Motivasyonunuzu yüksek tutmanın yolları

motivasyon-şarkısı[1]

 

1. Özel Hayatınıza Dair Notlar Tutun
Hedeflerinizi, özlemlerinizi ve hayallerinizi içeren bir günlük tutun. İster bilgisayarınıza, isterseniz de bir deftere yazabilirsiniz, bu size kalmış. Bu defterin içerisine gün boyu yaptıklarınızı değil de, hayallerinize ulaşmak için atmanız gereken adımları sıralayın. Bu defter sadece size ne istediğinizi ve sizi o hayallere götürecek adımları her defasında hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Bu notlar, hayatta istediğiniz şeyleri elde etmek için neler yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır.
2. Kendinizi İyi Hissettiğiniz Zamanlarınızı Tespit Edin ve O Anları Avantaja Dönüştürün
Bazı makalelerde sizlere, bazı şeyler için sabahları erken kalkmanız gerektiğini söyleniyor, fakat sizler geceleri çalışıyor olabilirsiniz. Bunun yerine, size tavsiyemiz, günün hangi saatlerinde kendinizi daha iyi hissettiğinizi keşfedip, motivasyona ihtiyacınız olduğu anları belirlemeniz ve bu zamanları avantaja çevirmek için çaba göstermenizdir.
3. Güne Gaye ile Başlayın
Hayatınızı akışına bırakmayın, gerçekçi ve güçlü bir amacınız olsun. Bu amaç, sizi yerinizden kaldıracak kadar önemli ve duygusal bir şey olmalı. Bu yüzden, sadece genel motivasyon tekniklerine yoğunlaşmayın, çünkü sizi mutlu edenin ne olduğunu kimse sizden daha iyi bilemez.
4. Duş Alma Alışkanlığı Edinin
Zor koşullarla başa çıkmanın en temel yollarından biri de sık sık duş alarak zinde kalmaktır. Eğer duş almaktan rahatsız olmuyorsanız, bu sayede vücudunuzu ve zihninizi gün boyu zinde tutacak düşlerinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.
5. Zamanı Değil, Enerjinizi Kontrol Edin
Geçen saatleri kontrol altına alamazsınız, çünkü zaman sınırlıdır. 60 saniye 1 dakikayı, 60 dakika 1 saati ve 24 saat 1 günü oluşturur. Bu sizin elinizde olan bir şey değildir. İşte bu yüzden de zamanı kontrol edemezsiniz değil mi? Zamanı kontrol etmek yerine, enerjinizi kontrol ederek motivasyonunuzu gün boyu en üst seviyede tutabilirsiniz. Enerjinizin farkına varın ve hangi durumda ne kadar enerji kullanmanız gerektiğini düşünerek enerjinizi bir güne yaymaya çalışın.
6. Ara Sıra Küçük Molalar Vermeyi Unutmayın
Saatler boyunca bir şeylere odaklanamazsınız. Çalışırken her saat başı 10 dakikalık küçük molalar vererek bunu alışkanlık haline getirin, böylelikle motivasyonunuz kolaylıkla düşmeyecektir.
7. Ağır İşlerinizi Parça Parça Yapın
Eğer bazı işler gözünüze büyük ve imkansız gibi görünüyor ise, bunları parça parça yapmanız motivasyonunuzu yüksekte tutmanız için size yardımcı olacaktır. İmkansız gibi görünen, kocaman işleri yapmaktan kaçmak yerine, parçalara ayırıp zamana yayarak yapmak, sizin yararınıza olacaktır. Eğer işlerinizi teker teker yaparsanız, bu işlerinizi daha kolay bir şekilde tamamladığınızı hissetmenizi sağlayacaktır.
8. Endişelerinizden Uzaklaşın
Endişelerinizden kurtulun! Endişelerinizin sizin için bir sorun teşkil ettiğini düşünüyorsanız endişelerinizden arınmalısınız. Bu bir kitap yazma endişesi mi? Bir an önce ilk sayfayı yazmaya başlayabilirsiniz. Egzersiz yapma endişesi mi? Küçük rutin yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Bir makale yazmak mı istiyorsunuz? İşe bir paragraf yazarak başlayabilirsiniz. İlk adımı attıktan sonra, emin olun gerisi gelecektir. Yeter ki siz ilk adımı atmaktan korkmayın.
9. Motivasyon ile İlgili Kitaplar Okuyun
Her zaman motivasyonunuzun, istediğinizden daha üst seviyede tutmanız gerekmektedir. Motivasyonunuzun tükenmesine asla izin vermeyin. Motivasyon kitapları, size, hedeflerinize ulaşmanız için gereken motivasyonu sağlamanızda yardımcı olacaktır.
10. Başarılarınızı Kaleme Alın
Başarılarınızı her hafta bir deftere yazmanız, ileride bu defteri tekrar okuduğunuzda sizi heyecanlandıracak ve size ilham kaynağı olacaktır. Bu başarı: küçük şeyler olabilir, örneğin size gelen çok uzun bir e-postayı yanıtlamak ya da daha önemli bir konu da olabilir, örneğin bir seminerde konuşmacı olarak davet edilmek gibi. Sizin için önemli ve başardığınız bütün her şeyi yazın, yazın ki ileride başarılarınızı görüp tekrar cesaretlenin.
11. Haftada En Az Bir Kez Hoşunuza Giden, Sizi Mutlu Eden Bir Şeyler Dinleyin
İş yerinde bile bunu yapabilmeniz mümkündür, çünkü bu konuda çok fazla konsantre olmanıza gerek yoktur. Maillerinizi kontrol ederken, faturalarınızı öderken ya da ofisinizi, evinizi temizlerken sizi teşvik edecek, ilham verecek şeyler dinlemeniz gerçekten motivasyonunuz için önemlidir.
12. Hareket Edin
Spor yaparak, vücudunuzun da ihtiyacı olan mutluluğu sağlayıp, mutluluk hormonunun daha fazla çalışmasıyla, motivasyonunuzu daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için bir spor salonuna gitmenize gerek yok, en basit örneği komşunuzla yapacağınız basit yürüyüşler ya da evde yapacağınız rutin, temel egzersizlerle motivasyonunuz için harikalar yaratabilirsiniz.
13. Sürekli Kendinize Bir Şeyleri Neden Yaptığınızı Hatırlatın
Kendinize, hedeflerinize nasıl ulaşacağınız konusunda basit hatırlatmalar yapmanız, hedeflerinize ulaşmak için motivasyonunuzu arttırmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, bazı insanlar için negatif telkinlerde bulunulmak, örneğin ” Eğer şimdi bunu yapmazsan imkanını kaybedecek ve ilerde başarısız olacaksın.’’ gibi cümleler, insanları istedikleri motivasyona ulaşmak için teşvik edebilir. Bazıları içinse, ”bunu yap ki insanların senin sayende daha iyi birer hayatı olsun.” gibi, pozitif telkinlerde bulunulmak istenilen motivasyona ulaşmak için teşvik edebilir.
14. Motivasyonunuzun Düştüğünü Hissettiğinizde, Yazdığınız Pozitif Telkinleri Okuyun
Ruhunuzun motive olduğunu düşündüğünüzde, kendinize düzenli olarak mesajlar gönderin. Bunlar e-posta veya küçük notlar şeklinde yazılabilir. Hatta bunun için özel bir defter bile hazırlayabilirsiniz. Örneğin bu şöyle bir yazı olabilir: ‘’ Sevgili Ayşe, bunu okuyorsun çünkü motivasyonunu sağlayamadın. Biliyorum, ben de aynısını yaşadım. Bu durum gerçekten zor, değil mi? Tam da bu yüzden sana yardım etmek için buradayım. Yattığın yerden kalk. Otur, sadece otur. Şimdi bilgisayarını aç. Hayatınla ilgili yazdığın yazıyı gördün mü? İşte o yazıya tıkla ve birkaç satır oku. Sadece bu yazıya tıkla, bu zor değil, öyle değil mi? Birkaç satır oku ve şimdi ne istediğini tekrar değerlendir. “Evet’’ biz teşekkür ederiz. Şimdi git ve hayatın için önemli olan şeyleri gerçekleştir.’’
15. Mükemmel Olmaya Değil, İlerlemeye Odaklanın
Bazen önceden neler olduğunu düşünmek yorucu ve korkutucudur. Devamlı ileriye bakmak yerine, biraz da geçmişe bakarak bu akıp giden zamanda neler yaptığınıza bakın.
16. Hedeflerinizi Açıklamayı Misyon Edinin
Hedeflerinizi herkese duyurun. Bununla ilgili tanıdıklarınıza e-postalar gönderin. Facebook’ta paylaşın. Bu konuda bir blog yazın. İleride gerçekleştirecek olduğunuz projeler hakkında insanları bilgilendirin.
17. Zaman Zaman Sıkıntılarınızı Çevrenizdekilerle Paylaşın
Herkesin zaman zaman ruhsal çöküntüler yaşadığı anlar vardır. İşe böyle anlarda arkadaşlarınızla konuşmaktan çekinmeyin. Güvendiğiniz, sevdiğiniz insanlarla bunu paylaşın. Hayatın bütün yükünü sırtınızda taşıyamazsınız. İnsanlar sosyalleşmek için yaratılmış varlıklardır bu sebepten insanlar sıkıntılarını, mutluluklarını, dertlerini, tasalarını konuşarak paylaşırlar.
18. Önceliklerinizin Farkına Varın
Kendinizi memnun etmelisiniz. Bir misyonunuz olmalı. İşinizde sizi tutkulu kılan şeyin ne olduğunu farkına varın. Eğer bunların hepsini biliyorsanız amaçlarınızı gerçekleştirmek için dikkate almanız gereken unsurlar, size daha net gözükür, değil mi?
19. Zamanın Farkına Varın
Daha ne kadar yaşayacağınız biliyor musunuz? Küçük bir hesapla, eğer 30’lu yaşlarda iseniz muhtemelen geri kalan hayatınızda tanını çıkarmak için 20,000′den daha az sabahınız kalmış demektir. Yatağınız yanına otomatik bir sayaç koymayı deneyin, geriye kalan zamanınızı fark ettikçe hiç bir gününüzün boşa geçmiş olmasını istemeyeceksinizdir.
20. Sorumluluklarınızı Yerine Getirip Getirmemeyi Düşünüyorsanız, Bunu Bir Daha Gözden Geçirin
Gerçekten sorumluluklarınızı, işlerinizi, görevlerinizi yerine getirmemenin sonuçlarıyla yaşayabilir misiniz? Eğer ‘’yaşayamam’’ diyorsanız o zaman sorumluluklarınızı yerine getirin. Eğer bunlarla ‘’yaşayabilirim’’ diyorsanız, durup bir kez daha düşünün ve kendinize bir daha sorun fakat bu sefer dürüstçe cevap verin. Kendinizi motive edin ve sorumluluklarınızı yerine getirin. Bunu şimdi yapın çünkü yarın gerçekten çok geç olabilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: