yine MERKÜR RETROSU geldi 15 temmuz – 8 ağustos 2012

Retro seyrini yapacak olan Merkür bakın nasıl bir hınzır. Eski Yunan tanrılarından biri olan Hermes, tanrılar kralı Zeus ile tanrıça Maia’nın oğludur. Tanrıların en kurnazı sayılır.

Üstün nitelikleri olan Hermes, efsaneye göre daha bir günlükken ayağa kalkar, beşiğinden çıkar, kaplumbağa kabuğundan yaptığı bir lir’i çalıp ondan çıkan seslerle eğlenir. Ne ile bağlantıdaysa, onun özelliğini ödünç alan bir cocuk. Verdiği manalar bilinç ötesi, zeka ,bilgi , algı yeteneği, nedensellik , kaynakların çoğalması ticaret, eğitim , ifade , konuşma ve yazma  gücü , resim ve heykel yapma yeteneği , birçok dili öğrenme kapasitesidir. İnsan bedeninde Merkezi Sinir Sistemini yönetir. Merkür değişken, dişil ,nötr ve dualist bir gezegendir. İşimizi, ticari kapasitemizi , parayı, para dengesini destekler.

Merkür kişileri , şakayı mizahı sever. Eğer bulunduğu evde benefik (iyicil ) ise tüm manalarını çok olumlu destekler , ama tersi ise bunu düşünmek bile istemem.Akıl hastalığı, mental sorunlar ,sinir sistemi hastalıkları , konuşma kaybı ,uykusuzluk , konvulziyonlar ( havale geçirmek), histeri ve spazmlar. Merkür şimdi Yengeç burcunda. Kozmik gelişimin bu döneminde Yengeçler ,evrensel bilinç ( Su ) içine gömülüdür fakat , pratik gerçeği ( Toprak ) hala öğrenmektedir. Yengeç insanı bu dünyada mükemmeli arar. Yengeçin sert kabuğunun yavaş yavaş dökülmesi , Ruhun enkarnasyonlarının devamlılığını simgeler. Merkür Yengeç burcunda , onun yapısına bürünür.. Gezegenlerin retro gidişi aslında çok yarar verir. Çünkü kişi kendine döner ve iç dünyasındaki gelişmeleri izler.

.Dış dünyanın ona göre olmadığı dönemlerdir retro dönemleri. Merkür Yengeç burcunda retro halde iken de , AY tarafından temsil edilen bu burçta , zihinsel meselelerde karışıklıklara yol açacaktır. Kişi dış dünyada yaptıklarıyla, iç dünyasının gerçeklerini kıyaslayacaktır.Çoğumuz pişmanlık yaşayacak, hayal kırıklığı hissedecektir.Bu , işin tatsız tarafı. Merkür hızlı bir sembol olduğu için, farkındalığı yükselmiş kişiler, zaten dış ve iç dünya dengelerini koruduklarından fazla zorluk çekmeyecekler.Çünkü Merkür bu kez, Boğa burcundaki Jupiter, Venus, kendi yöneticisi AY ve mokşa Ketu tarafından müthiş şekilde destekleniyor.Bir yandan da sıkı sıkı saklanan fanusun içindeki sırlar ortaya çabucak çıkıyor. Ne güzel işte ..

Üstelik hazır harika bir Ramazan ayına girmek üzereyken, bu tarz bir inziva o kadar işe yarar ki, Ağustos başında, çok daha farklı bir insan olarak bu durumdan çıkıveririz hep beraber. İşte böyle.. Çok güzel..

ASTROVEDİK..Jyotishi Lale Durupınar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: