16 Ağustos 1996 yılında, ABD’nin Chicago kentinde bulunan Brookfield Hayvanat Bahçesi’nde çok ilginç bir olay yaşandı

522546_534017053315368_1472024250_n[1]

16 Ağustos 1996 yılında, ABD’nin Chicago kentinde bulunan Brookfield Hayvanat Bahçesi’nde çok ilginç bir olay yaşandı. Üç yaşındaki bir çocuk gorillerin arasına düştü. Bunu gören 8 yaşındaki dişi bir goril hemen çocuğu kucağına alıp emniyetli bir yere götürdü. Bir kütüğün üstüne oturdu ve baygın haldeki çocuğu kucağında sallayarak kendine getirmeye çalıştı.

Daha sonra çocuğu hayvanat bahçesinin bakıcılarına teslim ederken, hem sevgisini belli etmek hem de iyileşeceğini söyler…cesine bir iki kere sırtına vurdu.. Dişi gorilin adı Binti Jua idi. Kameralara çekilen olay bütün dünyada gösterildi.  Onu doğadan kopartıp hayvanat bahçelerine hapseden insanlığa ders veren Binti, kahraman ilan edildi! Peki, goril Binti’nin bu hareketi niye önemliydi? Çünkü Binti’nin davranışı, “empatinin”, yani “kendini başkasının yerine koyarak onun durumunu anlama; ötekinin acısını hissetme” yeteneğinin, sadece insanlarda değil, hayvanlarda da olduğunu gösteriyordu.

Empati kültürel bir şey de değildir, nörolojik mekanizması olan bir gerçektir! Bu duruma ayna hücreler deniliyor, ve bu hayvanlarda da var, ne eksik ne de fazla. Bunun gibi pek çok olay var ama çok fazla gündeme gelmiyor, çünkü bu gerçekler bilinip tanınırsa hayvanlar üzerinde deney yapmak ve hayvanat bahçelerinin yanlışlığı gibi hayvanlara yapılan tüm zulümler ortaya serilmiş olur.

Tıpkı gorillerin konuşmayı öğrenmesinin gizlenmesi gibi. Yasalar konuşan canlılar üzerinde deney yapılmamasını emreder, oysa genel kitle hala hayvanların zeki olup olmadığının tartışmasını yapar. Onları birer canlı, yaşam formu olarak görmek çok mu zor ?

2 Responses to “16 Ağustos 1996 yılında, ABD’nin Chicago kentinde bulunan Brookfield Hayvanat Bahçesi’nde çok ilginç bir olay yaşandı”

  1. emre Says:

    Evet güzel bir hikaye yalnız bir ufak Türkçe yanlışı ya da imla hatası diyelim var yazıda. “kendini başkasının yerine koyarak…” değil “kendisini başkasının yerine koyarak …” ve “… kendine getirmeye çalıştı” değil “… kendisine getirmeye çalıştı” .olacak doğrusu.Çünkü burada hitap edilen, sözkonusu edilen kişi bir üçüncü tekil şahıs. Dolayısıyla “kendine” değil “kendisine ” olacak doğrusu. Yok eğer karşınızdaki bir kişiye hitap ediyor iseniz o zaman da “kendini başkasının yerine koy…” denmelidir.

  2. Siicoldu Says:

    Çok güzel bir olay, primatları gözlemlemek çok zevkli. 🙂 Yalnız belirtmek gerek, insan da goril de primatlardandır zaten. Temelde aynı canlı türü yani. O sebepten pek şaşırmamak lazım benzer fizyoloji ya da nörolojiye… 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: