Üzüm Çekirdeği Yemeniz İçin 7 Sebep –

 

Düzenli bir şekilde üzüm yiyen çoğu kişi, küçük üzüm çekirdeklerini atmak gibi bir hata yapar; çünkü, tadı meyvenin etli yeri kadar güzel değildir.

Artık bildiğimiz gerçek şu ki, çekirdeklerin içindeki yüksek miktarda besini kaybetmek büyük bir ziyan. 

Kozmetik ve ilaç endüstrisindeki birçok şirket, çeşitli hastalıklara doğal tedavi olarak bu küçük çekirdekleri kullanıyor.

Fakat aynı zamanda bunları çiğ tüketmeniz de öneriliyor çünkü acı tadının yanı sıra, vücudunuzun ideal fonksiyonu için önemli faydaları var.

Üzümün bu önemli parçasını hala tükürenler için, bu yazıda üzüm çekirdeği yemeye başlamanız için 7 sebep paylaşmak istiyoruz. Hepsi harika!

1. Üzüm çekirdeği antioksidan açısından zengindir

Üzüm çekirdeği, fenolik, proantosiyanidin ve tokoferol bileşikleri açısından zengindir ve bu bileşiklerin antioksidan gücü, vücudunuzu serbest radikallerden kaynaklanan zararlardan korur.

Aynı zamanda, sağlığınızı direkt olarak etkileyecek çevresel faktörlerin etkisini yok eden C vitamini ve beta karoteni de belli bir miktarda içerir.

2. Kan dolaşımınızı temizlemeye yardım ederkan hucreleri

İçerdiği besin ve antioksidan sayesinde, üzüm çekirdeği, ilaçlar ya da diğer zararlı maddelerin atıklarını yok ederek kan dolaşımınızı temizler. 

Bu sebeple, kalp hastalığı riski taşıyan insanlar için doğru bir çözümdür; çünkü, diğer şeylerin yanında, iyi bir dolaşımı destekler ve pıhtı oluşumunu önler.

3. Kanseri önler

İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde üzüm çekirdeği; göğüs, cilt ve prostat kanseriyle savaşmak için önerilir.

Serbest radikallere karşı etkisi sayesinde, bu hastalığı geliştirmenize sebep olan hücresel zararı engellemeye yardımcı olur.

4. Tütün kullanımının etkisini azaltır

sigara etkisi

Aktif ve pasif içiciler, üzüm çekirdeğindeki besinlerden, zehirli bileşikleri solumanın zararlı etkileriyle savaşmak için yararlanabilirler.

Kan dolaşımını temizleme özelliği sayesinde, zararlı atıkların çoğu elenir ve bu vücudunuzun korunmasına yardımcı olur.

5. Üzüm çekirdeği iltihaplanma karşıtı ve antibakteriyeldir

Antibakteriyel özelliği sayesinde mikrobik büyümeyi engeller ve çeşitli enfeksiyonları iyileştirir.

Üzüm çekirdeği aynı zamanda iltihap karşıtı özelliktedir ve bu sayede bazı rahatsızlıkların şiddetini azaltır:

  • Kireçlenme
  • Deri iltihabı
  • Ödem
  • Ülser
  • Sinüzit
  • İdrar yolları enfeksiyonu

6. Erken yaşlanmayı önler

göz kırışıklıklarıÜzüm çekirdeğinin en temel faydalarından biri içeriğindeki kötücül hücrelerin aktifliklerini azaltan OPC antioksidanlardan gelir. Bu cildin, organların, dokuların ve hücrelerin erken yaşlanmasını önler

Bu sayede, düzenli bir şekilde üzüm çekirdeği tükettiğinizde vücudunuz daha genç ve vücudunuz erken yaşlanmadan, daha kırışıksız kalır.

7. Akciğerleri korur

Üzüm çekirdeğinin antibakteriyel ve antihistamin etkisi, alerjiyle savaşmaya, akciğerlerinizi güçlendirmeye ve enfeksiyona ve işlevini bozan diğer hastalıklara karşı korumaya yarar.

Çünkü aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir; grip, soğuk algınlığı ve diğer solunum sisteminizle ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Üzüm çekirdeğini nasıl yemelisiniz?

üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeğini üzümle bir bütün olarak yiyebilirsiniz isterseniz. Fakat aynı zamanda, diyetinize düzenli bir şekilde eklemeniz için üzüm çekirdeği özü ya da kapsülü satan doğal dükkanlar ve aktarlar var.

Günlük önerilen miktar günde en fazla 300 mg, fakat siz endişelenmeden istediğiniz kadar üzüm yiyebilirsiniz.

İşte üzüm çekirdeğini diyetinize eklemeniz için birkaç müthiş tarif:

  • Meyveli buzlu içecek (smoothie)
  • Çorba
  • Kokteyl
  • Tatlı

Haydi deneyin! Tadı harika olmayabilir ama katlanılamayacak gibi de değil. Artık üzüm çekirdeğinin vücudunuz için tüm faydalarını da bildiğinize göre, neden bundan faydalanmaya başlamayasınız ki?

kaynak: sağlığa bir adım

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: