İSTEKLERİNİZİ SAĞ KULAĞA SÖYLEYİN

sağ kulak
Siz de birisinden sizin için bir şey yapmasını istiyorsunuz, öyleyse kişinin sağ kulağına yönelipte konuşmalısınız. Hiç dikkat ettiniz mi sağ kulağın ya da sol kulağın ne kadar etkili olduğuna?
Muhtemelen cevabınız hayır olacaktır. Genelde karşınızdaki kişinin yüzüne bakarak konuşursunuz. İtalyan bilim adamlarının yaptıkları son araştırma ile söylenenlerin sağ kulağa iletildiğinde daha etkili olduğu açıklanıyor. Bu araştırmaya göre sizde isteklerinizin yerine getirilmesini istiyorsanız karşınızdaki kişinin sağ kulağına konuşmalısınız. İtalya’da yapılan araştırmaya göre, üç farklı deneyde kişilerin sağ kulağına söylenenleri yerine getirmelerinde beklenen etkiyi gösterdiği anlaşıldı. Beyinin sol tarafının bilgiyi işlemede daha iyi olduğunun bilinmesi ile sağ kulaktan gelen bilgilerin değerlendirilmesi yönündeki gelişmeye dikkat çekildi. Yapılan ilk deneyde; 286 denek yüksek desibelli müzik dinletilirken birbirleriyle konuşmaları izlendi. Bu kişilerin %72’sinde, dinleyenin sağ tarafında etkileşim olduğu gözlendi.
İkinci deneyde; 160 denek ile anlamsız ifadelerle fısıldayarak konuşuldu ve deneklerin konuşulanları duyabilmek için sağ ve sol kulaklarını kullanmaları izlendi. Daha sonra her bir denekten duyabilecekleri ses tonu ile 1′er sigara istendi. Sonuçta deneklerin %de 58’inin sağ kulağını, %42’sinin ise sol kulağını kullandığı tespit edildi. Yapılan son deneyde ise; 176 denekten bir kısmının sağ, bir kısmının da sol kulağına yönelik konuşma ile sigara istendi ve sağ kulağına konuşulan kişilerin sol kulağına konuşulan kişilere göre daha fazla sigara ikram ettikleri belirlendi. Bu deneyler sonucunda ise, sağ kulaktan algılanan kelimelerin beyinin sol tarafında daha iyi işlem gördüğü kararını verdiler. Aynı şekilde, insanların telefon konuşmalarında ahizeyi sağ kulaklarına tutmaları da bu araştırmalarda dikkat çekici olduğuna işaret ediliyor.(Alıntı)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: