Kıyafetlerinizi Çamaşır Suyu Kullanmadan Beyazlatmanın 5 Yolu

1-limon-ve-çamaşır[1]

 

Beyaz kıyafetler çok kolay lekelenirler veya uzun süre giyildikten sonra hafiften sararmaya başlarlar.

Beyaz kıyafetlerin beyaz kalmasını sağlamak için genelde mağazalarda satılan, çoğu çamaşır suyu içeren ve kıyafetlerinizi beyaz tutmak için en iyi çözüm olduğu iddia edilen kimyasal malzemeler kullanılır.

Bu ürünler çamaşırlarınızı beyazlatmak için en kolay yol olsa da içerdikleri kimyasallar hem sağlıklı değiller hem de çevreye zarar veriyorlar.

Hem çamaşır suyu ve çamaşır suyu içeren ürünlerin neden olabileceği ev kazalarını önlemek hem de kıyafetlerinizi daha doğa dostu bir yöntemle, doğal ürünler kullanarak nasıl lekelerinden arındırıp beyazlatabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1-Beyaz sirke

Beyaz sirke kıyafetlerdeki leke ve kirleri çıkartmaya yardımcı olur ayrıca kumaşlara zarar vermez ve kimyasal yumuşatıcılara ihtiyaç kalmadan doğal yollarla giyisilerinizi yumuşatmanızı sağlar.

Kullanılışı
•Çamaşır yıkarken, deterjana ek olarak yarım bardak ila bir bardak arası sulandırılmamış beyaz sirke ekleyin ve normal şekilde çamaşırlarınızı yıkayın.
•Eğer giyisilerinizin boyun, koltukaltı veya başka bölgelerinde lekeler varsa yıkamadan önce bu bölgelere bir miktar beyaz sirke sürüp bir saat bekletin.


2-Karbonat

Her yerde bulabileceğiniz karbonat, kumaşın içine işleyerek hem lekeleri kolayca çıkartır hem de kumaşların daha yumuşak olmasını sağlar.

Kullanımı
•Çamaşır deterjanınıza yarım bardak karbonat ekleyin ve çamaşırlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Renkli ve beyaz çamaşırlarınızı yıkamadan önce ayırmayı unutmayın.
•Zor lekeler için, bir miktar karbonatı biraz limon suyu ile karıştırıp direkt olarak lekeli bölgenin üzerine sürün.

3-Hidrojen peroksit (oksijenli su)

Hidrojen peroksit beyaz çamaşırlar için ideal bir üründür çünkü çamaşır suyu içermez.

Kullanımı
•Çamaşır deterjanınıza yarım bardak %3’luk hidrojen peroksit ekleyin. Ayrıca hidrojen peroksiti zorlu lekeler için, direkt olarak lekenin üstüne de uygulayabilirsiniz.

4-Limon suyu

Limon suyu, kumaşın lifleri arasına işleyip, kir ve lekeleri çıkartan ve kıyafetlerinizin bembeyaz olmasını sağlayan doğal bir astrenjandır.

Kullanımı
•Bir tencereye su doldurup bir kaç dilim limon ekleyin ve kaynatın. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce bu suyun içine basıp bir saat bekletin.
•Eğer isterseniz bir yemek kaşığı tuz ve iki limonun suyu ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Giyisilerinizi bu karışımı kullanarak suya basın ve bekletin; ardından durulayıp güneşte kurutun.

Süt

Kulağa şaşırtıcı gelse de kıyafetlerinizi temizlemek ve beyaz kalmalarını sağlamak için süt kullanabilirsiniz. Pamuklu kumaşlar veya hassas kumaşlar için özellikle süt kullanımı önerilmektedir.

Kullanımı
•Kıyafetinizi bir kase sütün içerisine yatırın ve birkaç saat bekletin. Ardından normal şekilde durulayın.

Kıyafetlerinizi beyaz tutmak için bazı ipuçları

Beyaz giyisiler parlaklıklarını ve güzelliklerini korumak için ekstra bakım gerektirirler.

Eğer beyaz giysiler sizlerin de en sevdikleriniz ise aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutmak faydalı olabilir:
•Polyester veya pamuk-polyester karışımından oluşan kumaşlarda çamaşır suyu kullanmamaya özen gösterin, çünkü çamaşır suyu polyester ile reaksiyona girip kumaşın sararmasına neden olacaktır.
•Çamaşırlarınızı yıkadığınız suya dikkat edin çünkü eğer su berrak değilse çamaşırlarınızın sararmasına neden olabilir.
•Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken, yumuşatıcı olarak suda çözülmüş bir miktar boraks ekleyebilirsiniz. Boraks giyisilerinizde bir leke bırakmayacaktır.
•Beyaz giysilere leke bırakmamak için parfüm, deodorant veya benzer ürünleri kullanırken, kumaşla temas etmemelerine özen gösterin. Bu tarz maddeler genelde kumaşın sararmasına neden olur.
•Beyaz çamaşırlarınızı güneşte kurutmaya çalışın, UV ışınları bu çamaşırların beyazlamasına ve daha parlak kalmasına yardımcı olur.

KAYNAK: SAĞLIĞA BİR ADIM

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: