Çin Takvimine göre 5 Mayıs 2018 de Türkiye saati ile 16:27 sularında Yılan ayına girdik

yilan-burcunun-sosyal-hayati-001[1]

 

Yi Ateş Yılan – 5 Mayıs-5 Haziran
Çin Takvimine göre 5 Mayıs 2018 de Türkiye saati ile 16:27 sularında Yılan ayına girdik.
2018 Köpek senesi için Mayıs-Yılan ayıyla başlayan dönem çok önemli çünkü 5 element arasındaki ilişkiye göre ateş toprağı besler, kuvvetlendirir. Çok güçlü bir toprak senesi olan 2018 senesinde Mayıs-Haziran ve Temmuz aylarında kendi doğasını en çok göstereceği dönemleri gösterir. Bu üç ay toprak elementi daha kuvvetlenecek. Toprak, dünya, yeryüzü demek, yeryüzünde bulunan toprak alanlar demek, yeraltı kaynakları, tarım alanları, madenler, dağlar, ovalar, geniş toprak alanlar demek. İnsanlar için ise toprak elementi merkezini bulma, kendini keşfetme, kendinle barışık olma, kendini ruhsal ve bedensel anlamda dengeli bir şekilde beslemekle ilgili.

İşte Mayıs ayı kuvvetli ateş etkisi ile bizim ruhsal ve bedensel keşiflerimizi destekleyen enerjiyi bize getiriyor.
2018 senesinin aylarına baktığımız zaman, arkamızda bıraktığımız Şubat ve Mart aylarında hakim element, hem gök hem de yer burcu olarak ağaç elementiydi. Dolayısıyla baskın element ağaçtı. Mayısa baktığımızda, baskın elementin Ateş olduğunu görüyoruz. Hem gökten hem de yerden gelen enerji ateş, Temmuz’da Yin Toprak Keçi (toprak), Ağustos’ta Yang Metal Maymun (metal), Eylül’de Yin Metal Horoz (metal)…Çin Takviminde 60 lık döngüler olduğu için, 60 ay öncesi aynı elementler yine etkiliydi. 60 ay önce yer ve gök elementlerinin aynı şekilde bir araya geldiği sene 2013 Yılan senesiydi.

2013 senesinde hayatımızda ve çevremizde neler yaşandıysa bu sene aynı konular ve olaylar tekrar karşımıza gelebilir. Hafızalarınızı geriye doğru bir zorlayın bakalım.
2018 Köpek senesinin Mayıs ayı yerden ve gökten gelen iki element ile tanımlanıyor. Yin Ateş Yılan (ateş). Hem göksel hem de yer elementi yin ateş bu ay. Davranışlarımızı ayın göksel elementi belirlediği için Yin Ateş etkisi üzerine yoğunlaşmamız gerekir.

Yin Ateş, mum ateşiyle ilişkilidir, bir kıvılcımdır. Titrek ve dengesiz mum ateşi, duygusal, hisli ve hassas bir insanı temsil eder, Yang Ateş gibi birden sinirlenip sonra normale dönmez aksine gergin ve tedirgindir ve duygularını hemen belli etmez saklar, biriktirir. Ama bir kere harekete geçip patladığında Yang Ateşten daha ciddi yıkımlara yol açar. Yin Ateş insanları sıcakkanlı ve kibardır ancak gergin, tedirgin ve şüpheci olabilirler. Duyguları sürekli değişir, yin ateş gününde doğan birisini anlamak biraz zor olabilir. Çoğu zaman komik ve neşeli olurlar ama duygusal anlamda alınganlıklar gösterebilir ve bunu içlerine atar belli etmezler. Yin ateşin kıvılcım hali bir yangına, patlamaya sebep olabileceği gibi yaratıcı ve faydalı işlere de ışık yakabilir. Önemli olan bu potansiyelin nasıl kullanılacağıdır. Motivasyonun hangi yönde olacağıdır. Yin Ateş, yangın felaketlerini ve patlamaları, kurşun ve silahlı çatışmaları, terör eylemlerini, suikastları temsil eder.

Tarihe baktığımızda Yin Ateş senesi/ayı/günü ya da saatinde yaşanmış çok ciddi felaketler bulunmaktadır. Önemli örneklere bakarsak; Dünya Ticaret merkezlerine saldırı Yin Ateş gününde ve Yin Ateş Horoz ayında gerçekleşti, ilk atom bombası olan Hiroşima, Horoz Yılı ve Yin Ateş gününde atıldı, Gezi parkı olayları yin ateş senesinde, Yin Ateş ayında ilk olarak patlak verdi. Yin Ateş ayına geçerken daha iki gün önce ABD Havaii Eyaletinde Kilauea Yanardağı’nın lav püskürtmesi nedeniyle bölgeden binlerce kişi tahliye edildi, Polonya’da maden ocağında patlama meydana geldi. Maalesef bu tarz haberleri daha sıklıkla duyacağımız bir aya giriyoruz.
Yılan burcu da element olarak yin ateştir. Mevsimi yaz başlangıcı olup aynı zamanda metal elementinin de doğduğu mevsimdir. Yılanın içindeki metal gizli bir silah etkisi taşır. Kalabalık insan kuyruklarını, protestoları temsil eder. Suikastları ve silahla saldırıları tetikleyebilir. Çin metafiziğinde, yılan, seyahat eden bir yıldızdır. Özellikle uçak ve tren seyahatlerini temsil eder.
Yılan, Maymun ve Kaplan burcuyla bir araya geldiğinde zararlı bir ateş enerjisi üretiyor. Bu ateş cezasını haritasında oluşturan Kaplan ve Maymun burçları; ateş elementinin negatif etkilerini ani patlamalar, tartışmalar, kalp ve kan ile ilgili sağlık problemleri ve tansiyon sorunları şeklinde yaşayabilirler. Özellikle BaZı lerinde kuvvetli ateş varsa, fazla ateş zarar verici bir boyuta ulaşabilir. Ateş elementi fazla olan Kaplan ve Maymun burçlarının bu ay ateş/su dengesini sağlamak için antioxidant besinler (toprak elementini dengeler) kullanmalarını ve sıvı tüketimine dikkat etmelerini öneririm. Ayrıca, serin yerlerde dolaşmalarını, toprak ve siyah renkleri kullanmalarını da öneririm.
Özetle Mayıs ayı oldukça haraketli bir ay. Agresif ve her an patlamaya müsait Yin Ateşin BaZılerimizle (doğum haritası) nasıl bir bağlantı kurduğuyla ilgili değişkenlik gösterse de elementlerin doğaları bizim davranış şeklimize ve motivasyonumuza direk olarak yansıyacağı için çabuk parlayan, sinirlenen patlamaya hazır bir ruh halinde olabileceğiz. Bu noktada duygularımızı kontrol etmeyi, meditasyon yapmayı, sakin kalıp olanları izlemeyi ve aklımızın oyunlarına gelmemeyi becerebilirsek toprak enerjisini dengeli olarak kullanmış olacağız.

Bu ayki sloganımız…sakin ol, sinirlerine hâkim ol.
Domuz, Tavşan ve Keçiler için Yılan burcu seyahat anlamına gelir. Bu burçtan olanlar bu ay yerlerinde oturamayacaklar. Gerek iş gerek tatil her türlü yer değiştirme, koşuşturma ve hareket halinde olacaklar.
Horoz ve Öküz burçları, Yılan burcu etkili olduğunda haritalarında ateş değil, metal etkisi artıyor. Herkesin haritasına göre olumlu ya da olumsuz etkilendiği bu metal uyumu genel olarak metal iyi elementi olan Öküz ve Horoz burçlarına yarayacak.
Sağlık
Ateş elementi kalp, kan basıncı, tansiyon ve gözü temsil eder. 2018 mayıs ayı hem yer hem de gök elementi ateş, bu da elementin güçlü olduğunu gösteriyor. Ama sene güçlü bir toprak senesi olduğu için ateş toprağı besliyor. Toprak elementi ise mide, pankreas, kaslar anlamına geliyor. Bu durumda oluşabilecek sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz. Güçlü ateş ve toprak etkisiyle zayıflayan karaciğer ve bağışıklık sistemi, kan dolaşımı problemleri, sinirli olma, mide problemleri, besin zehirlenmesi. Dengeleyen elementler Metal ve Su. Bu ay özellikle;
1-metal-bol bol ev yapımı yoğurt tüketin 2-Su- bağışıklık sisteminizi destekleyin
Metalin rengi beyaz, Suyun rengi siyah giyim tercihlerinizde kullanabilirsiniz.
Yılanlar Domuz burçları ile anlaşamazlar, Domuzun Yılanla çatışması bu burçtan olan kişilere değişimler, hareketlilik ve su veya ateşle ilgili kazalara açık olma potansiyeli getirir. İletişim problemleri ve zıtlıklar yaşamaları muhtemel. Mayıs ayları biraz stresli geçebilir. Eş hanesinde Domuz olanların bu ay eşleri (ya da iş ortakları da olabilir) ile iyi geçinmeye çalışmalarını öneriyorum, ani fikir ayrılıkları tartışmalara dönüşebilir. Risk almamalı ve değişime açık olunmalı. Zararı minimuma indirmek için üzerlerinde Maymun sembolü taşıyabilirler
Kişisel elementimize göre (doğduğumuz gün, gök sütunundaki element) ay boyunca yaşayacağımız temalar da fark gösterir.
Metal gününde doğanlar için; iş, kariyer, hukuksal konular, yasalar, kurallar ve sorumluluklar,
Su gününde doğanlar için; para ile ilgili konular, ödemeler, alacak verecek konuları.
Ağaç gününde doğanlar için; performans, kendini ifade etme, etkin çalışma, asi davranışlar,
Ateş gününde doğanlar için; sosyallik, rekabet, kalabalık ortamlar ya da aile ve insan ilişkileri,
Toprak gününde doğanlar için ise; eğitimler, anne ile ilgili konular, ev veya iş yeri ile ilgili konular, içsel gelişim ile ilgili çalışmalar, maneviyata yönelik çalışmalar.
Doğum haritanızı http://www.aysunsezgin.com/anasayfa da, sayfanın en altına inerek “BaZı Hesaplayıcı” dan çıkartabilirsiniz.
4 Şubat sonrası 1953-1965-1977-1989-2001-2013 senelerinden birinde doğduysanız Çin Astrolojisine göre YILAN burcusunuz.
5, 6 Mayıs ile 5,6 Haziran arasında doğduysanız ay sütununuz YILAN burcudur.
Sabah saatleri 09.00-11.00 arasında doğduysanız saat sütununuz YILAN burcudur.

Kaynak: Aysun Sezgin

Mayıs-Yılan Ayı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: