İskambil kağıtlarındaki şekillerin anlamı nedir?

 

iskambil kartlarıİSKAMBİL KAĞITLARINDAKİ ŞEKİLLERİN ANLAMI NEDİR?

Oyun kartlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor ama bugünkü şekilleriyle kullanılmalarının 14. yüzyıl Fransasına dayandığı kesin. O tarihlerde, Fransa’da dört sınıf vardı ve iskambil kağıtlarındaki kupa, maça, karo ve sinek bu dört sınıfı temsil ediyordu.

Kupa bir kalkanı andıran şekli ile asil sınıfı ve kiliseyi, maça bir mızrağın ucunu çağrıştıran şekli ile orduyu, karo ticari deniz işletmelerinin eşkenar dörtken kiremitlerinden esinlenerek orta sınıfı, sinek ise yonca yaprağına benzeyen şekli ile köylüyü temsil ediyordu.

Bugün briç, poker veya benzeri oyunlarda, kupanın en değerli, sineğin ise en değersiz kart olmasının nedeni işte bu sınıflamadır.
Ortaya Karışık kategorisinde yayınlandı. 1 Comment »

Bir Yanıt to “İskambil kağıtlarındaki şekillerin anlamı nedir?”

  1. sadi atay Says:

    İSTİLADört soysuz soydan… Bir istila ordusu; Kızıldan daha kızıldı iki soy. Diğer ikisi: karanın en karası. Toplam sayısı ordudaki askerin… Ellinin iki fazlası. Dört soysuz soydan… Bir istila ordusu; Onüçer kişiydi her bir soy. Onbirinciler sanırım prenstiler. Onikinciler ise kraliçe, Onüçüncüler de soylarının kralları. Adım atmadıkları yer kalmamıştı dünyada, Oysa yoktu hiçbirinin ayakları. Dur! Dur! Ayaksızdılar dedim de hatırladım, Bir de çizmeli vardı. Dört soydan ayrı, Ama dört soyun da can damarı. Ara sıra katılırdı da orduya, Umutlandırırdı askeri. Ama istediği safta dururdu, Ama istediği gediği doldururdu. Dört soysuz soydan, Bir istila ordusu, Ve bir de çizmelileri. Hedefleri: Eritmek insanlığı, Delinceye kadar “set”i. “Set”in gerisindeki, Kulakları boylarına denk, Yaprak kulaklı iki cüce soy. 13.03.1998 Sadi AtayNiye mi ekledim şimdi bu şiiri? Hadi tahmin edin :)SEVGİLER


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: