Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

Evinizde hiç katkı maddesi girmemiş doğal yoğurt mayalamak istiyorsunuz, ilk mayayı nereden bulacaksınız?

Çevrenizde yoğurt mayalayanlar belki olabilir ama acaba onların yoğurtlarındaki maya gerçekten doğal mı, o mayanın geçmişine güvenebiliyor musunuz? Acaba o yoğurdun geçmişinde maya olarak market yoğurdu kullanılmış olabilir mi?

Veya İngiltere’ye gidiyorsunuz. İngiltere’ye süt ve süt ürünleri sokmak yasak. İlk yoğurdunuzu marketten yoğurt almadan nasıl mayalayacaksınız?

İşte kullanacağınız mayaya güvenemiyorsanız ve o mayanın geçmişini bilmiyorsanız kendi mayanızı kendiniz imal edebilirsiniz. Nasıl mı? Çok çok kolay. Fotoğrafları izleyin ve evde deneyin. 

Malzeme:

 • 15 Adet nohut
 • 1 Su bardağı günlük süt

1. Gün

Bir kavanozun içine 15 adet (kuru) nohut (organik) konur. Üzerine evde 65 derecede pastörize edilmiş veya kaynatılmış ve 38-40 dereceye kadar ılıtılmış doğal süt dökülür. Sütçüden süt alma imkanı olmayanlar günlük pastörize süt kullanabilirler ancak UHT süt yani uzun süre dayanan kutu süt kesinlikle kullanılmamalı. Termometre yoksa, yoğurt mayalama sıcaklığı olan 38-40 derece parmağınızın dayandığı sıcaklıktır. 

Kavanoz kalınca bir beze sarılarak yoğurt mayalar gibi 1 gün mayalanmaya bırakılır. Radyatör yanında bekletilebileceği gibi bir fırın içinde de bekletilebilir. Biz fırını önce 2-3 dakika 100 derecede ısıttık ve çok hafif sıcaklık oluşmuşken fırının içine koyarak bir gün mayalanması için beklettik.  

2. Gün

24 saat sonra mayalamaya bıraktığımız nohutlu sütümüzü fırının içinden alıp içine koyduğumuz 15 adet nohudu çıkarıp, kavanozun ağzını kapatıp buzdolabına koyduk. Ağzı açık koysak daha iyi sonuç alabilir miydik bilemiyoruz. 

3. Gün

Bir gün sonra buzdolabından çıkarılan kavanozun içindeki sıvı bir süzgeç üzerine dökülür. Süzgecin üzerinde kalanlar yapılacak doğal yoğurdun ilk mayasıdır. Maya süzgecin üzerinde toplandı ve yoğurt mayalanacak kaba alındı.

Bu ilk mayanın üzerine 65 derecede evde pastörize edilmiş ve 38-40 dereceye kadar ılıtılmış, 2 su bardağı doğal süt yavaş yavaş karıştırılarak ilave edildi ve mayanın süte karışması sağlandı. Toprak kase sarılarak 12 saat bekletilmek üzere ılık bir ortamda mayalanmaya bırakıldı. Radyatör yanında bekletilebileceği gibi bir fırın içinde de bekletilebilir. Biz fırını önce 2-3 dakika 100 derecede ısıttık ve çok hafif sıcaklık oluşmuşken fırının içine koyarak mayalanması için beklettik.

12 Saat Sonrası

Nohuttan kendi imal ettiğimiz maya ile yapılan ilk yoğurt tutmuş ve işe yaramıştı. Biraz sulu olmasına rağmen 3-5 kez mayalanmada normal kıvamına ulaşacak. Tadı çok güzel ama biraz tatlıydı. Mutlaka herkes denemeli.  

4. Gün

Kendi imal ettiğimiz biraz sulu olan ilk yoğurdu maya olarak kullanarak ikinci yoğurdumuzu mayaladık. 2-3 kaşık yoğurdu maya olarak kullanarak 2 su bardağı süt mayaladık.

5. Gün

İkinci yoğurdumuz birinciye göre daha katıydı. Bugün üçüncü yoğurdumuzu mayaladık. Yine aynı şekilde 2-3 kaşık yoğurdu maya olarak kullanarak 2 su bardağı süt mayaladık.

Bu da üçüncü yoğurdumuzun mayalanması…

6. Gün

Üçincü mayalamanın sonucunda yoğurdumuz yoğurt gibi oldu. Tadı da artık yoğurt.

Ana yoğurdumuzu mayalamadan önce bir kez daha yarım litre sütle bu yoğurttan 2-3 kaşık maya olarak kullanarak dördüncü mayalamamızı yaptık. 

6. Gün

Artık mayamız hazır. Ana yoğurdumuzu istediğimiz kadar sütle mayalayabiliriz. 

kaynak: karatay menüsü

sağlıkla kal sayfası

Fatoş Pabuccu Tuncay

59 thoughts on “Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

 1. Bu öğretici bilgilendirme için teşekkür ederiz.
  Birde bir tatlı kaşığı sirkeyi 1/2 litre süt için.denemenizi .sirkenin doğal ve sert sirke olmasını öneriyorum.

  • ben 5 litre sütü iyice kaynatıyorum kaynayan süte bir kepce kay tuzu azar azar karıstırarak atıyorum birkaç dk sonra bir su bardağı elma sir

   kesini yavaş yavaş karıştırarak döküyorum kesiliyor birkaç dk daha karıştırarak ocağı kağatıyorum bir keseye döküp üzerine ağırlık koyuyorum 5 saat sonra nefis doğal peynirim yemeye hazır afiyet olsun umarım faydalı olabildim

  • Peynir mayası yeni doğmuş ve anne sütünden başka bir şey ile beslenmemiş olan yavru
   kuzunun miğdesi nin altındaki kesecik te doğal olarak oluşan süt kesiğidir peynir mayası.Bu müslümanların kullandığıdır gayri müslimler hınzır hayvanın (domuzun) yavrusunun kini kullanırlar.Bu bilgiyi memlekette Kalkandelen de (Makedonya) yıllarca peynir üretmiş olan kayın valideme bizzatihi sorup aldığım cevaptır.

 2. Ben isteyerek olmasa da KEFİR ile mayalama yapmıştım. Fakat bunu maya olarak kullanmayıp hepsini yedim. Nohutu deneyeceğim. Annemden aldığım bir tarif vardı onu bulursum paylaşırım. Kendisi 1927 doğumlu…

 3. Peynir yapımında da doğal maya üretimini öğrenmek istiyorum. Kendi peynirimi üretiyorum ancak şirden maya ya da mikrobiyel kullanıyorum. Teşekkürler

  • Ben de peyniri kendim yapıyorum artık. Baya da bi yol kat ettim. Şirden maya kullanıyorum. Ama şirden maya nasıl yapılır onu da öğrenmek istiyorum. Siz ogrenirseniz benimle de paylasirsaniz sevinirim.
   Fatma

   • sirden hayvan barsagindan elde edilen bir mayadir (dogal olarak) ama fabrikasyon olarak uretilmis ise onu bilemiyorum.Ilk maya sirdendir…

  • Peynir mayası yeni doğmuş ve anne sütünden başka bir şey ile beslenmemiş olan yavru
   kuzunun miğdesi nin altındaki kesecik te doğal olarak oluşan süt kesiğidir peynir mayası.Bu müslümanların kullandığıdır gayri müslimler hınzır hayvanın (domuzun) yavrusunun kini kullanırlar.Bu bilgiyi memlekette Kalkandelen de (Makedonya) yıllarca peynir üretmiş olan kayın valideme bizzatihi sorup aldığım cevaptır.

 4. Ellerinize saglik 🙂 Kafama takilan birsey var.. Genelde mayalama islemlerinde sikca, metal kasik yada suzgec kullanmayin yazar. Bakteriler sevmezmis metali diye ama siz kullanmaniza ragmen tutmus yogurdunuz. Demek ki metalle bir ilgisi yok.

  • Endonezyada oturuyorum.Burada sut ve sut urunlerine duskunluk yok.MArketlerdeki yogurt cok kotu.Bozulmuyor bile… O yuzden yogurdu evde nohuttan yapiyoruz uzun zamandir ve bir sorun yasamadim…

 5. Peynir mayasının şirdenden olanını bulmuşsanız en doğalı şirden mayasıdır, ama şimdilerde sirke ve limon suyu da kullanılabilir deniliyor. Ben ilk denememde hüsrana uğradım, sanırım bir yanlışlık yaptım, siz de hiç değilse süt ziyan olmasın diye bir litre ile başlayın peynir yapmaya.. Bir yemek kaşığı sirke ve limon suyu 5 litre içindi ama, siz kendi ölçünüzü kendi uygulamanız ile oluşturun. Kolay gelsin…

  • Bu kullandığınız yöntemle yaptığınız lor olur. Peynir için şirden mayası gerekir. Selamlar.

 6. Yoğurt mayası tarifiniz için çok teşekkür ederim. Maya hazırlanması sırasında başka yoğurttan maya kullanmama konusunda çok hassasiyet gösterip nohut kullandınız. Acaba nohutların GDO’lu olup olmadığını ve üzerinde bir takım kimyasal korumaların olmadığını nasıl anlayacağız?

 7. Kesinlikle deneyecegim. Tesekkurler. Bir de kullandigimiz aletler (kasik suzgec vs.),metal olmamasi lazim diye biliyorum. Kolaylıklar

  • Türkiye nin en büyük ve en eski yoğurt üreten firmasında Mühendis olarak çalıştım. bütün kapları metaldi ( paslanmaz krom çelik). Hatta piyasada bilinir. kaymaklı tabir edilen yoğurtları metal kaplarda satılırdı. ( 1980 li yıllarda İstanbul da çok bilinirdi.)

 8. Yoğurdu mayaladığınız tencerenin ağzını bez ile kapatıp üzerine kevgir koyarsanız buharlaşma neticesi oluşan su yoğurda akmayacağından yoğurdunuz her zaman susuz olur.

  • Iyi günler ben de yogurt mayaliyorum aksam mayaliyorum sabaha kadar kaliyor. Sabahleyin yogurdun üstüne kagit pecete koyup ucunu bulasik yikadigimiz yere uzatiyorum.!Altina da su bardagi koyup suyunu süzdürüyorum. O suyu iciyorum ve tas gibi yogurt oluyor. Süzme yogurt gibi.Tavsiye ederim. Afiyet olsun

 9. Yoğurt; İki bakterinin ( Lactobasillus termopilus ve strostoküs bulgarius ) süyün içinde süt şekerini yiyerek çoğalması ve bu esnada da laktik asit salgılaması ile sütün düzenli olarak kıvamlaşmasına ( bu bir yerde düzenli , mikro boyutta kesilmesi demektir) yoğurt denir. Yoğurdun , sütten farklı faydası bu içindeki bu bakterilerdir. Probiyotiklerdir. Süt ilk sağıldığında PH. ı 6,5 civarındadır . Yoğurt ise 4.20- 4.30 arasındadır. 4.30 tatlımsı taze yoğurt, 4,20 hafif ekşi yoğurt dur. 4,20 altındaki yoğurt ekşi olarak nitelendirilir. Bu bakterikerin yoğurdu oluşturması 45 derece santigrad da 2.5-3 saat de olur. her şey normal ise 3 saat de PH. 4.30 olur. Aşılı hayvanın sütünden yoğurt olmaz zira aşılar bakteri öldürücüdür ve süte geçer. maya da bakteri olduğu için bu bakterileri öldürür ve yoğurt olmaz , olsa da çok geç ve biraz tuhaf tadı olur. ŞİMDİ. Nohut içinde bu bakteriler varmı bilmiyorum. sirke veya limon ile yapılan yoğurt değildir. Sütün kesilmesidir. Yoğurt a benziyor olabilir ama içinde söz konusu faydalı bakteriler yoktur.

  Herkese selam olsun.

  • Harika, ağzınıza sağlık. Ben yazacaktım siz benden önce davranmışsınız. Endüstriyel gıda korkusunu kullanarak insanlar maalesef yanlış yönlendiriliyor.

 10. peki normal yogurtla mayalama yapildiginda ne kadar surede donusur dogal mayaya,bide yogurdun cok kati olmamasinin nedeni nedir?

 11. Ben ayni islemi 30 adet organik nohut kullanarak ve bir kez kavanozda 24 saat bekletip sonra suzup yaptim. Tabii biraz sulu oldu ust kismi ama suyunu doktukten sonra altta kalan kisim kalip gibi tuttu.

 12. Marketlerde probiotik kuru maya satılıyor. Ustelik besin degeri nohutla olusandan kiymetli.tavsiye ederim.

 13. köyümüzde yaşlı halamız yoğurt yaptığında harika bir kaymak çıkardı ortaya. Kaymağının fazlalığı neye bağlı acaba?

 14. Merhaba, 2.ci asamayi gectim. 3 sefer mayalama yapacagim. Merak ettigim diger ilk 5 mayalanmis yogurtlari ne yaptiniz. bunlari yogurt gibi yiyebilirmiyiz ya da baska bisi icin kullanabilirmiyiz.

 15. merhaba, ben ikidir tarifinizi deniyorum ama ilkini 4. günde yogurt kesildigi icin cöpe attim. Simdi ikinci deneyisim ve 3. gündeyim. Mayayi süzdüm ama cok tuhaf koktugunu farkettim. Bu Sert koku normal mi yoksa yine mi bozuldu? Neyi yanlis yapiyorum acaba? 😦 Taze sütü marketten pastörize edilmis sekilde aliyorum. Isitmak icin Thermomix aletini kullaniyorum (sanirim daha Türkiyede satisi yok ama cok amacli bir mutfak aleti herkese tavsiye ederim). Onda derecesini ayarlayabiliyorum. 37 dereceden direkt 40 dereceye gectigi icin tam 40 dereceye ayarliyorum isiyi. Simdi güveci sardim sarmaladim ve kaloriferin altina koydum 12 saat sonra ordan alicam. merakla bekliyorum bu seferde kesilmis olcak mi…

 16. ben ikidir tarifinizi deniyorum ama ilkini 4. günde yogurt kesildigi icin cöpe attim. Simdi ikinci deneyisim ve 3. gündeyim. Mayayi süzdüm ama cok tuhaf koktugunu farkettim. Bu sert koku normal mi yoksa yine mi bozuldu? Neyi yanlis yapiyorum acaba? 😦 Taze sütü marketten pastörize edilmis sekilde aliyorum. Isitmak icin Thermomix aletini kullaniyorum (sanirim daha Türkiyede satisi yok ama cok amacli bir mutfak aleti herkese tavsiye ederim). Onda derecesini ayarlayabiliyorum. 37 dereceden direkt 40 dereceye gectigi icin tam 40 dereceye ayarliyorum isiyi. Simdi güveci sardim sarmaladim ve kaloriferin altina koydum 12 saat sonra ordan alicam. merakla bekliyorum bu seferde kesilmis olcak mi…

 17. Yoğurt bir bakteri yığınıdır. İğrenç gelebilir ama bir kaşık yoğurt yemek, bir kaşık karınca yemeye benzer. Yani sütle artık ilgisi kalmamıştır. Ancak, süte limon, sirke vs katarak kesilmesine sebep olmak, sütün katı kısmı ile sıvı kısmını birbirinden ayırmaktan başka bir şey değildir. Elde edilen katı madde yoğurt değildir ve konumuzla ilgisi yoktur. Organikliğini, fabrikasyon ya da ev yapımı olanını bir yana bırakırsak, son 40 yıldır yediğimiz yoğurtların pek çoğu farklı bakterilerden oluşmaktadır. Yani tek tip yoğurt yoktur. Sütü mayalayarak kıvamlı hale getiren pek çok çeşit maya vardır ve pek çoğu bulunduğumuz ortam dahil heryerde havada, toprakta ve suda bulunmaktadır. Sütü mayalamak için nohut ya da başkaca bir bakliyata ihtiyacınız yoktur. Sütü ağzı açık bırakmanız yeterlidir. Bulunulan ortamdaki bakteriler sütü mayalayacaktır. Nohut olayı da böyledir. Nohut, sütü kimyasal olarak etkileyip mayalamaz. Nohutun üzerine konmuş olan bakteriler bu işi yapar. Ancak gerek nohut vs üzerindeki bakteriler gerekse havada ve ortamda bulunan bakteriler gerçekten hakiki yoğurt yapar mı yapmaz mı bilmek mümkün değildir. Anlamak için yoğurdun mikroskopla incelenmesi ve yapısındaki bakterilerin şekline bakmak gerekir. Bu yöntem gerçekten belirleyici yöntemdir. Çünkü kökeni orta asyaya dayanan hakiki yoğurdun bakterisi tipiktir ve çubuk şeklindedir. Oysa yoğurt diye yediğimiz şeylerin belki de tamamı yuvarlak tipli bakterilerden oluşmaktadır. Telaşlanmayın onlar da yenebilir tabii, üstelik besleyicidirler de. Ancak yoğurt değildir. Son 40 yıldır dememin sebebi ise 40 yıl önce orta karadenizin küçük bir ilçesinde okulda fen bilgisi dersimizde kitaplarımızda yazan yoğurt bakterisinin çubuk şeklinde olduğunu göstermek için öğretmenimiz hepimizin evden birer kaşık yoğurt getirmemizi söylemişti. O zamanlar hazır yoğurt ne gezer herkes kendi yoğurdunu kendi yapıyor tabii. O gün heyacanla getirdiğimiz yoğurtları teker teker inceledik ve öğretmenimiz utançtan kıpkırmızı kesildi. Bakterilerin hiçbiri çubuk şeklinde değildi. Aslında ne kitap ne de öğretmenimiz hatalıydı. Sorun o zamanki yoğurtların bile hakiki yoğurt olmamasıydı. Anlayacağınız, çok da kasmaya gerek yok. Ama olur da çubuk bakterili bir yoğurda rastlarsanız burada paylaşınız ki midemiz hakiki yoğurtla tanışsın.

 18. Merhaba ben iki sene önce nohuttan maya üretmeyi okuyup elde ettim torunum için mayalıyorum biraz sulu oluyor cacık yapıp yediriyoruz doğal diye içim daha rahat.

 19. nohuttan dogal maya yaptım ama 20 kez onunla yogurt mayaladım yogurdum güzel oldu amaaaa yogurdun uzamasını geçmedi ..neden acaba…???

 20. Nohuttan yaptığınız maya ile mayaladığınız yoğurtlar lezzetli olur ancak bağarsak florası için asıl gereken bakterileri taşımaz bu nedenle de birkaç aylık kullanımdan sonra tamamen bozulur. Gerçek maya bulmalısınız ki hem yoğurdunuz uzamasın hem de sağlığınız için gereğini yerine getirebilsin. Gerçek mayayı satan bazı kuruluşlar var veya en iyisi ama en zoru (Türkiye florasında) mayıs ayının başında sabah çiğlerini yapraklardan toplayarak ondan yoğurt mayalamaktır.

 21. Gerçekten doğru bir tarif, daha önce pek çok tarifi denedim ama olmamıştı. Çok teşekkürler. Size bir sorum olacak 3. Gündeyim yalnız bir problemim var, kötü bir kokusu var. Tadına baktım sıkıntı yok. Sizde de mi öyle olmuştu.
  Tekrar teşekkür

 22. Yoğurdun olmazsa olmaz bakterileri L.b.d. Bulgarius ve S. Thermophilus sizin yoğutta yok. Malesef sizin ürününüz yoğurt benzeri süt ürünü olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s