Özgüven nedir…

Özgüven nedir diye sorsalar ne cevap verirsiniz, hiç düşündünüz mü…?? Mesela, bunu bir Anadolu insanına sorsanız, eve götürdüğü helal yolla kazanılmış bir ekmektir der….Batı şehirlerinde yaşayan bir kadına sorsanız, eşine karşı dik duruş olarak tanımlar…Bir yüksek okul öğrencisine sorsanız, kibirli kibirli size bakar ve Fakultede ki hocasıyla nasıl serbestçe konuştuğundan ve de onu nasıl mat etmeye çalıştığından bahseder….Bir medya mensubuna sorsanız, her türlü meslek etiğine uymayan davranışları nasıl da yapabildiklerini size böbürlene böbürlene anlatır….Bir politikacıya sorsanız, her türlü pişkinliği sanki marifetmiş gibi anlatmak olarak değerlendirir…Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz….

Özgüven, sokaklarda kibirli kibirli gezmek, her hoşuna gitmeyen şeye isyan etmek, sadece kendin için birşeyler yapmak ve her ne olursa olsun asla kendini ezdirmemek anlayışından öte birşeydir…Özgüven nedir biliyormusunuz….??

Birgün Amerikalı bir Prof. ile Tarihçi İlber Ortaylı’nın söyleşisini izliyordum…Amerikalı Prof., Fatih Sultan Mehmet’ten bahsederken, İstanbul’un fethinden sonra son İmparator Kostantinos Palaiologos’un kardeşinin çocukları ve de Tahtın Veliahti olan kişilerden Has Murad ve Mesih Paşa’yı ”Vezir” (Bakan) olarak atamıştır dedi….Bu nasıl bir Özgüvendir ki adamların ihanet edebilecekleri bile hiç önemsememiş, bir nevi siz kimsiniz ki sizin ihanetiniz kaç kuruş eder mesajı vermiştir…? Hayal dünyamızı bile zorlayan bu Özgüvene onlar  sahiptiler….

Şirketinizin muhasebesine; iflas etmiş ve zamanında size rakip olan bir başka şirketin eski sahibini getirmeyi düşünebilir misiniz…?? İşte bu özgüvendir… Yoksa ezin geçin ve asla ardınıza bakmayın demek değildir…??
Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: