Beynimiz aslında gerçek ile imgelemeyi ayırt edemiyor.”

ANETTE İNSELBERG İMGELEME

 

Evrene yaydığımız düşüncelerimizde bir enerjidir ve benzer enerjileri kendine çeker.
Bu sebeple düşüncelerimizde de ne istediğimize kesin karar verip bu isteğimizi çeşitli imgelemelerle o anın içinde varmış gibi imgelerle kuvvetlendirirsek, hatta bu imgelemeyi elimizden geldiği kadar detaylandırırsak isteklerimiz ve düşüncelerimizin de bizlere çekildiğini o kadar çabuk ve etkili görmeye başlarız.
Bilim adamları bazı testler yapmışlar, bir nesneye baktığımız anda gördüğümüz nesne doğrultusunda beynimizin belli bir kısmının aktif hale geçtiğini tespit etmişler.
Daha sonra aynı nesneye bakmadan, sadece bu nesneyi imgelediğimizde de beynin aynı kısmının aktif hale geçtiği tespit edilmiş.
Bunu örnekle açıklayacak olursak; rengarenk çiçeklerin olduğu bir tarlayı gerçekte gördüğünüzde de beyninizin aynı kısmı aktif hale geliyor, tamamen farklı alakasız bir yerde olduğunuzda, ama bu rengarenk çiçekli tarlayı imgelediğinizde de beyninizin aynı kısmı aktif hale geçiyor.
Beynimizdeki hipofiz bezleri ise imgelediklerinize uyumlu frekanstaki kimyasalları vücudunuza salıyor.
Kısacası “beynimiz aslında gerçek ile imgelemeyi ayırt edemiyor.”
Aslında bu tek cümlelik bilgi hayatınızı büyük oranda değiştirmeye yetebilecek bir bilgi. Yani gerçekten çiçeklerle dolu bir tarlada olmasanız dahi onu imgelemek size gerçektenden orda bulunmuş gibi etki edecektir. O huzuru ve mutluluğu sağlayacaktır.
Sık sık soruluyor, “İmgeleme yapmakta sıkıntı çekiyorum, beş duyumla hayalimin içine giremiyorum, bu konuda başarılı olabilmek için neler yapabilirim?”
Şimdi sizlere imgelemelerinizde özel sonuçlar yaratabilecek ve beyninizin elektrik vuruşlarının belirli bölümlerini uyaracak bazı nörolojik tetikleyicilerden bahsetmek istiyorum.
Aşağıdaki egzersizleri sık sık tekrarlarsanız, yaratmak istediğiniz hayalinizin içine daha hızlı girerek, arzu ettiğiniz geleceği daha çabuk yaşayabilirsiniz.
1. Görsel anıları hatırlamak için; Dimdik ileriye bakın ve sonra sol yana bakın. Gözlerinizi orda 25 saniye kadar tutun. Bu süreç hatırlamak istediğiniz görsel anıları hatırlamak için zihninizi zorlar. Ayrıca görsel hafızanızı da güçlendirir.
2. Duyma yada ses hafızanıza ulaşmak için; Sol aşağıya bakın. Sesle ilgili bir şeyi hatırlamak istediğinizde bunu yapmalısınız. Böylece imgeleme ve iç duyma hissiniz daha çok gelişir. Bu önemli olabilir çünkü imgelemenize ses eklemek etkisini hızlandıracaktır.
3. Dokunma hafızanızı veya dokunma imgelemenizi hatırlamak için; Sağ aşağıya bakın. Belirli bir anınızı hatırlarken (dokunma) günlük yaşamınızda bunu yaparak bu tetikleyiciler üzerinde çalışabilirsiniz.
4. Sağ yukarıya bakmak : Çok önemli bir tetikleyicidir. İmgelerken bu tetikleyici yeni görsel oluşumlara gidebilir. İmgeleme yaparken, hayali bir ortam yarattığınızda sağ yukarıya bakarak bunu kilitleyin.
Sağ üste baktığınızda bu imgeniz gözünüzün önüne geleceğinizden zamanla imgelemeye başladığınızda bu Alfa senaryosuna girmek daha kolay olacaktır.
5. Doğrudan aşağıya bakmak; Koku ve tat duyularınızla ilgili olabilir.
6. Yeni ses formlarına girmek için; Düz sağ bakın.
7. İşitsel bir anınızı hatırlamak için: Düz sola bakın.
Püf noktası;
Bu tetikleyicileri yaptıktan ve tetikleyiciyi hatırladıktan sonra (dokunma, tatma v.s) her bir hareketi yaklaşık 25’er saniye yapılmalısınız.
Bu “üçüncü gözünüzü” aktive edecek ve imgelemelerinizin zihninizin derinliklerine (bilinçaltınıza) nüfuz etmesini sağlayacak.
Tüm bunlar sadece 5 dakikanızı alır ama imgeleme becerinizi ve yaratıcılığınızı büyük ölçüde geliştirir.
Bu beyin tetikleyicilerin sizlere imgeleme yapmada çok yardımcı olacağını düşünüyorum.
Alıntı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: