BİR İNSANI TANIMAK İÇİN DÖRT DURUM

doğan-cüceloğlu-2[1]
Evlenmiş boşanmış, elli yaşlarında aklı başında biri olarak tanıdığım Hanımefendi’ye üzerinde çalıştığım EVLENMEDEN ÖNCE adlı kitaptan söz ettim. Doğan Bey, dedi, şimdiki aklımla yeniden evlenecek olsam, kişiyi daha iyi tanımak için şu dört durumda nasıl davrandığını görmek isterdim. Anlatmamı istermisiniz?
Anlatmasını rica ettim, kısaca şöyle açıkladı:
1- Aç olduğu zaman nasıl hissediyor ve nasıl davranıyor, ona bakardım. Duygusal bakımdan olgun değilse, aç insan sabırsız ve bencil davranmaya başlıyor.
2- Öfkeli olduğu zaman, bir şeye kızdığı zaman nasıl konuşuyor, nasıl davranıyor, dikkatle gözlerdim. Bencil insanın kızgınlığı ile olgun insanın kızgınlığı farklıdır. Diyebilirim ki bir insanın olgunluğunun en iyi göstergeci öfkesini nasıl yönettiğidir.
3- Kendini yalnız hissettiği zaman ne yapıyor? İçine kapanıp dünyaya küsen ve onu suçluyan bir tavır içine mi giriyor, yoksa yalnızlığıyla dost olup, hayatın bu hallerini de sakin bir olgunlukla kabul edebiliyor mu?
4- Yorgun olduğu zaman nasıl davranıyor? İnsanın bencil olup olmadığını en iyi yorgunken nasıl hissettiği ve davrandığı gösterir. İlişkinin önemini kavramış olgun insan ne kadar yorgun olursa olsun diğerlerini de düşünerek davranır.
Kendisine teşekkür ettim ve söylediklerini sizinle paylaşmaya karar verdim.
Yaşam deneyiminiz içinde yukarıda ifade edilenler size anlamlı geliyor mu?
DOĞAN CÜCELOĞLU

4 thoughts on “BİR İNSANI TANIMAK İÇİN DÖRT DURUM

 1. Açlık, yorgunluk, yalnızlık ve öfke… Sabrın denendiği durumlar. Evet bence de, insanın asaleti, haklı ve güçlü durumdayken ki nezaketinde saklı. Öfkesini yönetme becerisi önemli bir gösterge.

 2. Açken ben, ben değilim. Çok açlığa gelemem. O zaman ben ideal biri olamayacağım demek ki. Diğerleri sorun değil ama bu sorun olabilir.

 3. Dogan bey ,
  Iki kere evlenmis bisanmis biri olarak saptamalar cok dogru
  Lakin, Turkiye de hatta dünya genelinde problem erkek çocukların birey olarak yetiştirilememe sorunu. Tüm çocukları anneler yani bundan sonra değişmeye başlasada kadınlar yetiştirmekte. Yani ac olduklarında sabırsız olmalarını karar almalarıni engelleyen yine biz kadınlar. Ofke sorunu toplumun sorunu ne ailede ne okulda ne sokakta nede Tv de aksi bir sey görmeyen kişi ye yapacak seçim yok. Kulturumuzde hobisi olan isinin disinda yaptigi zevk aldigi bir sey var mi kadinin da erkeginde biz negatiflikler ile beslenen bir toplumuz. Bizede kendimizle mutlu olmaktan ve birey olan sağlıklı bir nesil yetistirmekten bir sey kalmıyor.
  Sevgi ile AN’da kalın
  Serpil Ozsezgin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s