Marteniçka Efsanesi…

Efsane, Baba Marta (Marta Nine) ile birlikte 1 Mart’ın en sevilen simgelerin birine dönüşen genç ve birbirene aşık Pijo ile Penda’yı anlatır. Onların aşkı, halk arasında, ağızdan ağıza yayıldığından dolayı Pijo ve Penda, çok sayıda martenitsanın kendi suretleriyle üretilmelerine ilham olmuşlardır.  Pijo ile Penda’nın aşkı, başlangıcın ve baharda yeniden doğan tabiatın sembolü olmuştur.

Pijo ile Penda çok eskiden ülkemizin topraklarında yaşamışlardır. Pijo, yakışıklı, zeki ve mütevazı bir genç olup çalışkan ve mülayim biri olarak biliniyormuş. O, köyün en yakışıklı genciymiş. Pijo, çok çalışkanmış ve hiç bir zaman işsiz durmuyormuş; sürekli birine yardım ediyor, köyü dolaşıyormuş. Bu yüzden de yanakları her zaman kıpkırmızıymış.  Pijo, güzel Penda’ya ilk görüşte aşık olmuş.

Penda, yörenin en güzel kızıymış. Penda, namuslu, mütevazı, çok iyi kalpli ve dürüstmüş. Saçları siyah, o zamana kadar rastlanmayan bembeyaz teni varmış. Pijo, Penda’nın güzelliğinden mest olmuş, Penda ile evlenmek istemiş. Penda da Pijo’yu  hayat arkadaşı olarak seçmiş. Böylece, iki genç, birkaç köyün halkını davet edip dillere destan bir düğün yapmışlar; insanlar da bu çifte kumruların aşk ve sevgisine  hayran kalmış, bu olayı ölümsüzleştirmek için bir tane kırmızı erkek ve bir tane beyaz bayan figürleri yapmışlar. Günümüzde de Pijo ile Penda,  her yıl martenitsalar aracılığıyla bizi izler ve aşk duygusunun insanı yüceltip ölümsüzleştirdiğini bize hatırlatırlar.

Genel kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: