ÇAPALAMA TEKNİĞİ İLE KARŞINIZDAKİ KİŞİYİ İKNA EDEBİLRSİNİZ…

beyin-gucu-nasil-kullanilir[1]

Öncelikle İknadan bahsetmek istiyorum. Bu alanda yılların getirdiği tecrübe ve bilgiye sahip olduğumdan dolayı sizlere yardım edebileceğim kanaatindeyim. Forumun spritüel ruhundan biraz uzak, daha çok materyalist fakat oldukça etkili bir teknikten bahsedeceğim.
İkna demek her şey demektir, çünkü hayat iknadan ibarettir. Kendimizi bir şeyler için ikna ederiz, başkalarını bir şeyler için ikna ederiz ve böylece hayatımızı bir yerlere getiririz. Her kararımız bir iknanın sonucudur. “Şunu mu seçsem bunu mu seçsem ?” ikileminde kaldığınız zaman diğerini seçtiğiniz zaman kendinizi ikna etmiş olursunuz ve böylece hayatınız çok farklı bir yöne ilerlemiş olur. Çünkü hayatlarımız kararlarımızdan ibarettir ve kararlarımız da ikna olduğumuz yönde ilerler.
İsterseniz tekniğe geçelim, ha bu arada artık bir çok teknik paylaşacağım forumda fakat sizlerden istediğim tek şey bunu kötü türde bir manipülasyona çevirmemenizdir, çünkü benim amacım hayatınızı daha kolay hale getirmek, başkalarının hayatını daha zor hale getirmenize yaramak değil. Şimdiden teşekkürler
NLP’de “Çapalama” adında bir kavram vardır belki bazı arkadaşlarımız bilirler. Bilmeyen arkadaşlar için anlatayım: Çapalama, beş duyu organımız ile bize anıları geri getiren bağlardır. Mesela o bir parfümün kokusu size annenizi hatırlatabilir ve o olumlu duyguları yeniden yaşatabilir, radyoda çalan bir şarkı size eski sevgilinizi anımsatabilir, eğer küçükken bir köpek tarafından ısırıldıysanız artık köpeklerden korkuyor olabilirsiniz çünkü o ne zaman bir köpek görseniz küçüklük anınız geri gelecek ve o olumsuz korku duygusunu yeniden yaşayacaksınız. İşte çapalama budur, sizi o duygu durumuna geri götüren her bir materyal, durum, söz, ses vb. birer çapadır.
İsterseniz bunu kendiniz için de kullanabilirsiniz, eğer çok özgüvenli bir anınız varsa o anda aklınızda kalabilecek bir çapa yaparsanız, mesela elinizi üç kere şaklatırsanız veya “Yaşasın eletan :D” diye bağırırsanız başka bir zaman üzgün ve özgüvensiz bir anınızda bu çapaları kullandığınız zaman o özgüvenli anınızdaki duygularınıza bir anda geri döneceksiniz, ki bunun için de ilerleyen zamanlarda bir yazı paylaşacağım.
Fakat şimdi işin ikna kısmına odaklanalım, mesela birisini bir konuda ikna etmek istiyorsunuz. Bu bir müşteri,anneniz, babanız, sevgiliniz, arkadaşınız olabilir.
İknaya başlarken kişinin sağ gözüne bakın ve konuşurken bunu sürdürün,bunun nedenini birazdan anlatacağım. Öncelikle olumlu cevap iknası ile başlayalım. Olumlu Cevap iknası, eğer karşınızdaki kişi sizi ne kadar fazla onaylarsa bir sonraki görüşünüzü de onaylama ihtimalinin o kadar arttığı bir yöntemdir. Bu bilinçaltının bir önceki kararı ile uyumlu olma isteğinden kaynaklanır. Fark ederseniz bir inanca,ırka,görüşe çok bağlanmış ve o inancın,ırkın,görüşün dediği her şeyi kabul eder hale gelen insanlar artık o inanç,ırk,görüş yanlış birşey yapsa bile onu onaylar,çünkü bilinçaltı artık o inancı,ırkı,görüşü o kadar çok onaylamıştır ki ondan gelen bütün emirleri kabul eder hale gelmiştir. Bunu pratiğe dökmek gerekirse, karşı taraftan sürekli “evet” veya sizi onaylayan cümleler alın, art arta bir kaç tane olumlu cevap almanız önemli, bilinçaltını asıl isteğimize hazırlamış oluyoruz bu sayede. Mesela sevgilinizi ikna etmek istiyorsunuz ve sevgiliniz bugün bir yere gidecekti ve sizde bunu biliyorsunuz, bilmenize rağmen sorun:
+Şuraya mı gideceksin ?
-Evet
+Şunla mı buluşacaksın ?
-Evet
+Vaay, çok iyi bir insan ya bayılıyorum ona, çok neşeli.
-Aynen
Ve böylece olumlu cevaplarımıza devam ediyoruz, ha bu arada sorgular gibi de sormayın yazık korkmasın karşınızdaki  Benim önerim 6-7 tane olumlu cevap almanızdır. Olumlu cevaplarımızı aldık ve bilinçaltını artık bizden gelen emirlere açık bir hale getirdik,Allah yolumuzu açık etsin
Şimdi çapanın 2.Aşamasındayız yani istediğimiz konuda karşı tarafı ikna etme aşaması. Hatırlarsanız biraz önce size sağ göze bakarak konuşmanızı söylemiştim, bunun nedeni çapayı sol göz ile yapmamızdan kaynaklanıyor, normal konuşmanızda sağ göze baktınız fakat şimdi ikna cümlesini söyleyeceksiniz ve karşı tarafın bilinçaltına bu cümlenin diğerlerinden farklı ve bir emir olduğunu belli etmeniz lazım. Bu yüzden ikna cümlenizi söylerken sol gözüne doğru bakın. Ve BUM! Allah kabul etsin
Karşı taraf önerinizi reddedebilir, kabul etmeyebilir fakat bu onun bilinçli ret edişidir, bilinç altı sizin sözlerinizi bir emir olarak algılamıştır ve karşınızdaki elinde sonunda sizin iknanıza gelecektir ki bu kadar uzun bir süreç olacağını düşünmüyorum çünkü karşı taraf zaten sizin iknanıza olumlu cevap verecektir, vermese bile üzülmeyin, o vermedi fakat bilinçaltına mesaj iletildi, öyle yada böyle kararınızı kabul edecektir.
Bir Örnek ile sonlandıralım. Mesela eşinizi/sevgilinizi bir konuda ikna etmek istiyorsunuz, her olumlu cümle bir (+) :
+Hayatım, bugün toplantıya gideceksin değil mi ?(Gideceğini biliyorsunuz)
-Evet(+) hayatım.
+Ee işten de yeni geldin,yorgunsundur eminim ki.
+Aynen(+) öyle ya, bir de şimdi toplantı var.
-Kolay değil, çok mu yoruyorlar seni işte ?
+Evet(+) hemde baya bi
……
…..
…..
(6-7 tane olumlu cümle aldık)
+(Sol göze bakarak) Hayatım, yarın toplantıdan sonra yemeğe çıkarız değil mi ?
Ve ikna cümlesini de paylaşmış oluyorsunuz. Bu arada ikna cümlesinin sonunda “değil mi ?” koyarsanız iknanın derecesi artar çünkü siz “değil mi ?” diyerek kendi istediğiniz fikri sunduğunuz için de karşı tarafın buna karşı gelmesi daha da azalıyor. Biliyorum biraz karışık geldi birçoğunuza fakat inanın öyle değil, siz denedikçe,tecrübe ettikçe zamanla yerine oturacaktır ve bu güzel tekniğin ekmeğini yiyeceksiniz  Aslında bu tekniğe eklenecek ve daha da kuvvetlendirecek bir çok teknik var fakat şimdi bunları da anlatıp kafanızı karıştırmayı hiç istemem, lokmayı bütün halinde değil de parça parça hazmetmek çok daha doğru
Bundan sonraki yazılarımda özgüveniniz ve diğer bir çok içsel ve dışsal alanlarınızda size yardımcı olmaya çalışacağım çünkü bilgiyi paylaşmak en büyük erdemdir, bilgiyi doğru kullanmak ise bilgeliktir (bu sözü ben salladım ama güzelmiş)
Herkese sevgi dolu günler dilerim…
kaynak: sonsuz şifa
beyin-gucu-nasil-kullanilir[1]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: