hedefleyen hemen herkes biraz çabayla yaratıcı düşünme şekline sahip olabilir. Peki ama bu olay nasıl olacak?
Beyninizi Olağan Dışı Bir Şekilde Çalıştırmalısınız
Yapılan bilimsel araştırmalar beyindeki hipokampüs bölümünde nörogenezin (yeni nöronların büyümesi) oluşabileceğini göstermektedir. Bir başka deyişle, aklımızı düzenli olarak farklı şekillerde harekete geçmeye zorlarsak, beynimizi inşa eden nöronları hızlandırabilir ve hatta süreç içinde yeni beyin nöronlar oluşturabiliriz, böylece düşüncelerimiz daha hızlı ve akıcı bir hal alır. Nöral ağımızın genişlemesi ve hızlanması sonucu ise doğal olarak daha zeki ve yaratıcı oluruz.

 

Standart beyin egzersizleri de beynin uyarılmasına yardımcı olabilir, ancak buradaki önemli nokta beyni her zaman olduğundan farklı bir şekilde çalışmaya zorlamaktır. Aşağıda sıraladığımız 5 basit beyin egzersizi nöral ağınızı farklı bir şekilde hareket etmeye zorlayarak zihin gelişiminizi farkedilebilir bir şekilde hızladıracaktır. Beyninizin her zamankinden farklı düşünmesini sağlamak için bu basit ancak etkili egzersizleri gün içerisinde düzenli olarak tekrar edin;
1. Sabahlarınızı Farklılaştırın
Bir çoğumuz için garip bir yol gibi görünebilir ancak basitçe günlük rutininizi farklı şekillerde uygulayarak beynimizi garip ve farklı bir şekilde çalışmaya zorlayabiliriz. Beyin aktiviteleri açısından günü önemli saatleri olan sabah vaktini daima aynı şekilde geçirmek beyin korteksimizin geniş bölgelerindeki aktivitenin azalmasına sebep olur. Üstelik sabah vakti yapmanız gereken değişikliklerin hiçte öyle büyük şeyler olmasına gerek yok.

 

Basitçe, kalktıktan sonra 1 dakika şınav çekin ya da kahvaltı sırasında her sabah izlediğiniz program yerine normalde hiç izlemeyeceğiniz bir programı izlemeye zorlayın. Ya da daha da öteye gidin ve o sabah radyo dinleyin. Normalde üstlenmeyeceğiniz bir görevi üstlenin, mesela normalde siz yapmıyorsanız, evin perdelerini siz açın. Bu ufacık farklılıklar daha siz onları gerçekleştirirken bile size kendinizi garip hissettireceklerdir.
2. Dişlerinizi Ters Elinizle Fırçalayın
Normalde kullanmadığımız elimizle aktiviteler yapmak beynin zıt tarafını uyarır ve beynin el koordinasyonu ile ilgili kısmında hızlı bir genişlemeye neden olur. Hakim olmayan elimizi kullanmanın sonucu olarak, düşünce süreçlerimizde daha hızlı ve daha yaratıcı olmamıza yol açan beynin sağ hemisferik kısmına erişim artar. Bu egzersizi yaparken, macun tüpünü baskın olmayan ters elinizi kullanarak açmayıda unutmayın. Aynı şekilde diş macununu kapatırken yine aynı şekilde ters elinizi kullanmalısınız.

 

3. Marketteki Ürünleri Tarayın
Marketteyken ya da kalabalık olan herhangi bir alış veriş merkezinde bir çoğumuz ihtiyacımız dışındaki dükkanları ve ürünleri görmezden geliriz. Kendiniz markette bir hayal edin gerçektende normalde ilgilenmediğiniz ürünler hakkında hiç bir fikriniz yok değil mi? Eğer beyninizi aktif tutmak istiyorsanız bu durumu değiştirmelisiniz çünkü etrafınızı gerçekten incelememek beyninizin yeni nöronlar yaratmasına mani olmaktadır.

Bir daha ki sefere markette iken farklı bir koridor ziyaret edin ve asla almayacağınız ürünlerle dolu bir rafı en üstten en alt seviyeye kadar aşağıdan yukarıya inceleyin. Malzemelerden bir kaçını elinize alın, etiketlerini okuyun ve gerçekten üzerine düşünün. Buradaki amaç daha dikkatli olmaktır ve bunu yaparak hayatınızdaki bir başka rutini parçalayıp beyninizi yeni bir şey deneyimlemeye ya da normalde yapmayı düşünmediğiniz bir şeye zorlamaktasınız.
4. Farklı Okuyun
Hemen hepimiz öyle ya da böyle bir şeyler okuruz. Ancak bu okuma işlemini farklı bir şekle bürümek zihninizi tahmin edemeyeceğiniz derecede geliştirebilir. Örneğin okuduğumuz şeyi yüksek sesle okumak veya başkasının okuduğunu dinlemek, beynimizi sessizce okumaktan çok daha farklı bir şekilde harekete geçirir. Ayrıca okuduğunuz şeyi sesli olarak dile getirmek ya da bir başkasını sesli bir biçimde dinlemek sadece nöronları teşvik etmeye yardımcı olmaz aynı zamanda tamamen farklı bir kitap okuma tecrübesi deneyimlemenizi sağlar.

5. Size Farklı Gelen Yiyecekler Tadın
Gıdalar ve kokular burunlarımız ile beynimizin duygusal merkezi arasında bağlantı kurmasına neden olur. Dolayısıyla tat ve koku reseptörlerinizi şaşırtmak beyninizi farklılığa uğratmak için mükemmel bir yoldur. Bunun için mutlaka egzotik ve pahalı yemekler tatmanıza gerek yok. Daha önce tercih etmediğiniz bir sos ile yemeğinizi yiyin. Kesinlikle tadına bakmam dediğiniz herhangi bir yiyeceğin tadına bakın, hep şeftalili meyve suyu içiyorsanız, bir daha ki sefere vişneyi deneyin!

Alıntı

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: