Sadece Bugün Seni Destekleyenlerin Sesini Duy…

1_5Jihyhx_85lfbT_YQhy_vw[1]

Sadece Bugün Seni Destekleyenlerin Sesini Duy

Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme, işte orası kaderinin değişeceği noktadır” – Hz.Mevlana

Yeni bir şey yapmak istediğinizde bunu sevinçle, heyecan ve coşkuyla çevrenizdeki insanlarla paylaştığınız ve onlardan gelen olumsuz yorumlarlar sonrası daha başlamadan vazgeçtiğiniz çok olmuştur. Ve de ne yazık olmuştur. Şimdi sizle çok sevdiğim bir hikayeyi paylaşacağım sonra da konuya devam edeceğim.

Kurbağalar kendi aralarında bir yarış düzenlemişler. Ortaya yüksek ve geniş bir tahta engel konulmuş, amaç bu engeli sıçrayarak karşı tarafa geçmekmiş. Geçenler ödül alacakmış. Arenanın her iki yakasına dizilen diğer kurbağalar da yarışmacılar lehine/aleyhine tezahürat yapmaya başlamışlar. Ancak çoğunluğun görüşü “ya, bu kadar da yüksek engel olur mu, arkadaşlar bu engeli hayatta aşamazlarmış”. Kimileri de bu görüşe gülüp geçmiş.

Neyse… Start düdüğüyle birlikte yarış başlamış. Kurbağalar var güçleriyle engeli aşıp karşı tarafa geçmek için en maharetli sıçrayışlarını yapmışlar. Bir yandan da tribünlerden “geçemezsiniz, çok zor, imkansız, bu kadar da engelli yarış olur mu” türünden moral bozucu tezahüratlar sürüyormuş. Gerçekten de kurbağaların çevredeki olumsuz bağrışmalardan da etkilenerek moralleri bozulmuş ve yorgun, bitap düşmüşler. Yarışı bırakmışlar.

Fakat o da ne. Kurbağalardan biri engeli aşmak için olağanüstü çabasını sürdürüyormuş. Olumsuz tezahüratlar bu kez bu tek kurbağanın üzerinde yoğunlaşmış. Ama nafile. Bu kurbağa defalarca deneyerek, yorulma usanma bilmeyerek uğraşmış ve sonunda karşı tarafa geçmeyi başarmış.

Bu anda arenada müthiş bir sessizlik olmuş. Bu kurbağa nasıl oldu da engeli aşabildi. Araştırmalar sonunda anlaşılmış ki yarışı kazanan kurbağa sağırmış. Sağır olduğu için de çevreden gelen “geçemezsin, mümkün değil” türünden bağrışmaları duymamış ve sonuna kadar yarışmayı sürdürmüş. VE BAŞARMIŞ…

Hikayede de okuduğunuz üzere eğer kendimizi çevreden gelen olumsuz seslere, yapamazsınlara, başaramazsınlara kaptırırsak bulunduğumuz yerden bir adım ileriye gidemeyiz. O yüzden ya sağır olup bu tarz yorumlara kulak asmadan yolunuza devam edeceksiniz ya da projenizi gerçekleştirmeden kimseye bahsetmeyeceksiniz. Veya sadece sizi destekleyenlere anlatıp onların sesini duyacaksınız. Sizi destekleyen seslere ve insanlara odaklanacaksınız.

Not: Önemli olan sizin kendinize inanmanız ve güvenmenizdir. Kendinizi onaylamanızdır. Kimsenin desteğine ve yorumlarına ihtiyacınız yok. İlla ki başkalarının da fikrini istiyorum diyorsanız sizi destekleyenlere odaklanın.

Parolamız: “Sen yaparsın

Anette İnselberg- Her Şey Değişir Kitabımdan

Çalakalem Yazılarım... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: