Sonsuzluğun Altında

116550125_297471154693201_7366077451554281255_n[1]
Soğuk bir kış günü kar yağarken doğmuşum. Yani bir kış çocuğuyum ama ilkbahar ve yaz ayları her zaman favorim olmuştur (evet biliyorum her mevsim güzel ve her mevsimin bize hediyeleri var 😊).
Özellikle yaz aylarında gece yıldızlara bakmak beni her zaman büyülemiştir. İnsan yıldızların altında yatarken bu sonsuz dünyada ne kadar sonlu bir hayata sahip olduğunu bir hatırlıyor bir unutuyor. Günlük meselelerimizin bizi sıkan kalıplarından kaçıp kurtulmak için bir fırsat sunuyor. Ve de her şeyin değiştiğini, hareket ettiğini bir kere daha hatırlatıyor. İnanmazsanız gökyüzünü biraz gözlemleyin derim.
Gökyüzüne bir bakıyorum ay var saatler sonra bakıyorum ay yok…
Gökyüzüne bakıyorum Mars yok saatler sonra bakıyorum Mars var…
Gökyüzüne bakıyorum Venüs yok saatler sonra bakıyorum Venüs var…
O zaman diyorum ki “şimdi olan sonra olmayabilir, şimdi olmayan sonra olabilir”. Her hal geçici. Sanırım önemli olan hayattaki o mutsuzluk depremi anında bunu hatırlayabilme becerisinde. Dünya başına göçtüğünde ayağa kalkabilme becerisinde…
Ya kutup yıldızı Polaris’e ne demeli. Yön tayini için hepimizin güvendiği Polaris. Hepimizin hayatta güvendiği bir şey olur ya işte Polaris de onun gibi. Biliyorsun ki o her gece orada ve sana yol gösterecek. İşte senin hayatında tutunduğun her neyse sanıyorsun ki o hep orada olacak. İşte sana hayatının depremini yaşatacak olan da tam bu tutunduğun düşünce. Şimdi sıkı dur sana inanılmaz bir bilgi vereceğim: Bundan tam 13.000 yıl sonra yeni kutup yıldızı Vega olacak. Yani o güvendiğin Polaris’e karlar yağacak 😊.
İşte ne zaman ki hayatında bir işe, bir adama, bir yere, bir arabaya, bir eve, bir fikre sıkı sıkıya tutunuyorsun ya bil ki gün gelecek o çatı çatırdayacak ve sen kendi kendinle kalacaksın. O yüzden sana şimdiden tavsiyem yatırımını kutup yıldızına yapacağına kendine yap. O zaman kutup yıldızın değiştiğinde ayakta kalma şansın olur.
Sakın beni yanlış anlama. Bu hayat verilmiş en büyük hediye. Ve tabii ki yaşadığın anın tadını çıkarmak senin en büyük hakkın ve sorumluluğun. Mars varken de yokken de, Venüs varken de yokken de. Hatta kutup yıldızın Polaris’ken bile hayatın tadını çıkar. Onları sev (işini, aşkını, evini, arabanı…) hem de çok sev ama bağımlı olma.
Yani sev ama bağımlı olma…
Yani bağlı ol ama bağımlı olma…
Yani duyarlı ol, özen göster ama bağımlı olma…
Bil ki her şey değişecek…
Ama her değişiklik de içinde yeni güzellikler barındıracak…
Bu gökyüzü metaforlu yazıyı yaklaşan yıldız yağmurlarını onurlandırarak bitirmenin zamanı geldi. Haydi gözlerini kapat ve üç tane dilek dile ve üç tane yıldızın kaydığını hayal et…
Sonsuzluğun altında kendine güven ve her şeyin senin hayrına dönüştüğüne idrak et…
Kutup yıldızın Vega olsun 😊

Anette İnselber-2020 Ağustos

Çalakalem Yazılarım... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: