Tansiyonunuzu Düşürmenin Doğal Yolları

1-yesil-limon[1]

Yüksek tansiyon, içinde yaşadığımız toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmediği takdirde sağlığımızı ciddi şekilde tehdit edebilir. Tansiyonumuzu etkileyen faktörler arasında vücudumuzdaki su ve tuz seviyesi, böbreklerimizin sağlığı, damarlarımız ve sinir sistemimizin yanı sıra hormon seviyeleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, bu yazıda sizinle tansiyonunuzu düşürmenin doğal yollarını paylaşacağız.

Misket Limonu

Misket limonu, içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve flavonoidler sayesinde kan damarlarımızın sağlıklı kalmasına yardım eder. Damarlarımızın esnekliğini korumasını ve sızıntıların önlenmesini destekler. Bu meyve, aynı zamanda varisli damarların oluşmasını engellemeye de yardımcıdır.

Guava

Guava meyvesi, kötü kolesterol düzeyini azaltmaya yardım ederken iyi kolesterolü yükseltir. Yüksek tansiyon hastaları, beslenmelerine guava meyvesini ekledikleri zaman kendilerini daha iyi hissedeceklerdir.

Tansiyonunuzu Düşürmenin Doğal Yolları – Sağlığa bir adım

Ökseotu

Bu doğal ürün, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürüp, damar sertliğini azaltarak kalp sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Ökseotunu tüketmenin en iyi yolu çaylardır.

Fındık

Fındık, özellikle de fındık sütü, yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı yüksek düzeyde kalsiyum içerir. Buna ek olarak, fındıkta bulunan magnezyum da kan damarlarının işlevini düzenlemeye yardımcı olur.

Tansiyonunuzu Düşürmenin Doğal Yolları – Sağlığa bir adım

Kereviz

2-kereviz

Kereviz, en iyi doğal idrar söktürücülerden birisidir. Vücudun toksinlerden arınmasına ve ödemi önlemeye yardımcı olur. Toksinler ve ödem, yüksek tansiyon hastaları için iki temel risk faktörüdür. Kerevizi tüketmenin en etkili yolu suyunu içmektir.

Limon

Limon, yüksek tansiyona çok iyi gelen bir doğal tedavidir. Aslında limon, pek çok hastalığa, özellikle de solunum yolu hastalıklarına, etki eder. İçerdiği yüksek miktarda C vitamini, kan damarlarını onarmaya yardımcı olarak yüksek tansiyona iyi gelir.

Menekşe

Menekşe, oldukça güçlü bir idrar söktürücüdür ve vücudun toksinlerden idrar yoluyla arınmasına yardımcı olur. Fazla sıvıların atılması, yüksek tansiyonu önlemenin çok iyi bir yoludur. Bu bitkinin bir başka özelliği de tansiyon düşürücü etkisidir, bu sayede tansiyonu uygun düzeyde tutmaya yardımcı olur.

Lavanta

Menekşe gibi lavanta da idrar söktürücü etkiye sahiptir ve vücudun toksinlerden idrar yoluyla arınmasına ve ödemi önlemeye yardım ederek tansiyonu düşürür. Lavanta, aynı zamanda stresi azaltır ve özellikle sinir sistemi sorunlarından kaynaklanan atardamar basıncını düşürmede etkilidir.

Pirinç

Bazı uzmanlar, pirinç ağırlıklı bir beslenme düzenini önerirler çünkü pirinç, tansiyonu düzenlemeye yardım ederek ani tansiyon yükselmelerinin önüne geçer.

Havuç

3-havuclar

Vücudumuz için oldukça faydalı besinlerden birisi de havuçtur, özellikle de yüksek tansiyon söz konusu olduğunda. İçerdiği yüksek C vitamini ve beta karoten, kolesterolü düşürmeye ve damarları korumaya yardımcı olur.

KAYNAK: SAĞLIĞA BİR ADIM

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: