GEVŞEME EGZERSİZİ

asamali-gevseme-teknigi[1]

 

GEVŞEME EGZERSİZİ
Kolların Gevşetilmesi: (4-5 Dk.)
Mümkün olduğunca rahat oturun. Kaslarınızı elinizden geldiği kadar gevşetin. Şimdi böyle rahatlarken, sağ elinizi yumruk yapıp sıkın, iyice sıkın ve sıktıkça oluşan gerilime dikkat edin. Yumruğunuzu sıkılı tutun ve sağ eliniz ve ön kolunuzdaki gerilimi hissedin…………ve şimdi bırakın. Sağ elinizin parmakları gevşesin, aradaki farkı izleyin. Şimdi kendinizi bırakın ve baştan aşağı gevşemeye çalışın………. Tekrar sağ yumruğunuzu iyice sıkın…… böyle tutun, ve gerilimi izleyin………. Şimdi bırakın, kaslarınız gevşesin, parmaklarınız açılsın ve farkı izleyin.
Şimdi sol yumruğunuzla bunu tekrarlayın. Sol yumruğunuzu sıkın, vücudunuzun gerisi gevşek kalsın; yumruğunuzu iyice sıkın ve grilimi duyun………ve şimdi gevşeyin. Yine aradaki farkın zevkine varın……….Bunu bir kez daha tekrarlayın, sol yumruğunuzu sıkın, iyice gergin ve sıkı olsun……..Şimdi gerilimin tersini yapın rahatlayın ve farkı izleyin. Bir süre böyle gevşemeyi sürdürün…….
Her iki yumruğunuzu iyice sıkın, her iki yumruk gerili, ön kollar gerili olsun, oluşan hisleri inceleyin……..ve gevşeyin; parmaklarınızı açın ve rahatlığı hissedin. Ellerinizi ve ön kollarınızı daha fazla gevşetmeye devam edin…….
Şimdi dirseklerinizi kıvırıp pazılarınızı gerin, iyice gerin ve gerginliği izleyin……tamam, kollarınızı uzatın gevşetin ve aradaki farkı inceleyin. Bu gevşemeyi sürdürün, gelişsin……Tekrar, pazılarınızı gerin; gerilimi tutun ve dikkatle izleyin…….kollarınızı açıp uzatın ve gevşetin; elinizden geldiği kadar rahatlayın………
Her kez, gerilim ve gevşeme arasındaki farkları ve duygularınızı inceleyin. Şimdi kollarınızı açın, iyice açın ve uzatın, ta ki en çok gerilimi kollarınızın ardındaki kaslarda duyun; kollarınızı iyice uzatıp gerilimi duyun.
Ve şimdi gevşeyin. Kollarınızı rahat bir biçimde yerleştirin. Gevşeme kendiliğinden sürsün. Kollarınızı gevşekliğe bıraktıkça güzel bir ağırlık duymalısınız……
Kollarınızı tekrar uzatıp kaslarınızdaki gerginliği tekrar duyun; kollarınızı iyice uzatın. Gerilimi duyun…….ve gevşeyin.
Şimdi kollarda hiç gerilimsiz gevşemeye bakın. Kollarınızı rahatça yerleştirip gittikçe gevşetmeye devam edin. Kollarınız iyice gevşek olsa bile biraz daha gevşetmeye çalışın. Daha daha derin bir gevşemeye erişin.
Yüz Kısmı, Boyun, Omuzlar Ve Üst Sırtın Gevşetilmesi (4-5 Dk.):
Bütün kaslarınızı gerginliğe ve ağırlaşmaya bırakın. İyice, rahatça yerinize yerleşin. Şimdi alnınızı kırıştırın……..Şimdi kırıştırmayı bırakıp, gevşetip düzeltin. Alnınızı gevşetmeniz sürdükçe bütün alnınız ve kafa derinizin daha düzgünleştiğini gözünüzün önüne getirin…..
Şimdi kaslarınızı çatın ve bu gerilimi izleyin…….Bu gerilimi bırakın ve gevşeyin. Tekrar alnınızı düzleştirin……..
Şimdi gözlerinizi iyice sıkınız
Şimdi çenenizi kenetleyin, dişlerinizi sıkın; bütün çenenize yayılan gerilimi izleyin…….Şimdi çenenizi gevşetin. Dudaklarınız hafifçe aralansın……..Bu gerçekliğin tadına varın……..Şimdi dilinizi sıkı sıkı damağınıza yapıştırın. Gerilim noktasını bulun…..Tamam, şimdi dilinizi rahat bir pozisyona getirin……….Şimdi dudaklarınızı büzün, iyice sıkın büzün……..ve bırakın. Gerilim ve rahatlama arasındaki farkı izleyin.
Bütün yüzünüzdeki rahatlık ve gevşekliği duyun; alnınızda, kafa derinizde,çeneniz, dudaklarınız, diliniz ve boğazınızda. Gevşeklik gittikçe artsın.
Şimdi boyun kaslarınıza dikkat edin. Başınızı gidebildiği kadar geriye itin ve boyundaki gerilimi izleyin; başınızı sağa devirip gerilimin yer değiştirmesini izleyin; şimdi sola devirin. Başınızı kaldırıp öne iğin; çenenizi göğsünüze sıkıca dayayın. Şimdi başınızı rahat bir pozisyona getirin, ve bu rahatlığı inceleyin. Bu rahatlık sürüp artsın……
Omuzlarınızı iyice yukarı kaldırın. Gerilimi bir an için tutun………Omuzlarınızı düşürüp gevşemeyi izleyin. Boyun ve omuzlar iyice gevşemiş. Omuzlarınızı tekrar kaldırıp sağa sola oynatın. Omuzlarınızı yukarı, öne, arkaya oynatın. Omuzlarınızda ve üst sırtınızdaki gerilimi izleyin………Tekrar omuzlarınızı düşürüp gevşemeyi izleyin. Gevşekliğin derinden omuzlarınıza yayıldığını duyun; sırt kaslarınıza yayılsın; boyun ve boğazınızı gevşetin, çeneniz ve diğer yüz kaslarınızı gevşetin. Gevşekliğin iyice derin derin yayıldığını duyun. Daha……………derin…………..
Göğüs, Mide Ve Bel Kısmının Gevşetilmesi (4-5 Dk.) :
Bütün vücudunuzu elinizden geldiği kadar gevşetin. Gevşeklikle birlikte gelen ağırlık ve rehaveti duyun. Kolaylıkla ve rahatça nefes alıp verin. Dikkat edin, nasıl nefes verdikçe gevşekliğiniz artıyor……….nefes verdikçe bu gevşemeyi duyun………
Şimdi nefes alıp ciğerlerinizi doldurun; derin derin nefes alıp bir an için nefesinizi tutun. Bu gerilimi inceleyin………Şimdi nefesinizi bırakın, göğüs kafesiniz gevşekleşip, otomatik olarak havayı dışarı itsin. Gevşemeyi sürdürün, rahat ve yumuşakça nefes alın. Rahatlamanızın zevkini tadın……… Vücudunuzu mümkün olduğu kadar gevşek bırakıp yine ciğerlerinizi doldurun. Nefesinizi iyice içine çekip tutun…………. Tamam, şimdi nefesinizi bırakıp bunun rahatlığına varın. Normal nefes alıp verin. Göğsünüzü gevşetmeye devam edin. Bu gevşekliğin sırtınıza, omzunuza, boyun ve kollarınıza yayılmasına izin verin. Bunu kendinizi bırakmakla yapabilirsiniz…….. ve bu gevşemenin zevkine varın.
Şimdi mide kaslarınıza gelelim. Mide kaslarınızı sıkın, iyice sertleştirin karnınızı. Bu gerilimi inceleyin. ………. ve bırakın. Kasları bırakın ve aradaki farkı görün……….. Tekrar, bırakıp sıkın mide kaslarınızı. Gerilimi tutun, inceleyin………… ve bırakın. Mide kaslarınızı gevşetince oluşan genel rahatlığa dikkat edin……… Şimdi midenizi içinize çekin, iyice çekin, iyice çekin ve bu gerilimi duyun……….. şimdi yine gevşetin. Midenizi bırakıverin. Normal nefes almaya devam edin ve nefesinizin göğüs ve midenizi gevşettiğini, rahatlattığını duyun………. Şimdi yine midenizi iyice çekin ve gerilimi tutun………. Şimdi dışa iterek o gerilimi tutun………. şimdi midenizi bırakın. Gevşeklik derinleştikçe gerilimin erimesine izin verin. Her nefes verişte ciğer ve midenizdeki ritmik gevşemeye dikkat edin. Böylece göğüs ve midenizin gittikçe rahatlamasını izleyin………… Vücudunuzdaki tüm gerginliği bırakmaya çalışın.
Şimdi dikkatinizi bel kısmına yöneltin. Sırtınızı gerin, belinizi iyice içe çekip bir yay gibi gerilin, ve bel kemiğinizdeki gerilimi duyun……….ve rahatça oturup belinizi gevşetin……….Tekrar sırtınızı yay gibi gerin ve oluşan gerilimi duyun. Vücudunuzun gerisini mümkün olduğu kadar gevşek bırakmaya çalışın. Bel kısmınızdaki gerilimin kesin noktasını bulmaya çalışın……….tekrar gevşeyin, daha, daha derinden. Belinizi üst sırtınızı gevşetin, gevşekliği midenize, göğsünüze, omuzlarınıza, kollar ve yüzünüze yayın.
Her tarafınız daha çok gevşemiş, daha daha derinden, derinden………..
Kalça, bacak, baldır, bileklerin gevşetilmesi ve tüm vücudun gevşetilmesi (4-5 dk.):
Bütün gerilimleri bırakıverip gevşeyin……….Şimdi kalça ve bacaklarınızın üst kısmını gerin. Bacaklarınızı germek için ayak topuklarınızı iyice yere bastırın……….kaslarınızı gevşetin ve aradaki farkı izleyin………..
Dizlerinizi düz tutup ayaklarınızı uzatın ve üst bacak kaslarınızı tekrar gerin. Gerilimi tutun………ve gevşetin. Bu gevşekliğin kendiliğinden yayılmasına izin verin…….
Ayak topuk ve parmaklarınızı yere doğru, başınızdan uzağa doğru bastırın, ta ki bacaklarınızın diz altındaki kasları gerilsin. Bu gerilimi inceleyin……..ayak ve bacaklarınızı gevşetin……….Bu kez ayaklarınızı başınız yönünde, yukarı doğru gerin ve bacaklarınızdaki gerilimi duyun. Parmaklarınızı iyice yukarı çevirin…………ve bırakıverin. Bir süre rahatlamaya bakın………
Şimdi baştan aşağı gevşemeye çalışın. Ayaklarınız, ayak bilekleriniz, dizleriniz, (üst bacağınız), kalçanız iyice gevşesin. Daha çok rahatladıkça vücudunuzun ağırlaştığını duyun………
Şimdi bu gevşeklik midenize, belinize sırtınıza yayılsın. Gittikçe kendinizi bırakın.Bu rahatlığı bütün vücudunuzda duyun. Üst sırtınıza, göğsünüze, omuzlarınıza ve kollarınıza, parmak uçlarınıza kadar yayılsın. Daha daha derinden gevşemeye devam edin. Boğazınızın sıkışmamasına dikkat edin; boynunuzu, çenenizi ve bütün yüz kaslarınızı gevşetin. Bütün vücudunuzu böyle gevşek tutun. İyice rahatlayın.
Şimdi daha da rahatlamak için derin bir nefes alın ve yavaş yavaş geri verin. Gözlerinizi kapalı tutun ki dikkatiniz dağılmasın. Derin derin nefes alın ve ağırlaştığınızı duyun. Yavaşça nefesi verin. Ne kadar gevşek olduğunuzu duyun.
Tümüyle rahatlamışsanız tek bir kas bile oynatmak istememelisiniz. Düşünün ne kadar zor sağ kolunuzu kaldırmak. Kolunuzu kaldırmayı düşünürken dikkat edin hiç bir gerilim giriyor mu sağ kolunuza ya da omzunuza. Şimdi kolunuzu kaldırmaktan vazgeçin ve gevşemeye devam edin. Bakın o gerilim nasıl geçiyor.
Rahatlamaya devam edin. Toparlanmak istediğiniz zaman dörtten bire kadar sayın. Gözünüzü açtığınız zaman ferahlamış, uyanık ve huzurlu olmanız gerek.
ALINTIDIR.
SEVGİYLE KALIN.

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: