Carl Jung’a Göre Mutluluğunuzu Etkileyen 5 Önemli Faktör

spo[1]

 

1. Kendinize özen gösterin.

Hepimiz biliyoruz ki düzenli olarak bedenimize bakmamız gerekir. İyi planlanmış bir diyetin yanı sıra, bu hayatta gerçekten mutlu olmak için zihinsel rahatlama da yapmamız gerekir. Konu sadece egzersiz yapmak değil, aynı zamanda pek çok hastalığa neden olabilecek fazla yağlarımızı yakmak ve yaptıktan sonra yani kendinizi daha sağlıklı hissettiğinizde bunu sizi mutlu ettiği göreceksiniz. Bunun nedeni ise, egzersizin beyne daha fazla endorfin salmasına neden olarak beyni uyarmasıdır. Bu da sizde mutlu olma hissi uyandırır.

2. Başkalarıyla sosyal ilişkilerini geliştir.

İnsanlar sosyal hayvanlardır ve bu yüzden ihtiyacımız olan şey sevgi ve yakınlık görmektir ama kimse çevresindeki tüm insanları sevemez daima. Böyle bir durumda karmaşa kaçınılmaz olacaktır. Fakat gerçek şu ki, sevgisini olabildiğince paylaşan bir kişi hiç olmadığı kadar mutlu olacaktır. Başkalarıyla vakit geçirmek bizi mutlu etmekle kalmaz, bu insanlar için bir şeyler yapmak da aynı amaca hizmet edebilir. Kendimizi ilk sıraya koymadığımız ve başkalarına öncelik verdiğimiz zaman, hepimizin aradığı mutluluğa yol açacak kapıya ulaşabiliriz.
3. Dünya üzerindeki güzel şeylere odaklan.

Hepimiz çok telaşlı hayatlar kuruyoruz ve çoğu zaman sadece insan olduğumuzu ve bir mola vermemiz gerektiğini unutuyoruz. Hayatın daha iyi olması için durmamız, derin bir nefes almamız ve sahip olduğumuz her şeye şükretmemiz gerekiyor. Bir pikniğe gidin, öğle yemeği yiyin, bir ağacın gölgesinde uyuyun, güzel çiçekler bulun, tanımadığınız birine yardım edin, arkadaşlarınızla takılın ve bu dünyanın bize verdiği tüm güzel şeylere şükredin.
4. Sevdiğiniz işi yapın.

Hepimiz yaptığımız iş hakkında aynı şekilde hissetmiyoruz. Yaşamak için çalışanlar ile çalışmak için çalışanlar arasında derin bir uçurum var. İnsanlar aslında işlerini yapmayı seviyorlarsa, çok daha mutlu oluyorlar. Çünkü yaptıkları işi yaşamlarını ayrı bir parçası olarak görmezler.

5. Bazı inançlarınız olsun.

 

Her zaman resmi bir dinin parçası olmak zorunda değilsiniz tabi ki ama Jung, hepimizden daha büyük bir kavram inancının bizi daha mutlu edeceğine inanıyor. Ölümün her şeyin sonu olmadığını bilme, bize umut verebilir ve zor durumlarda bize yardım edebilir. Mutluluğu bulmakta zorlandığınız zaman, hayatınızın belirli bir parçasına odaklanıp çalışabilir ve daha iyi şeyler yapabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek veya zor bir noktadan kurtulmak için yaptığınız bu küçük çabanın sizin ilerleyebilmeniz ve kendi içinde bulunduğunuz çukurdan kurtulmak için enerjiyi bulmanız adına iyi bir eylem olabilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: